attillam
attillam (üye)
İstanbul / Amatör

Negatif Film Tarayıcı Önerisi

Bir hayli (30-35 yıldır biriktirdiğim) negatif film arşivim var. Bunları bilgisayarda arşivlemek istiyorum. Bu amaçla (acemiliğimi atayım diye) ucuz yollu bir Mustek Bearpaw1200 modeli aldım ve kullanıyorum, ancak negatifleri beklediğim kalitede aktarmıyor, aynı negatifin karta besılmış halini tarıyorum pırıl pırıl aktarıyor,; ancak negatiften aktardığım bir facia... Tozlanmalar var, renkler oturmuyor, keskinlik sıfıra yakın vs. Bana bu kötü tecrübeyi unutturacak Epson veya Canon (en iyileri bunlar herhalde) modelleri önerir misiniz?
Ya da ben bu sevdadan vaz mı geçeyim?

Tarih: 2 Kasım 2007, 11:45 - İp: 212.***.**1.163
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

canonu tanımıyorum ama epsonda toz ,çizik giderici yazılım var ,sorununuzu çözer herhalde...

Tarih: 2 Kasım 2007, 14:02 - İp: 88.***.**2.94
-olimpos-
-olimpos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bunlar negatifte ve dia da çok iyi sonuç vermiyor.Birde menüde birçok ayarlar vardır.onları çokiyi uygulamanız gerekir.iyisonuç için üst düzey tarayıcı ile olur.ben yıllar önce AGFA duoscan almıştım çok memnundum.fıatı ozaman 3000,dolar filandı.

Tarih: 2 Kasım 2007, 21:40 - İp: 85.***.**5.103
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

atilla bey.
aynı dertten bende muzdaribim..
yani filmleri bilgisayara aktarma derdi..

şu an elinizde bulunduğunu söylediğiniz mustek tarayıcı benim yıllardır iş için kullanıdğım flatbet yani masaüstü diye tabir edilen cinsten bir tarayıcı.. bu tip aletler genelde bir döküman yada en fazla karta basılmış fotoğrafı tarayıp bilgisayara aktarmaya yarar. buda amatör seviyede yada çok kaliteli olmayan kıvamda yapar.

sizin asıl ihtiyacınız olan
http://www.photozone.de/2Equipment/scanner.htm#semi
sayfasında görülen modeller gibi birşey..
eğer parasına değer diyorsanız böyle bir tarayıcı alabilirsiniz.
ben yıllarca negatif veya pozitif filmleri (tek tek yata üç beş tanelik partiler halinde) mesleğimde servis büro vasfında hizmet veren ve çok yüksek kalitede tarama yapan "tambur scanner"i olup parayla tarayan yerlere verdim.

sizin kadar (30-35 yıl) birikmiş olmasada bende kendimce negatif arşivimi bahsettiğim "tambur scanner"/ücretli olarak taratmayı dşündüğümde servet tuttuğu için vazcaydım ve üstüne yattım.. eğer siz kararlı iseniz linkteki aletlerden birini edinmeyi düşünebilirsiniz.
Model yükselten yada işi bırakan foto-labaratuarlarınıda araştırabilirsiniz.. ikinci eli uygun olabilir..

Tarih: 6 Kasım 2007, 18:37 - İp: 88.***.**2.216
attillam
attillam (üye)
İstanbul / Amatör

Bir arkadaşımızda ACER ScanWit film tarayıcı buldum, ancak filmlerimi taradıktan sonra hiçbir işime yaramayacak, çünkü başka bir işlevi yok, sadece film tarıyor. Aslında filmlerin çoğunluğu karta basılı, Mustek ile akratabilirim. Yani kalan filmleri taramak için bu aleti almaya değer mi, yoksa karta mı bastırdıktan sonra onları da Mustek'te mi taramalı, ne dersiniz?

Tarih: 13 Kasım 2007, 16:03 - İp: 212.***.**1.163
zyx
zyx (üye)
Eskişehir / Amatör

Merhaba,
Ben geçenlerde 200 ytl civarına epson v200 aldım ve biraz zahmetli olsa da fiyatına göre iyi sonuçlar veriyor. Eğer bütçeniz varsa Nikon'un profesyonel scannerları var ama çok fazla film taramayacaksanız Epson v200'ü tavsiye edebilirim. 4800 dpi'de bir film karesini 2-3 dakikada tarıyor, bilginiz olsun.

Tarih: 13 Kasım 2007, 16:39 - İp: 85.***.**9.75
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Biraz ucuz ve kaliteli istiyorsanız HP 4050 alın epey iyi
ve ucuz 210 dolar + KDV daha iyileri çok daha pahalıdır.

Tarih: 1 Aralık 2007, 22:46 - İp: 85.***.**6.98
barış
barış (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

size önerim bir fuji bayisinde fuji frontıerle taratmanız en kaliteli sonucu orda alırsınız

Tarih: 9 Aralık 2007, 18:46 - İp: 85.***.**2.46
selcuk0650
selcuk0650 (üye)
Ankara / Firma

dostum filim tarama zahmetli bir iştir ben fotoğrafçıyım bizde noritsu3111 makina var ben onunla tarıyorum süper sonuç veriyor bence bir fotoğrafçıyla anlaş en az 1024 1536 çözünürlükte tarattır ama dikkat et onlarda dijital baskı makinası olsun

Tarih: 9 Aralık 2007, 22:57 - İp: 85.***.**8.111
attillam
attillam (üye)
İstanbul / Amatör

Peki, fotoğrafçıda yaptıracağım taramanın bedeli ne kadar tutar (poz veya makara başına)? Astarı yüzünü geçer herhalde...

Tarih: 18 Aralık 2007, 11:23 - İp: 212.***.**2.188
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Cevabı ben de merak ediyorum

Tarih: 29 Aralık 2007, 01:58 - İp: 144.***.**0.214