sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Portre İçin Flaş Yapıyorum

Merhaba arkadaşlar.

Buradaki (Tıklayınız) flaşı yapmaya karar verdim, ancak işin komik yanı portre çekerken nasıl kullanacağım, ne işime yarayacağı hakkında hiçbir fikrim yok.

Sizce faydalı olur mu? Eğer işe yaramayacaksa boşuna yapmayayım, ama en ufak bir faydası olacaksa dahi yapacağım, zira seviyorum kendi yaptığım şeyleri kullanmayı. Kapalı mekanda portre çekerken hep güzel bir ışığa ihtiyaç duyuyordum. Bu verdiğim linkteki flaşın yapımından sonra çekilmiş portre fotoğrafı da hoşuma gitti. Sonuç benzer olacaksa yapmak istiyorum.

Öneri, görüş, tavsiye... Kısaca aklınıza gelebilecek her tür yardıma ihtiyacım var. Umarım desteğinizi esirgemezsiniz.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Tarih: 18 Kasım 2007, 21:14 - İp: 85.***.**7.49
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

ÇOK YANLIŞ.PORTRELERİ TUNGSTEN ÇEKİMİNDE SARI OLARAK VERİR.BUNLAR ŞOKLU IŞIKLARI DİFİZYON (SAVURULAN IŞIK ODASI)OLMADAN YÜZLERE YANSITAMAZSIN.HATLAR KOTRAS OLUR.GÖLGELER SERTLEŞİR.MAKİNANI TUNGSTENE ATARLASAN BİLE MANUELDE DÜŞÜK HIZLARDA ÇEKMEN GEREKİR.BU IŞIK BİRDE ÇOK FAZLA. BENCE VAZGEÇ.O KULLANDIĞIN GÜÇ TAM 400 WAT. BU DİJİTALLER İÇİN BOĞULMA DEMEK.

Tarih: 18 Kasım 2007, 23:25 - İp: 88.***.**9.88
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkür ederim cevabınız için. Peki bu tip bir flaş yapsak, nerede kullanmam faydalı olur? Çünkü elimde malzeme var, bunları değerlendirip böyle birşey yapabilirim, ancak hiç işe yaramayacaksa değmez.

Peki kendim yapmak istesem yine, portre için nasıl birşeyler yapmamı önerirsiniz?

Tarih: 19 Kasım 2007, 01:32 - İp: 85.***.**7.49
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Görüş ve önerilerinize ihtiyacım var ustalar.

Tarih: 20 Kasım 2007, 15:51 - İp: 85.***.**0.236
zutu
zutu (üye)
İstanbul / Amatör

Ben baktım örnek verdiğin yüzünde ışık patlaması var. Yüz dokuları ve detay yok. Az ışık ve detay olmalı yüzde. Güzel rötüş ama hissettilmeyecek rötüş yapılmalıdır. 50mm 1.4, 85mm 1.4 veya 85mm 1.8 güzel olur.

Tarih: 21 Kasım 2007, 12:50 - İp: 85.***.**0.4
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Anladım. Yani portre için çok iyi değil diyorsunuz. Peki portre vb. türü fotoğrafları kapalı mekanda çekmek için nasıl bir ışık önerirsiniz? Kendim yapabileceğim birşeyler olsun istiyorum, aksi halde para biriktirip ampul flaş alacağım, ama kendi yaptığımı kullanmak daha zevkli olacağı için şimdilik hazır almaya pek yanaşmıyorum. Üstelik DIY (Do it yourself: Kendin yap) çalışmalarını çok seviyorum ve elimden geldiğince internette bulduğum, hoşuma giden şeyleri yapmaya çalışıyorum.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Örneğin işime yarayacak bir ışık yapımı için böyle bir link hiç fena olmaz

Tarih: 21 Kasım 2007, 15:24 - İp: 85.***.**3.233
colonel66
colonel66 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bence;Eğer Stüdyo tavan yüksekse güzel bir saç ışığı olabilir

Tarih: 22 Kasım 2007, 16:36 - İp: 88.***.**4.17
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

