burakkkkkk
burakkkkkk (üye)
İstanbul / Amatör

Bana Hankisi Uygun ??????????

slm lar arkadaslar
ben kendime yeni bir foto studio acmayi düsüniyorum.
maddi durumu abartmakta istemiyorum.
gelin damat ve saire studyoda cekmek icin.
sizlerin görüsünüzü alayim dedim.

1 . studyo -gelin damat cekim odasi sizce kac metre olmazi lazim? ( ortalama ve normal sekilde.)

2. aydinlatma cihazlarindan markayi henseli sectim.
sizce marka iyimi? ama kaclik alacagimi karar veremedim acaba bana kaclik lazim olur ?ve neler daha lazim??

3. birde nikon d80 almayi düsüniyorum ama hanki lensleri almami önerisiniz ??

cok bilgi sahibi olmadigimdan sizleri yoracam arkadaslar.
saygilar.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 13:05 - İp: 77.***.**7.92
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ben stüdyo footğrafçısı felan değilim ama bu işi yapan arkadaşlarımdan edindiğim bilgileri sizinle paylaşabilirim.Tabii daha bilgili arkadaşlar çıkıp mutlaka daha detaylı ve net bilgiler vereceklerdir.
Stüdyo olarak kullanım için 7x5 yada 8x5 şeklinde yani 35, 40 metrekarelik bir oda yeterli our.
Aydınlatma cihazı olarak Hensel Alman malı olup son derece kaliteli bir üründür.Anı şekilde Multiplitz de önerilebilir.
Nikon D80 tercih etmişsiniz.Bu markayı tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?Yani kötü makine değil ama daha güncel bir makine tercih etmenizi öneririm.Mesela Canon 40D, akıllara zarar bir fiyatı var.Çünki o makine, sahip olduğu olağanüstü görüntü kalitesine nazaran son derce hesaplı bir fiyata satılıyor.Lens olarak stüdyo fotoğrafçıları standart zoom lens sınıfından bir lens kullanırlar ancak 500 dolara standart zoom lens olduğu gibi 2000 dolara da standart zoom lens var.Bu noktada lens için bütçenizi belirtirseniz daha net bi bilgi verebilirim..

Tarih: 24 Mayıs 2008, 14:40 - İp: 88.***.**0.28
burakkkkkk
burakkkkkk (üye)
İstanbul / Amatör

oda büyüklügü için 7x5 bana uygun geldi.

hensel den baska iyi ürünler varmi usta biraz daha ucuz olanlar?
Aydınlatma cihazı kac büyüklügünde olmazi lazim usta?
yani digital w\s paraflas ve sotf box lar kaclik olsun?

yok aslinda nikon d80 almamin özel sebebi yok,sadece tavsiyede bulundular.
senin Canon 40D ile nikonun d80 ile farki ne usta?
birde bu var Fuji Finepix S5 Pro eger bunuda görüslerini yazarsan sevinirim.

lensler usta cok pahali olmasin , yani beni götürebilecek biraz kaliteli seviyede olsun ,dedigim gibi genelikle stüdyoda kullanacagim,.

#burakkkkkk' tarafından 24.05.2008 15:18:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 15:15 - İp: 77.***.**7.92
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Ucuz etin yahnisi olmaz diye bi atasözü vardır..Herşeyin ucuzunu alırsan, yapacağın işlin kalitesine de direk olarak etkiyeceği gibi kısa ömürlü olup senin daha kısa zamanda cihazlarını yenilemeni gerektireceği için uzun vadede daha pahalıya gelecektir.O nednele herşeyin en ucuzunu almayı düşünme..Ona bakarsan markalarla hiç uğraşma, madem ucuz olsun istiyosan çin malı bi teçhiat da alabilirsi ama kısa zamanda elinde patlayacağını da unutma..
Hensel Ve Multiplitz bu sektörün en tanınmış ve kaliteli iki markasıdır.Daha ucuzları hakkında bir bilgim yok.
Öncelikle softboxlarla mı yoksa şemsiyelerle mi çalışmak istiyorsun bubna karar vermelisin..ama iki adet kafa ile bir adet tepe ışığı sanırım işini ilk etapta halledecektir.dah sonra ihtiyacına göre çoğaltabilirsin.güç olarak da 600 watt olanları tercih edebilirsin..
Canon 40D, Nikon D80'den çok daha yeni bir makine..Ve görüntü kalitesi Nikon D80'den daha üstün.ama makinenin markası ne olursa olsun, sonuçta herşeyin lenste bitiğini de unutma.Fuji S5 pro da insan teninin rengini gerçeğe çok yakın veren kaliteli makinelerden birisi..ama dediğim gibi lens makine gövdesinden daha önemli..

