lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Bir Fotonun Ps'siz Hali

Sevgili arkadaşlar son zamanlarda bir kaç fotoğrafımın ps müdahalesi olmadan da güzel olabileceğini gördüm..

İşte bu fotoğraflardan biri de aşağıda..Siteye yüklediğim fotoğrafda ise kırpma ve filtre-spotligth müdahalesi vardır..

Aşağıda o fotoğrafın photoshop müdahalasei olmadan önceki hali ve müdahale edilmiş hali yer alıyor..Burada elbette ki boyut küçültmeyi müdahale saymıyorm..
-Biliyorum bu çok anlamsız-

Sizlerin görüşlerini almayı ve yeniden ps müdahaleleri tartışmalarını gündeme getirmeyi talep ediyorum..

Bu orjinal fotoğraf

Bu da müdahale edilmiş -siteye de göndermiş olduğum foto-

Tarih: 17 Aralık 2007, 21:23 - İp: 88.***.**0.144
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

PS'yi abartmassanız darkroom değilde lightroom olarak tanımlanabilir.maniplasyon olmadığı sürece problem yok.

Zaten herkes görüntüyü farklı şekillerde farklı parlaklıkta,contrastta,renk ısısında,renk doygunluğunda görüyor.Digital ortamdayız.

profiller,ekran kartları,monitörler,yazılımlar vb.. vb.. etkisi çok.

Tarih: 20 Aralık 2007, 17:10 - İp: 85.***.**1.137
galaxy43
galaxy43 (üye)
Kütahya / Meraklı

orjinali sanki daha güzel...
ikincisinin rengi daha koyu olmuş yani havası kaçmış.

Tarih: 1 Ocak 2008, 19:45 - İp: 88.***.**5.53
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Lazut Öğretmenim,
Yazacaklarıma kızar mısın bilmem ama dilimin ucuna geleni söylemekten geri durmayan bir huyum var....
Müdahale diye bir parça katliam yapmışsın...
Müdahale işi başta çok karşı olduğum bir şeydi zaman içerisinde bilgisayarın başında bunca saat geçirince fikirlerim değişti...
Fotoğraflar bir açıdan kadınlara benziyor...
Bazıra zaten doğuştan çok güzel ve çekiciler...
Bazıları ise makyajsız yüzüne bakılamayacak oldukları halde, süslenip püslendiklerinde doğal olanları bile geride bırakabiliyorlar..
Doğuştan zaten güzel olanlarına makyajı fazla yaptığınızda ise yazık oluyor....
Fotoğrafın orijinal halinde polarize filtre kullandın mı bilmiyorum ama gökyüzünün rengi de kontrastı da zaten oldukça iyi.. Fotoğraf çok iyi pozlanmış ve zaten doğuştan güzel....sonradan eklenen filtre (sanırım polarize gibi bir etkisi var) bulutları belirginleştirmiş ama ağaçlar ve yeryüzü üzerinde aynı başarıyı gösterememiş....Köşelerdeki lens kayıplarına benzer kararmmaları ise hiç anlamadım... Bunlar normalde lens hatasıdır geniş açılarda polarize takınca sık karşılaşılır ve hatta bu hatadan da öte neredeyse güneş siperliğinin gölgesi kadar belirgin) (yani ne işlem yaptıysan lens hatası eklemişsin ...

Anlayacağın, makyajını fazla kaçmış bu doğal güzele...
Hafif bir makyaj yeterdi diye düşünüyorum...

Umarım kızdırmadım...

Sevgi ve saygılarımla....

Tarih: 1 Ocak 2008, 20:17 - İp: 212.***.**0.13
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Lazut Öğretmenim,
Yazacaklarıma kızar mısın bilmem ama dilimin ucuna geleni söylemekten geri durmayan bir huyum var....
Müdahale diye bir parça katliam yapmışsın...
Müdahale işi başta çok karşı olduğum bir şeydi zaman içerisinde bilgisayarın başında bunca saat geçirince fikirlerim değişti...
Fotoğraflar bir açıdan kadınlara benziyor...
Bazıra zaten doğuştan çok güzel ve çekiciler...
Bazıları ise makyajsız yüzüne bakılamayacak oldukları halde, süslenip püslendiklerinde doğal olanları bile geride bırakabiliyorlar..
Doğuştan zaten güzel olanlarına makyajı fazla yaptığınızda ise yazık oluyor....
Fotoğrafın orijinal halinde polarize filtre kullandın mı bilmiyorum ama gökyüzünün rengi de kontrastı da zaten oldukça iyi.. Fotoğraf çok iyi pozlanmış ve zaten doğuştan güzel....sonradan eklenen filtre (sanırım polarize gibi bir etkisi var) bulutları belirginleştirmiş ama ağaçlar ve yeryüzü üzerinde aynı başarıyı gösterememiş....Köşelerdeki lens kayıplarına benzer kararmmaları ise hiç anlamadım... Bunlar normalde lens hatasıdır geniş açılarda polarize takınca sık karşılaşılır ve hatta bu hatadan da öte neredeyse güneş siperliğinin gölgesi kadar belirgin) (yani ne işlem yaptıysan lens hatası eklemişsin ...