PORTRELERDE İKİ ADET TOPUZ FOTOSELLİ FLAŞI ŞEMSİYELERE YANSIT. ŞEMSİYELERİN İÇİNİ GÜMÜŞ YALDIZLA BOYA.MAKİNANA TETİKLEYİCİ BİR UFAK FLAŞ TAKARAK O FOTOSELLİ FLAŞLARA YÖNELT. EN BASİTİ BU TOPUZ FOTOSELLİ FLAŞLAR ,ELİNDEKİ MAKİNADAKİ FLAŞLA PATLAR ŞEMSİYELERDEKİ GÜMÜŞ SATIHTA SAVRULARAK ÇEKTİĞİN YÜZEYE YANSITIRSIN.MAKİNAN İÇİN BİR STÜDYODAN MANUELDE KULLANMAYA DESTEK AL.TABİ SANA BU SIRRI VERMEYECEKLERDİR.İNSAFLARINA.

Tarih: 22 Kasım 2007, 21:04 - İp: 88.***.**0.2
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevaplar için teşekkür ediyorum.

Colonel66: Stüdyom yok ne yazık ki, ev ve benzeri kapalı mekanlarda portre çekimi yapmak istiyorum sadece.

Koç2513417: Manuel kullanmayı biliyorum, bu konuda bir sıkıntım yok.

''Topuz Fotoselli Flaş'' nedir, onu bilmiyorum. Örnek bir fotoğraf koyarsan varsa, daha iyi anlayacağım sanırım. Bir de tetikleyici için başka bir flaşı anlayamadım. Normal bir flaş, nasıl tetikleyecek ki? Biraz daha detaylıca anlatırsanız sevinirim.

Tekrar teşekkür ediyorum cevap vermiş ve verecek olanlara

Tarih: 22 Kasım 2007, 22:35 - İp: 85.***.**3.233
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bu bir flaş degil ringlight.
yaparsanda tek basına kullanmayacaksın zaten, ornek fotografta tek kullanılmıs ve ortasındaki bosluktan cekilmiş fotograf.modelin gozbebegindeki yuvarlak ısıga dıkkat.
bu sartlar altında hatsız, tek ısık alan, detaysız bir yuz cıkması cok dogal.cunku buyuk ihtimalle yuzun bır metre otesinde yanan koskoca 8 adet ampul var,adamın gozlerini acık tutması bile basarı.
----
destekleyici ısık kullandıgında cok iyi sonuclar alabilirsin.mesela bir softboxla beraber kullanırsan bence işe yarar bir ısık kaynagı olur.ozelligi ısıgın onunde yumusatıcı bır bez olması..
softboxıda evde yapabilirsin tabi nette tarifleri var.
-------------------

fotoselli flaş makinenin flaşı patlayınca patlayan flaş.
yanı makinenin flaşı tetikliyor ve dıger flaş bunu algılayıp patlıyor..
tabiki fiyatlarıda oyle az buz degil.
yanı senın evde kullanma ıstegını asacak seyler.
benım tavsıyem bir softbox yap,hatta iki tane,istersen birde bu linkteki gibi bir ringlight.olsa olsa 50-60 lira tutar hepsi.
sonucta mılyarlık studyo performansı almak için yapmıyorsun -ki ev cekimlerinde fazlasıyla yeterli olacaktır.
---
arkadaslar bıraz cosmus,studyoya milyarlık takım düzmüşler..

Tarih: 23 Kasım 2007, 04:15 - İp: 88.***.**5.57
sercan-mtb
sercan-mtb (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkür ederim Gaijin

Softbox yapabilirim, ancak softbox ile birlikte ne kullanacağım, onu bilmiyorum

EOS 350D makinamın üzerindeki flaş harici bir flaşım yok. Paraflaş alma gibi bir imkanım da yok, en fazlasından ampul flaş alabilirim, ya da alternatif bir DIY proje bulursam kendim yapabilirim.

Ne yapabileceğimle ilgili fikirlerini ve varsa eğer işime yarayacak ev yapımı flaşlar vb. link yazarsan sevinirim.

Tarih: 23 Kasım 2007, 20:30 - İp: 88.***.**8.137