Tarih: 24 Mayıs 2008, 15:57 - İp: 88.***.**0.28
burakkkkkk
burakkkkkk (üye)
İstanbul / Amatör

simdi benim pek fazla bilgim olmadigindan softboxlarla veya şemsiyelerle calisacagimi bilmiyorum,sence hankisi daha iyi olur baslangic icin usta ?

birde simdi lensler kac olmasi lazim usta ?
sayende nikondan canona gectim,onu alacagim kismet olursa artik.

canon icin hanki lensleri alayim gelecek studyom icin usta?

#burakkkkkk' tarafından 24.05.2008 18:26:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 18:15 - İp: 77.***.**7.211
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Softboxlar daha yumuşak ışık üretirler..Şemsiyeyle kullanırsan daha sert ışık elde edersin..O seni çekim tarzına kalmış yani..
Canon'un EF 24-70 f/2.8 L lensiyle yine Ef 24-105 f/4 L lensini stüdyoda kullanabilirsin.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 21:19 - İp: 88.***.**0.28
burakkkkkk
burakkkkkk (üye)
İstanbul / Amatör

usta bilgi icin cok tessekür ettim.
Canon'un EF 24-70 f/2.8 L lensiyle yine Ef 24-105 f/4 L lensini stüdyoda kullanabilirsin
bu lenslerin ikisinidemi almam lazim yoksa bu Ef 24-105 f/4 L alsam yeterlimi?

peki derneklerde veya dügün salonlarda hanki lensi kullanayim?

birde tamronu bilirmisin? tamronu canondan daha iyi diyorlar,senin görüsün nedir usta abi?

#burakkkkkk' tarafından 24.05.2008 22:24:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Mayıs 2008, 21:29 - İp: 77.***.**0.215
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Bahsettiğim Canon'ların ikisi de işini görür.Yani ikisini aynı anda al anlamında söylemedim.Tamron da kaliteli bir marka..Daha makul fiyatlıdır.

Tarih: 25 Mayıs 2008, 00:01 - İp: 88.***.**0.28
burakkkkkk
burakkkkkk (üye)
İstanbul / Amatör

usta bu soruma yanit verebilirmisin?

peki derneklerde veya dügün salonlarda hanki lensi kullanayim?

Tarih: 25 Mayıs 2008, 13:15 - İp: 77.***.**4.210
profoto99
profoto99 (üye)
İstanbul / Firma

arkadaşım ilk önce kaç ışık kullanmak istiyorsun ona karar vermelisin ve tabiki önündeki aksesuvarlarda önemli. Benim sana tafsiyem dört Işık ,iki cepheden biri saç diğeri fon için. Cephedeki Işıklardan Biri Güçlü olsa iyi olur önünede 90x120 softbox bunu damada verirsin çünkü damadın elbisesi koyu olduğu için çok ışık ister ve softbox çift bezli olmalı detay için yumuşak ışığa ihtiyaç var. Paraflaşa gelirsek eğer diğer fotoğrafçılar gibi renklerde problem yaşamak istemiyorsan PROFOTO marka flaşları incelemeni tafsiye ederim çünkü iki yıl amerikada dijital için en iyi flaş seçildi ayrıca çok farklı bir aksesuvar sistemi var fiyatlarıda taşımış olduğu özelliklere göre çok ehven. 300ws flaşı bile 2m 45 diyafram veriyor bayağı güçlü

Tarih: 31 Mayıs 2008, 23:06 - İp: 85.***.**2.94
  • 1