botoxx
botoxx (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

300 D Ve 550 Ex Flaş

KAPALI ALANDA ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLAR BAZEN TONUNDA BAZEN ÇOK KOYU SONUÇLANIYOR. ETTL AYARINDA ÇEKİYORUM.POZU YANLIŞ ALGILAMASININ SEBEBİ NE OLABİLİR BU KONUDA ÇOK SIKINTILI ANLAR YAŞIYORUM BANA'KARDEŞİM BIRAK ETTL 'Yİ SEN ŞU AYARDA MANUEL ÇALIŞ 'DİYECEK BİR KOMPETAN YOKMU? LÜTFEN YARDIM. NOT:SN.AFRİKALI YAZINIZIN TAMAMINI OKUDUM, HER NE KADAR BAZI YERLERİNDE TAKILSAMDA ANLATIŞ TARZINIZ GERÇEKTEN MÜKEMMEL TEBRİKLER [>:D :D :D

Tarih: 23 Aralık 2005, 19:07 - İp: yok
pan
pan (üye)
Ankara / Firma

selam
300 d ile 550 ex tam uyumlu flaşlar değil. 300 350 10 ve20 ile tam uyumlu çalışan tek flaş 580 ex.manuel olarak çalışılabilir ettl de görür ama değerler yanlışdır. şöyleki eos 300 ün 1,6 gibi bir çarpanı var yanitaktığınız objektif değeri 1,6 ile çarpıp zoom değerini oluşturuyo 28 mm bir objektif eos 300 üzerinde 44 mm ye eşit oluyo fakat flaş bunu hesaplayamayıp (görmeyip) ölçümünü 28 mm ye göre yapıyo buda poz hatasına neden oluyo. bu kaçınılmaz. bunu önlemenin tek yolu manuel çalışmak bu da çok zahmet li bir iş. bu arada makinanızda manuelde olmalı eos 300 ün sanırım flaş senkron hızı 1/60 enstantene (bu sabit) diyaframı ise siz ayarlayacaksınız tahmin edeceğiniz gibi her koşulda bu değer değişiklik gösterecek sabit bir değer söylenemez. bu arada farklı bir çözüm olarak şunu deneyin. flaşınızda ettl de flaş değini kısıp açabilirsiniz önce sel tuşuna basın sonra -+ tuşlarıyla +1/3 - +2/3 veya +1 e alın deneyin.mantık şu objektifiniz 50 iken makinanız 80 mm görüyo flaş ise hala 50 mm görüyo siz flaşa + değer vererek bu hatayı telefi edebilirsiniz.

Tarih: 27 Aralık 2005, 20:20 - İp: 212.***.**5.50
botoxx
botoxx (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

sevgili PAN çok teşekkürler. keşke 2 gün önce yazsaydın neyse ama genede teşekkürler. 3-4 gündür kafayı sıyıracaktım yazınızın sonundaki yöntemi de denemiştim.1/3 2/3 gibi. o da sonuç vermedi.seninde yazdığın gibi MANUEL KARDEŞİM MA-NU-EL... FLAŞ SERTLİĞİNİDE 1/1-1/2-1/4-1/8 GİBİ UZAKLIĞA GÖRE TONA GÖRE AYARLADINMI ki artık öyle yapıyorum.sonuç süper...SEVGİLER

Tarih: 28 Aralık 2005, 03:15 - İp: 85.***.**7.76
  • 1