Anlayacağın, makyajını fazla kaçmış bu doğal güzele...
Hafif bir makyaj yeterdi diye düşünüyorum...

Umarım kızdırmadım...

Sevgi ve saygılarımla....

Tarih: 1 Ocak 2008, 20:17 - İp: 212.***.**0.13
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili ozzy baba ne demek kızmak..
Öncelikle polarize filtre kullanılmadı bu fotoğrafda onu söyleyeyim..

Orjinalindeki mavvi gökyüzü tamamen makinenin kendi ayarlarından ve daha çok da o anki hava koşullarına bağlı olarak o şekilde çıkmıştır.

Güneş -ağaç gölgelerinden de anlayabilirsiniz- hemen hemen 45 derecelik açı ile soldan geliyordu..Mainenin doğrultusu da aşağıdan yukarı ..ve bir de yer kar.Yani beyaz üstt düzeyde..yerden yansıyan bu beyaz da gökyüzünün maiviliğine etki etmiş olabilir..

Müdahalelre gelince yaptığım açıklmalarda da belirttiğim gibi kontrast artırma, kırpma ve o kenarlardaki kararmayı sağlayan spotlight efekti..Ne bileyim bu halini çok sevdim ben..Zaten fotoğrafı da kendimiz için çekmiyor muyuz?..

Bugün bir fotomu sildim..Çok zevk aldığım, içimdeki bir yerlere dokunan bir fotoğraftı.Ama ilgi görmedi..yani bu tür şeyler çok normal..Birisi beğenir birisi katliam yaptın der..Gayet normal..Amac ta zxaten bu tartışmayı yapmaktı..

Saygı ve sevgilerimle esen kal

Tarih: 1 Ocak 2008, 21:47 - İp: 88.***.**0.20
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Aman Hocam... Katliam lakırdısına takılma...
Asıl senin çektiğin orijinal daha güzel onu vurgulamak için sarf edildi...Beğenip beğenmeme konusu ayrı... Benin dile getirmeye çalıştığım, yapılan müdahalelerin renk sapmalarına yol açtığı, ağaçlarda çok belirgin doku kaybına sebep olduğu, yoksa beğenirsin beğenmezsin tabii zevk işi... Yalnız Kenarları siyah gösteren efekti doğrusu bilmiyordum...Daha doğrusu bunun bir efekt oldunu bilmiyordum lens hatası veya geniş açıda parasoley gölgesi olduğunda benim fotolarda oluyor Bazen ben de fotoğrafı çok beğenirsem kırpıyordum... Demek ki o haliyle de efekt olarak değerlendirebilir mişim... Bu tamamen zevk meselesi çok haklısın...

Tarih: 2 Ocak 2008, 00:27 - İp: 88.***.**7.17
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

haddime değil ama ben iki fotoğrafı da beğenmedim, yani birincisi soluk geldi, ikincisi ise abartılı, orjinalini alıp bir adım kontrast ve doygunluk verdim, gözüme çok hoş geldi hocam... yukardaki iki karenin ortası bir yerde, azcık bir müdahaleli olarak bunu göstermek istedim, sanki azı karar çoğu zarar sözü beni özetler :

Tarih: 2 Ocak 2008, 00:55 - İp: 88.***.**8.91
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

onixon haklı bu konuda orjinali daha güzel ps müdahalesi bazen gerekli ama ölçülü bir seviye müdahalede detaylar kaybolmuş hocam orjinali daha anlamlı geldi bana fujiseverin yaptığı tam kararı olmuş.

Tarih: 2 Ocak 2008, 10:00 - İp: 81.***.**7.150
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bence ;
bir poşotop müdahalesinden bahsediliyorsa şöyle bişey olmalı..

diğer türlü rengiyle kontrastıyla şu anki dijital makineler zaten epeyce bir müdahale yapıyor.

Tarih: 2 Ocak 2008, 12:38 - İp: 85.***.**3.222
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Rokomet senden başka bir müdahale beklenmezdi doğrusu Çok güzel bir müdahale

Tarih: 2 Ocak 2008, 21:39 - İp: 88.***.**0.20