saltan
saltan (üye)
Kocaeli / Amatör

Panasonic Fz 20

panasonic fz20 için uygun flaş varmı türkiyede satılan nerden alabilirim

Tarih: 13 Haziran 2005, 17:34 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba Saltan. Pana FZ 20nin harici flaşı maalesef TTL değil. Yani flaş ayarını makina otomatik yapmıyor. ISO ve diyafram ayarını sen yapıyorsun (makinada ve varsa flaş üzerinde). Oysa DSLR makinaların harici flaşları TTL'dir ve ayak bağlantı noktaları takılabilecek flaşlarla uyumlu olmalıdır. Çünkü bu flaşların tabanında 1'den fazla temas noktası vardır. Oysa Pana FZ20 de flaş bağlantı noktası tektir ve bu da sadece flaşı tetiklemek için kullanılır. Senin arayacağın tek nokta bağlantılı herhangi bir flaştır.Bu arada canon ve nikonun orj. veya yan sanayi çok noktalı flaşlarının da iş gördüğü ama bu flaşların TTL özelliğinden yararlanılamadığı yabancı forumlarda yazıyor, ben denemedim. Senin Pana FZ20 için flaş alırken tek dikkat edeceğin nokta flaşın" tetik voltajının" 24 voltu geçmemesi gerektiği. Bu ne yazık ki flaşların manuelinde yazmıyor. Bulduğun flaşın voltajını ya aşağıdaki siteden karşılaştıracaksın ya da kendin ölçeceksin.(Nasıl ölçüleceğini öğrenmek için mail atabilirsin.
Ben piyasada uygun fiyata (50 YTL) TUMAX 630 TCZ Thyristor flaş buldum(GN 30) .Oynar başlıklı ve manuel. Şu anda onu kullanıyorum ve memnunum.
Tetik voltajını karşılaştırmak için:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html

Saygılarımla.....

#droral' tarafından 13.06.2005 22:18:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2005, 22:22 - İp: yok
  • 1