kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

30d Firmware Güncelleyemiyorum

Canon EOS 30d kullanıyorum. 1.0.5 firmware versiyonunu (sanırım sadece bu var daha yenisi yok) bilgisayarıma indirdim. Windows XP kullanıyorum. Programı çalıştırdığımda extrac bölümüne 30D yi gösteremiyorum. Karta da kopyalamıyorum. Kısacası güncelleyemedim. Nasıl yapmam lazım. Bilgi verirseniz sevinirim. Gerçi çok bi değişiklik yokmuş bu versiyonda ama yine de yapayım diyorum.
Teşekkürler, saygılar...

Tarih: 30 Eylül 2007, 17:59 - İp: 85.***.**5.48
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

bence otur oturduğun yerde...Bu konuda tecrüben yoksa makineyi bozarsın ve bir çuval para veririsin tamirine..

Tarih: 30 Eylül 2007, 19:53 - İp: 88.***.**8.231
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://web.canon.jp/imaging/eos30d/eos30d_firmware-e.html

Q:How do I copy the downloaded firmware file to the CF card?
A:
Two methods of copying the downloaded firmware file are provided.

1. If you have a CF card reader, please copy the firmware file to the CF card via a CF card reader.

2. Please connect the camera and a personal computer with a USB cable, and copy the firmware file onto the CF card in the camera. Please use EOS Utitlity application bundled with the camera to copy the file.

#ocaklilar' tarafından 30.09.2007 21:04:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Eylül 2007, 21:02 - İp: 81.***.**1.162
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Sevgili Ocaklılar,
ben de aynen o adresten indirdim zaten. Dosya bilgisayarımda duruyor. Malesef ingilizcem yok bu yüzden tam anlayamıyorum.
Problem şu karta kopyalayamıyorum.
Gerçi tabi makinayı bozma riski olunca en iyisi burkay ın tavsiyesini dinleyip oturduğum yerde oturayım bari diyorum.Fakat bu kadar riskli olmaması gerekir. Yani pil tam doluysa ve işlem esnasında makinayı sallamaz isek ne olabilir ki? E şimdi bi güncelleme için İstanbul'a mı gitmek gerek?

Tabi dediğim gibi bu versiyonda da önemli hiç bi şey yok deniyor. İstanbul'a bi gidişimde yaptırayım bari. A700 almaya gidecek gibiyim zaten. Bunu da satarız olmazsa. A700 de sonradan fiyasko çıkarsa 5D alırız artık. D3 çok pahalı olacağına göre sanırım en iyisi bu.Bu arada makinamın çekim sayısını görebilmek istiyorum. Bunu gösteren exif programlarından bahsediliyor ben bulamadım, opanda falan göstermiyor. Yazıl başlığı altında yazdım bu soruyu da burayı okuyan arkadaşlar da görsün diye burada da yazıyorum. Makinanın toplam çekim sayısını gösteren bir exif gösterici program bilen var mı acaba? Ve tabi nerden nasıl buluruz?
Çok teşekkür eder, saygılar sunarım. Sağolun.

#kansukara' tarafından 30.09.2007 22:04:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Eylül 2007, 21:32 - İp: 85.***.**6.36
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Çok gerekli değil ama yapmak isterseniz, kart okuyucunuz varsa onunla yoksa canon EOS Utility programı ile kopyalamanız gerektiği yazılmış. Ben kart okuyucunuzun olmadığı durumu kısaca tercüme edeyim.

Kartı formatlayın,

Makineyi kapatın,

Kartı makineden çıkarın,

Extract işlemini karta değil normal hard diskinize C: 'ye yapacaksınız anladığım kadarıyla.

Kart okuyucunuz yoksa:

Kameranın Communications ayarını Print/PC yapın diyor

Kamerayı açın, MENU tuşuna basın, Quick Control Diali Communicationsa getirin, SET düğmesine basın, Print/PC yi seçin yine SET'e basın.

Kamerayı kapatın.

Mode Diali P moduna getirin.

Kartı kamearaya yerleştirin.

USB kablosu ile bilgisayara bağlayın

Kamerayı açın.

EOS Utility programını çalıştırın.

[Camera settings / Remote shooting] tıklayın

İlgili linkte sarı ile gösterilen (anahtar/çekiç) resimli düğmeye tıklayın.

Sonra aşağıda Firmware Ver. x.x.x. üzerine tıklayın

Firmware Update? sorgusuna OK deyin.

İlk gelen Confirmation sorgusuna Yes,

Sonradan gelen Confirmation ekranında kamearnın üzerindeki SET düğmesine basmanız isteniyor. Bundan sonra kameranın LCD'sinden takip edebiliyormuşsunuz.

İşlem bittiken sonra kamerayı kapatmanız pilini çıkarmanız, en az iki saniye beklemeniz pilini takmanız ve kamerayı açmanız isteniyor.

Hafıza kartını takıp formatlamanız da istenmiş.

#ocaklilar' tarafından 30.09.2007 22:06:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Eylül 2007, 22:04 - İp: 81.***.**1.162
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

Çok teşekkür ederim Cüneyt Bey,

üşenmeden emek ve zaman sarfedip, tercüme ederek buraya aktardığınız bu yazılar bizi mahcup etmekte ve size karşı hicabımıza sebep olmaktadır. Gerçekten çok teşekkür ederim. Çok istifade ediyoruz. Meseleyi anladım; mamafih korku verici bir "acaba bir şey olur mu" şüphesinin kuyruğu kafama çarptığından ve yanısıra çok gerekli değil deyişinizden, bu işten şimdilik vazgeçmiş bulunuyorum.
Tekrar teşekkür ederim. Sağolun.

Tarih: 30 Eylül 2007, 23:24 - İp: 88.***.**7.199
  • 1