uralbey
uralbey (üye)
Ankara / Amatör

Yüksek Asa Değerine Sahip Film...

Arkadaşlar yüksek ASA değerine sahip 400 ya da daha yüksek bir filmin bana çekim aşamasında kazandıracağı avantajlar ya da dez avantajlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Tarih: 21 Eylül 2006, 10:50 - İp: 81.***.**7.100
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Öncelikle bu konu hakkında internette ve fotoğrafçılık kitaplarında bol bol bilgi ve görüş var.Fakat ben yinede bişeyler anlatmaya çalışayım.
Yüksek asa (iso) genel olarak az ışıkla dahi etkileşe bilen gümüş klorür tozlarından meydana gelir ancak bu şekilde fim de bir resim sabitlenebilir.tozlar buyuk olduğu için film kumlu (grenli) olur.

Peki ya grenli foto ne işime yarıyabilir denebilir. Bağzen öyle muhteşem sahneleri elverişsiz az ışıklı sahnelerde rastlarsın ki o grenler bir anda senin kompozisyonuna daha bir dramatik bir etki katabilir.
Yani grenleri sevmiyoruz ama grensiz de olmuyor.

Piyasada;
200 - 400 - 800 - 1600 hatta 3200 iso luk fimler bulunuyor. 200 - 800 arasını heryerde bulabilirsin 1600 - 3200 iso yu
ithal ettirmen gerekebilir. Ama böyle yüksek iso lar pek tercih edilmez(Bu noktada gren kabul edilemez boyutlara ulaşır) ve de sağdece siyah-beyaz bulabilirsin.

Şimdi sorunun cevabını veriyorum.
1600 iso luk bir film ile mum ışığıyla aydınlanan insanların yüzünün tüm ayrıntılarını görüntüleyebilirsin.

Tarih: 21 Eylül 2006, 15:18 - İp: 85.***.**0.188
  • 1