halox
halox (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Tekli Paraflaş

Merhaba Arkadaşlar,

Ürün çekimi için tekli paraflaş yeterlimidir? Ürünlerin en büyü 50x50 cm'dir.

Alınacak Ekipmanlar;
1 adet Profoto D1 Air 1000 W/s
1 adet Lastolite EZYBOX II 45x45 cm (90x90 cm olanıda alınabilir.)
1 adet Sekonic L-758Cine DigitalMaster Dijital Pozometre

Böyle bir sistemle pro çekim yapılabilir mi? Makinem Sony a900'dür.

Tarih: 4 Aralık 2014, 21:53 - İp: 88.***.**1.40
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Ne tarz bir ürün çekimi yapacaksınız belirtmemişsiniz ancak almayı düşündüğünüz set biraz pahalı.Öncelikle çekimini yapmayı düşündüğünüz en büyüğü 50x50 ebatında olan bir ürün için 1000 W oldukça yüksek bir güç,bu kadar yüksek güçlü paraflaş seti(2-3 adet olmak koşulu)ile mobilya takımları yada otomobil gibi büyük hacimli işlerin çekiminde kullanılıyor.

Şahsi kanaatim ,belirtmiş olduğunuz ebatlarda ki ürün 400-500 W'lık daha ucuz yollu bir set ile yapılabilir.

Tekli paraflaş ile çekim konusuna gelirsek ürünün konumuna göre değişkenlik gösterebilir ama tam profilden çekim yapılacaksa yanal 45 derecelik açılarda iki paraflaş en uygunudur.Tek paraflaş ile istenilen sonucun alınması oldukça zordur.

Makineniz bu iş için yeterlidir ancak pozometreye ihtiyaç olup olmadığınıda iyi değerlendirin derim, çok gerekli olduğunu düşünmüyorsanız ona vereceğiniz para ile almak istediğiniz paraflaşı 2 yada 3 adet alın.

Tarih: 6 Aralık 2014, 20:32 - İp: 91.***.**4.100
halox
halox (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

sfkbay ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Evvelden 3'lü 600 watt interfit paraflaş setim vardı. Malesef belli bir çekimden sonra renklerde kayma oluyordu ve aydınlatması pek iyi değildi.

Biz bu işi devamlı yapacağımızdan şimdiden en iyi olsun diye uğraşıyoruz.

Tarih: 7 Aralık 2014, 01:14 - İp: 95.***.**9.29
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

İmkanınız varsa tabi ki en iyisini alın,ama dediğim gibi en az iki tane almanız lazım zira daha önce kullanmışlığınız var sonuçları biliyorsunuz.

Kafama takılan bir hususta belli bir çekimden sonra renklerde kayma oluyor demişsiniz,ilk defa böyle bir şey duydum desem yeridir.

Çekilen ürüne göre renklerde bazen istenen sonuçlar alınamıyor ancak bu genelde uygun olmayan beyaz ayarı yada paraflaş ayarlarından kaynaklı bir durumda söz konusu olabilir.

Tarih: 7 Aralık 2014, 18:42 - İp: 91.***.**4.100
  • 1