kadirche
kadirche (üye)
Samsun / Meraklı

Nikon 8800 İçin

Arkadaşlar Nikon 8800 kullanıyorum bunun flaşları çok pahalı (SB-600, SB800) 300-400$ civarında...
Buna uygun bir çözüm var mı, makineye zarar vermeden?
Bende eski bir makine var filmli, flaşı a hani şu alttan tripod yuvasına monte edip üstten flaş kızağına takılan(makinenin yanında duruyo yani) o flaşı taksam bozar mıyım makineyi?

Tarih: 23 Haziran 2005, 11:50 - İp: yok
gediz-
gediz- (üye)
İzmir / Amatör

Çalışmalarını hangi yönde geliştireceksin?300-400 dolarlık flaşlar azda gelebilir çokta ama ileri için iyi bir flaş alman yararına olucaktır tabiki,flaş konusu fotoğrafcılıkta geniş yelpazesi olan konulardandır,burda ne yazarsam eksik kalacaktır,ilk önce flaşlarla ilgili bilgi sahibi olman daha mantıklı,çünkü pahalı cihazlar,paranı yanlış yönlendirmeyelim ;bir çok makinayla bir çok flaş çalışabilir bunun her iki cihaz açısından bir zararı yoktur,fakat fotoğrafa bu şekilde bu bilgilerle hisettiğim kadarıyla hakim olman zor olabilir,flaşlar üzerinde biraz durursan anlaşılırım. Dediğim gibi sonrasında en uygun flaşı alacağına eminim.Mantığı , rahtlığıyla ve bilgisiyle daha hoş olacaktır.bol şans...

Tarih: 24 Haziran 2005, 12:47 - İp: yok
kadirche
kadirche (üye)
Samsun / Meraklı

flaşı makro çekimde kullanmayı düşünüyorum. makinenin flaşı objeye yaklaştığımda onu aydınlatmıyor. Objektifin gölgesi oluşuyor.. Güçlü bir ışık lazım değil. Objektifin önünü aydınlatayım yeter. Bahsettiğim flaş ışık gücü ve konumlandırabilmem açısından uygun, tek düşündüren makineyi bozar mıyım? sanırım voltajlarını öğrenip karşılaştırmam gerekiyor...
destek için de teşekkürler

#kadirche' tarafından 24.06.2005 13:24:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2005, 13:29 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba kadirche, eğer makro çekim yapmak istiyorsan en iyi sonuç için ring flash veya ring light kullanman gerekir. Örneğin:
http://www.srelectronics.com/
Eğer illaki elindeki eski flaşı kullanmak istiyorsan tetik voltajına çok dikkat etmen lazım, yoksa makinene ciddi hasarlar verebilirsin. Eğer varsa aşağıdaki siteden elindeki flaşın tetik voltajını öğren. Eğer listede senin flaşın yoksa tetik voltajını nasıl ölçeceğin anlatılıyor. Onu mutlaka ölç veya ölçtür.
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
Saygılarımla.

#droral' tarafından 25.06.2005 12:18:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2005, 12:15 - İp: yok
kadirche
kadirche (üye)
Samsun / Meraklı

Teşekkürler bu site çok iyi oldu...

Tarih: 25 Haziran 2005, 17:01 - İp: yok
mea
mea (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

sb-28 gayet başarılı işini görür ikinci elleri piyasada mevcut ttl özelligi de var

Tarih: 5 Mayıs 2006, 21:25 - İp: 212.***.**4.147
mimarh
mimarh (üye)
İzmir / Amatör

Bende nikon 8800 kullanıyorum,ama macro çekimlerinde flash kullanmıyorum,tavsiyede etmem.Tabii ortam ışığı en iyi ışık.Manuel çekim modunda doğru ayarlar kullanırsan iyi netice alırsın.Nikon 8800 manuelde SLR makinadan farksız biliyorsun.Enstantene çok düşük durumlarda sehpa kullan ve titremeyi önlemek için VR modunada al.Uzaktan kumandayıda kullanırsan iyi olur.Işık çok yetersizse çalışma masa lamban bile yeterli olabiliyor.
Kolay gelsin........

Tarih: 5 Mayıs 2006, 22:26 - İp: 85.***.**1.194
foto-mesut
foto-mesut (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

benimde var kullanıyorum
sorun yaşamadım

Tarih: 7 Mayıs 2006, 14:56 - İp: 85.***.**2.65
  • 1