amidala
amidala (üye)
İstanbul / Amatör

Ürün Çekimi İçin Ekipman Yardımı

Merhabalar,
Ürün çekimi yapabilmek için ekipman araştırması içindeyim. Başlangıç olarak evimdeki 9 m2 lik odayı stüdyoya çevirmeye karar verdim. Deneyim kazandıkça daha büyük bir yer tutmayı planlıyorum. Fakat ilk olarak odanın büyüklüğüyle ilgili şüphelerim var. Başlangıçta küçük ürün çekimleri yapacağımı düşünürsek odanın büyüklüğü yeterli midir?
Şimdilik elimde canon mark 2 ve objektif olarak da Canon 24-105 ve 1.8 50mm var. Bunların uygun olmadığını biliyorum ve ek olarak mücevher, saat vb. Gibi çekimler için canon 100mm almayı düşünüyorum. Sizce uygun mudur? Önerilere açığım. Bir de bütçemi ayarlayabilirsem çeşitli çekimler için (kurumsal/endüstriyel çekimler, giyim..) canon 24-70mm 2.8 ll almayı istiyorum.
Işık sistemi ise en çok kafamı karıştıran konu... Bu konuda deneyimli kişilerin görüş ve önerilerine ihtiyacım var. 3lü bir paraflaş seti almayı düşünüyorum. İlk olarak hensel’in 3lü seti fiyatı ve gücüyle dikkatimi çekti. Üstelik 3 yıl da garanti süresi var. Fiyatının benzerlerinin altında olması kafamı karıştırdı. Sizce nasıl bir set?
http://fotografium.com/urun/hensel-himax-500w-800w-paraflas-set-3-lu-set-8297

Bir de elinchrom’un brx 500 modeli var. Üçlü bir sistem kurulabilir benzer fiyata
http://fotografium.com/urun/elinchrom-brx-500-watt-2-li-paraflas-set

Ya da bunların dışında önerebileceğiniz ekipmanlar neler olabilir? Yardımlarınız çok makbule geçecek

Tarih: 24 Temmuz 2015, 17:41 - İp: 178.***.**8.204
mcalgin
mcalgin (üye)
Kocaeli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ben sadece çelik takı ve gümüş mücevher çekimi yapıyorum Canon 100 mm 2.8 macor kullanıyorum

Tarih: 25 Ağustos 2015, 16:51 - İp: 91.***.**5.8
pcdizayn
pcdizayn (üye)
Adana / Meraklı

Amidala;
Ben ürün çekimleri yapmaktayım. Öncelikle ürün çekimlerinde en mantıklısı paraflaştır. Paraflaş dandik bir marka alma ama hobi amaçlı yapacaksan hensel' e de gerek yok. Bende 2 li set olarak RimeLite Fame 4 var ve çok rahat işimi görüyor. Aynı mantık ile salon kadar bir yerde her türlü çekim yapabiliyorsun. Çekimlerde Genellikle Nikon D7000 kullanıyorum, 18-105 veya 50 mm.1.8 kullanıyorum. Sende Canon 24-105 mevcut bence senin işini çok rahat görecektir. 100 mm.2.8 den bahsetmişsin sanırım, objektif hakkında yorum yapmayacağım ama 100 mm. sabit senin işini görmeyecektir. 2.8 diyaframa da ihtiyacın yok, resim çekerken kullanacağın muhtemelen değerler şöyle olacaktır.

24-105 elindeki canon ile,
ISO 100
F11 veya F13
Enstantene 1/200 veya 1/250
W/B 5560
Işık ayarı da 1/4 veya 1/8 aralığında çok çok rahat olarak işini görecektir.

Tarih: 6 Ekim 2015, 17:38 - İp: 151.***.**2.181
  • 1