hilaly
hilaly (üye)
Eskişehir / Amatör

Aranızdayım :)

Canon 600D almış bulunmaktayım.Yeni yeni öğreniyorum bilgilerinizi paylaşıp yardımcı olursanız çok sevinirim hangi ayarda nasıl daha iyi çekimler yakalarım ne gibi özellikleri var makinenin vs

Tarih: 12 Aralık 2013, 14:35 - İp: 88.***.**8.45
hvb0101
hvb0101 (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle hayırlı olsun, bende amatörüm yazdığın şekilde bütün istediğin cevapları alabilecek olup her şeyi öğrenebilecek olsa idim ben ve bir çok kişi eminim şimdiye bu konuyu çoktan açardı, bu dediklerin için öncelikle kullanma klavuzundan başlayabilirsin, ayarlar için forumdaki konulları, çekilen fotoğraflarda kim hangi ayarlarda nasıl çekmiş bunları incelemeni tavsiye ederim, daha çokda senin bıkmadan deneme yanılmanla öğreneceğin şeyler bunlar, bunlar benim kendi tecrübelerim, ama kafana takılan konularda da bu sitede her türlü sana yardım edebilecek hocalarımız var.

Tarih: 12 Aralık 2013, 16:15 - İp: 95.***.**1.214
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bende 600D kullanıcısıyım.Aramıza hoş geldiniz...Ama ''hangi ayarlar ile nasıl çekim yakalarım'' kısmına cevap zordur.Sürekli doğaçlama gerektirir.Öncelikle makine'yi en iyi şekilde anlayın ve sınırlarını bilin.Sonra bolca alıştırma yapın.Fotoğraflarınızı bekliyoruz.Işığınız bol olsun...

Tarih: 12 Aralık 2013, 21:01 - İp: 212.***.**0.119
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

işi öğrenince bir defada çat diye çekersiniz.
ben nikonda A modu kullanıyorum. isom ben istemedikçe 100 dür. ışık düşüyorsa isoya biraz eklerim olur biter. gözümüz ve beynimizdeki alıcılar bir süre sonra ne yapmanız gerektiğini söyler zaten. kaç enstantane ile çekileceğini bilir hatta deklanşör sesinden süreyi söyleyebilir hale gelirsiniz.
sonuç: doğaçlama diye bişey yoktur tecrübe vardır.

#kesim00' tarafından 13.12.2013 12:45:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Aralık 2013, 12:44 - İp: 151.***.**2.69
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Zaten fotoğraf doğaçlaması sizin açıkça belittiğiniz şekilde olur.Complex hiç bir konu üzerinde bilgi olmadan doğaçlama yapamazsınız zaten.

#alfaci' tarafından 13.12.2013 18:06:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Aralık 2013, 16:06 - İp: 212.***.**0.120
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

doğaçlamada biraz sonuç belirsizdir ya, deneme yanılma gibi oluyor. fotoğrafta doğru sonuca giden en fazla 1-2 yol vardır ama zilyon tane de yanlış sonuca giden yol vardır. demem o ki, doğaçlama ile biraz şansa kadere oluyor, oysa doğru fotoğraf doğru tercihi gerektiriyor.

zaten lens alıcaaam makineyi büytüceeem, cam gibi çekmiyoor, net değil diye hüzünlenen! arkadaşların biraz da sorunu bu, o doğru olan bir iki yolu henüz keşfedememişi olmaları.

yeni başlayanlara önerim en başlarda bir süre otomatik modda çekim yapıp kadraj kompozisyon konusuna eğilmeleri. ardından A moduna geçmeleri.

ama ille kompozisyon, mutlaka komposizyon, her zaman kompozisyon diyorum..

Tarih: 13 Aralık 2013, 22:28 - İp: 176.***.**7.230
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Doğaçlama da sonuç belirsiz olmaz...Ben öyle yaparım her zaman...

Tarih: 14 Aralık 2013, 18:26 - İp: 212.***.**0.119
hilaly
hilaly (üye)
Eskişehir / Amatör

Teşekkürler. Bugün ilk yanılmamı denedim deneyerek cok güzel karelerde yakaladım ama bugün ki beceriksizliğim üzdü.Gün batımında sahile indim cok güzel bi manzara vardı ama bi türlü o anı fotoğrafa dökemedim cok basit düz cıktı göründüğü gibi bile olmadı uğraştım ama beklentimi karşılamadı hiç.

Tarih: 16 Aralık 2013, 19:46 - İp: 176.***.**8.222
  • 1