morcadi
morcadi (üye)
İstanbul / Amatör

"fotograflarimiz Kopyalanabiliyor!!

Arkadaslar merhaba...
Fotograflarimiz siteden kopyalanabiliyor... Yaa bunun bir caresi yok mu,engelleyemez miyiz? Site yonetimi duruma el koyamaz mi? Bu cok hos bir durum degil cunku...
Herkesin fikirlerini bu konu dogrultusunda paylasmak uzere bekliyorum...
Sevgiler, Saygilar MOR CADI...

Tarih: 27 Nisan 2006, 13:59 - İp: yok
morcadi
morcadi (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili dostum, tabii ki net ortami paylasima aciktir...Benim rahatsiz oldugum sey, cin insanlarin baska amaclara dahil etmesi fotograflari... Fotograf uzerinde bikac degisiklikle, ooo neler yaparlar...
Sevgiler, saygilar MOR CADI

Tarih: 27 Nisan 2006, 16:41 - İp: 81.***.**1.204
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba, Morcadı..

kopyacılığın, çaresi yok gerçektende... Atakan arkadaşımızın bir fotoğrafı, tepki duyacağımız şekilde kopyalanıp kullanılmıştı.. Onun konusuna bir cevap yazarken, bilgisayarımdaki kilitlenme yüzünden mesajım çıkmamıştı(bende tekrar yazmamıştım).. Buradan şimdi yazayım;

İtiraf ediyorum... Net fotoğraf'dan Çiçekler bölümünden bazı fotoğrafları alıp, benim için çok değerli bir kimseye yolladım... kaynak belirtmedim, internet'den arkadaşlar çekmiş dedim..

Af diliyorum...

kendi açımdan anlatmak isteyeceğim birşey; binlerce dolar verdiğim yazılımların kopyalarını, sanki maharetmiş gibi, bedava dağıtmaya kalkan meslekdaşlarım var... Amatörlere, hiç birşey diyemem... Ama benim gibi, bu işten para kazanan kimseler... herneyse....

Hoşçakal...

Tarih: 27 Nisan 2006, 17:23 - İp: 85.***.**0.95
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili fotoloji,
bir fotoğraf paylaşım sitesinde bayan arkadaşının portre çalışmasını yayınlayan bir arkadaşımız bir süre sonra o arkadaşının çok üzülmesine neden oldu. morcadının bahsettiği zibidilerden biri bu fotoğrafı kopyalayarak bir arkadaş bulma sitesinde yayınlar bir süre sonra o kızın akrabalarından biri bu fotoğrafı görür ve olay kızın anadoluda yaşayan ailesine intikal eder.Kız eve çağrılır ve 3. sınıfını okuduğu okuldan kaydı sildirilir....
Bu nedenle izin almadan ,habersizce veya haberli çektiğiniz fotoğrafları kesinlikle yayınlamayınız.Farkında olmadan çok ciddi sorunlara neden olabilir ve bir kimsenin yaşamını zindan edebilirsiniz......

Tarih: 27 Nisan 2006, 17:27 - İp: 85.***.**5.82
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bilgisayarınız ekranının gördüğü herşeyi kopyalayabilirsiniz. Mani olunamaz.
Bu bir ahlak sorunu, en azından izin almak, kaynak göstermek lazım. Hırsızlığı kendine yakıştırmamak gerekir.

Tarih: 27 Nisan 2006, 18:19 - İp: 85.***.**6.25
morcadi
morcadi (üye)
İstanbul / Amatör

Offf Offff...Kizin basina gelen sey inanilmaz bir olaymis Sevgili Murat... Arkadaslar, eger boyle alinti yapanlar varsa nezaketen bile olsa soylesinler fotograf sahiplerine ki, haberleri olsun... Tek kelimeyle " Hooonk" diye kalmasinlar bir yerlerde gorunce...Evet Sevgili Mete sana gelince, sanirim asik oldugun insana yollamissin...En azindan baskalari tarafindan goruntulendigini soylemissin. "Affedildin..." Yaa boyle alinti yapilmasindan zarar gelmez fakat, O kizin hayatina mal olmus ( Murat'in anlattigi olaydan bahsediyorum... ) Bazen hic dusunulmeden yapilan en ufak hatalarin ve baska seylerin nelere mal olabilecegine cogu kez tanik olmusuzdur.
Alinti yapan arkadaslar da, yani benzer fotograflara sahip olmak isteyenler de fotograflari ceken amator arkadaslardan ya da profesyonellerden yardim istesinler... Benzerlerini goruntuleyebilirler...Bu sitede hic kimse yardimsiz birakilmamistir. Ben, bunu kendimden biliyorum...Az mi yardimi dokundu sevgili site uyelerinin bana
Bu arada itiraflar da yapiliyor...
"KUCAK DOLUSU Sevgiler, MOR CADI

Tarih: 27 Nisan 2006, 20:46 - İp: 81.***.**1.204
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili burkay olya farklı bir acıdan baktı. Birçok ardaşımızn atladığı bir açıdan Konu hakkında ardaşlarımızı bilgilendirdiğin için teşkkür ederim.

Tarih: 28 Nisan 2006, 20:47 - İp: 85.***.**5.99
titanik
titanik (üye)
İstanbul / Meraklı

saniyorum kopyalama konusunda cikabilecek en bu sorun burukayin bahsettigi gibi bir olay,

yani portre calismalarina dikkat !

ama manzaraymis agacmis bocekmis, bence cok takmayin ..
eger bu fotograflarinizin para edecegini dusunuyorsaniz bunlari satabileceginiz siteler mevcut, ama oyle bir derdiniz yoksa birakin isteyen wallpaper yapsin isteyen sevgilisine gondersin, sizde calismaniz bu kadar cok begenildigi icin olun mutlu olun

Tarih: 11 Mayıs 2006, 03:57 - İp: 128.***.**8.50
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Daha önceki yazıda da bahsettiğim gibi kopyalanmasının hiç bir çözüm yok ancak foğrafın ortasına silik bir şekilde logo yapılabilir. Bunu kabul etmeyecek arkadaş çıkarmı.

Tarih: 11 Mayıs 2006, 08:44 - İp: 81.***.**8.46
bishaunen
bishaunen (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Evet koptalamak çok kolay
Explorer de sag tuş kapanmış ama operada açık.
Bunun pek bir çaresi yok malesef. Üye olmayanların galeri bölümünü görüntüyememesi birazcık çözüm olabilir

Tarih: 11 Mayıs 2006, 12:41 - İp: 85.***.**0.121
malcom
malcom (üye)
İstanbul / Amatör

Çalmak istedikten sonra üzerine ne yazarsa yazsın sadece 5 dakika yeterli arkadaşlar. O yuzden niyet onemli olan

Tarih: 11 Mayıs 2006, 21:27 - İp: 81.***.**7.201