ugur_ben
ugur_ben (üye)
İstanbul / Amatör

1950-2004 Yılın Fotografi Ödülünü..

1950-2004 yılın fotografi ödülünü alan fotolar..

http://www.milliyet.com.tr/content/galeri/tamsayfa/50yil/default.asp

beni en cok 1995 fotosu etkiledi, fotoyu gorunce offff die bi ses cikti benden,bide alttaki yaziyi okuyunca tabii,ah biraz daha sagdan cekilseydi keske...

Tarih: 28 Ekim 2005, 14:35 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bazi goruntuler cok korkunc gercekten de.. ozellikle beni 74, 80, ve 92 yillarinin fotograflari cok etkiledi..
fotograflarin cogunda savas var.. aclik var.. sefalet var..
gorulmek istenmeyecek manzaralar..
......
paylastigin icin tesekkurler ugur..

Tarih: 28 Ekim 2005, 15:05 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

ugur-ben paylaşımın için teşekkürler.
bu fotoğrafların çoğu ünlü dergilerden vs bildiğimiz fotoğraflar ödüller ise pulitzer ödülleri fotoğraf için çekilen değil haber için çekilen fotoğraflara verilen ödüller. bu ödülleri pek çok insanın ve gazetecinin lanetlediğini biliyorum. her yerde olduğu gibi buradada pek çok siyasi olaylar söz konusu. fotoğrafların hemen hepsi 3.dünya ülkelerinde çekildiği ve süper ülkelerin buralara yardım etmek yerine bir tiyatro oyununu seyreder gibi seyrttiği üsttelik o insanların çektiği acıları görüntüleyenlere ödüller verilmesini bazıları protesto etti. görüntülenmesimi görüntülenmemesi mi doğru tartışılır ama ödül alan fotoğrafçıların arasında çektiği karelerden dolayı intihar edenler bile oldu. dünyanın belkide en ünlü fotoğrafı tesadüfki ben de tam dün bunu avatar olarak seçmiştim yandaki resim. baktım ama aralarında göremedim. fotoğrafçı kevin carter. 100 mtere ileride birleşmiş milletler e ait yemek kampı var. fotoğrafçı fotoğrafı çekip hemen oradan ayrılıyor

#gucsav' tarafyndan 28.10.2005 16:48:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2005, 16:36 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Kimse çocuğa ne olduğunu bilmiyor kevin carter bu fotoğrafla yılın pulitzer ödülünü alıyor.bir kaç yıl sonra ise başucunda içindeki pişmanlığı anlatan bir mektupla ölü bulunuyor.çocuk zayıflıktan yürüyemeyecek durumda sadece emekliyebiliyor ve hemen birkaç metre arkasında ölümünü bekleyen akbaba mevcut. beni en çok etkileyen kare
saygılarımla.

Tarih: 28 Ekim 2005, 16:53 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Paylaşım için teşekkürlerr...
İnsanın nefesi kesilmiyor değil bakarken ve o anı düşünürken...
80 deki iki el 94 deki izler 68 deki ölümün yüzü hangi kelimelerle anlatılabilinir ki...Ve heman akla O fotoğrafı ceken ben olsaydım sorusu geliyor?

Tarih: 28 Ekim 2005, 17:20 - İp: yok
onuronat
onuronat (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

butun fotograflarda acının huzunun anları var ve ınsan gercekten kendının kotu hıssedıyor dogrusu.

Tarih: 28 Ekim 2005, 17:39 - İp: yok
xnpurple
xnpurple (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ya arkadaşlar ben çok etkilendim fotoğraflardan Ne denir bilmiyorum. İnsanlar bunları yaşamış ve hala yaşıyor...

Tarih: 28 Ekim 2005, 20:16 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Bir nevi haber fotoğrafçısı olarak foruma katılmak isterim. Kevin Carter'ın bu fotoğraf yüzünden intihar ettiği söylese de tartışılabilir bir konusur. Her haber fotoğrafçısı, kameramanı böyle anlarla sık sık karşılaşır. Yapması gereken nedir hala tartışılır. Yani olayı görüntülemek mi olaya dahil olmak mı gerekir. Kevin carter'in fotoğrafının gerçekten abartılacak kadar acımasız olduğunu düşünmeyin. evet dediğiniz gibi BM'nin kampına çok yakın ama Carter'in oradan ayrılıp gittiği doğru değil. Çoğu kişi sizin söylediğinizi söylese de işin gerçeğinin fotoğraf çekildikten sonra çocuğu kurtardığı olduğu bilinir.

Tarih: 28 Ekim 2005, 21:00 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Aynı şekilde yıllar önce körfez savaiı sırasında çekilmiş bir karabatak fotoğrafı vardı hatırlarsanız. Petrole bulanmış bir karabatak. Fotoğrafçı körfez savaşının çevreye verdiği zararı göstermek amacıyla fotoğrafı Irak'ta çektiğini söylemişti ve Pulitzer ödülünü almıştı. Daha sonra fotoğrafın İspanya sahillerinde bir petrol tankerinin batması sonucu çekildiği öğrenildi ve ödül geri alındı. Pulitzer ödülü gerçekten çarpıcı fotoğraflara veriliyor. Ama şunu unutmamak lazım Pulitzer ödülü olsun World Press Photo ödülü olsun sansürün her yöntemine karşı. Onun için bu kadar etkileyici ve çarpınç fotoğraflarla karşılaşıyoruz.

Ödüllerin politik ve 3. Dünya ülkelerinde çekilen fotolara has olduğunu düşünmüyorum. haber nerde, görüntü nerdeyse fotoğrafçı ordadır. 1. dünya 3. dünya ayrımı yapmaz

Tarih: 28 Ekim 2005, 21:06 - İp: yok
fotoser
fotoser (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

eve nasıl gidicem ben

Tarih: 28 Ekim 2005, 21:18 - İp: yok
ugur_ben
ugur_ben (üye)
İstanbul / Amatör

Dünyada neler olup bittiginin farkında olan biri olarak gidebilirsin mesela..
fotolarda yurek dayanmicak goruntuler oldunu belirtcektim unutmusum,kusura bakmayın..

Tarih: 28 Ekim 2005, 21:21 - İp: yok