urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

Film Tarama

merhaba;
forumda film tarayıcıyla ilgili bir şeyler gördüm, elimde yashica electro 35 var kullanmayıda seviyorum biraz eziyet oluyor ama, fotografcıda bastırıyorum cdye atıyorlar sonra photoshopta düzenleme v.s bu sıkıntıdan ve masraftan kurtulabileceğimi düşünüyorum ama konu hakkında bilgim yok, film tarama nasıl yapılıyor, tarayıcı kullanan arkadaşlar biraz açıklayabilirmisiniz?
teşekkürler

Tarih: 8 Kasım 2010, 16:03 - İp: 178.***.**6.186
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle belirteyim o sıkıntıdan kurtulamıyorsun. Belki masraftan kurtulabilirsin. Ben de epeyce film kullanan birisi olarak bir dönem filmleri kendim taramaya çabaladım. Canoscan 8800f tarayıcı ile negatifleri tarayabiliyorum. Ancak sorun şu ki; eli yüzü düzgün bir tarama yapacaksam (öyle anormal değerler bile değil, 1600 dpi, 2400 dpi falan) bir makara filmi tarama yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Diyelim ki, bir seferde 4 makara film tarayacağız, gitti 6 saat. Şimdilik sırf bu stresi yaşamamak için paraya kıyıp dışarıda taratıyorum hem de daha düşük çözünürlükle olduğu halde.

Eğer çok daha hızlı ve makul bir kalitede tarama yapabileceğim, fiyat yönünden de canımı sıkmayacak bir tarayıcı öneren olursa ben de düşünebilirim.

Ya da şu 8800f'in hızını arttırmanın bir yolunu bilen varsa, ona da çok memnun olurum.

Tarih: 9 Kasım 2010, 12:03 - İp: 193.***.**7.122
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

taratmadan önce yapılması gereken bir işlem yada ortam koşulları v.s varmıdır? prof. değilim sonuçta bekleyebilirim kötü çözünürlük-gidip gelmek yerine

Tarih: 9 Kasım 2010, 18:40 - İp: 77.***.**0.114
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Tozdan koruyun negatifleri. En önemlisi bu. Photoshop'ta o tozları temizlemek için saatler daha harcamak gerekebilir. Onun dışında önden yapılması gereken birşey yok.

Tarih: 9 Kasım 2010, 20:48 - İp: 217.***.**6.79
urun
urun (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler

Tarih: 9 Kasım 2010, 21:07 - İp: 188.***.**5.244
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

glorfinder, çok hızlı değil ama 200€ civarına bulabileceğin en süper film-tarayıcısı Reflecta Crystalscan 7200. kendim uzun müddet kullandım ve çok memnundum.

https://reflecta-shop.de/en/products/detail/~id.15/reflecta-CrystalScan-7200.html
http://www.scandig.com/filmscanner/reflecta/reflecta-crystal-scan-7200-mit-silverfast-se.html
http://www.filmscanner.info/en/ReflectaCrystalScan7200.html

Tarih: 24 Kasım 2010, 06:54 - İp: 91.***.**5.227
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler kty,

Yalnız bir sorum olacak. Benim için şu anda işin kalitesi kadar hızı da önemli. Çünkü zaten Canoscan 8800F ile tatminkar bir şekilde tarama yapabiliyorum. Ama hızı çok yavaş olduğu için 5-6 makara tarama yapmak bir ömür sürüyor.

Özetle şu anda bir makarayı 2400 dpi ile taradığımda 90 dk sürüyor toplamda (1600 dpi tarasam da bu süre kısalmıyor nedense).

Bahsettiğin tarayıcı ile bir makara film (35mm) ne kadar zamanda taranıyor?

Tekrar teşekkürler.

Tarih: 24 Kasım 2010, 20:07 - İp: 217.***.**3.149
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

3600dpi ve ICE ile bir kareyi taraması nerdeyse 3 dakika. Son linkte detaylı süre tablosu var.
yalnız önizleme taraması sadece 15-20 saniye sürüyor. bunlara bakarak eleyebiliyorsun. ben genelde bir makarada beğendiğim üç beş fotoğrafı işaretleyiıp onları 3600 ile tarıyordum. diğerlerini daha düşük mesela 1600dpi ile tarayınca bir kareyi bir-birbuçuk dakida bitiriyor.

filmi yerleştirdikten sonra sadece düğmeye basıyor ve bitince negatifi kaydırıp sıradaki kareye getiriyorsun vesaire. yani o arada başka işlerle de meşgul olabiliyorsun. bende zaten bir fotoğrafı photoshop'tan geçirinceye kadar diğeri hazır oluyordu.

makaranın tamamını bir defada tarayan tarayıcılar daha pahalı oluyor. zaten daha az pahalı olanların da tarama kalitesi Reflecta'dan kötü. aldı mı iyi bir Nikon Coolscan falan almak lazım ama bence haftada 3-5 film bitirmiyorsan o paraya değmez.

#kty' tarafından 25.11.2010 16:15:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Kasım 2010, 16:14 - İp: 91.***.**5.157
yevgenionegin2
yevgenionegin2 (üye)
İstanbul / Amatör

epson v330 hem uygun fiyatlı hem de iyi bir foto tarayıcı diye biliyorum. Dezavantajı ise boyutunun büyük olması.

Tarih: 27 Nisan 2011, 22:11 - İp: 85.***.**3.23
emircetiner
emircetiner (üye)
Adana / Amatör

ben canon 9000 f kullanıyorum güzel bir makina ama tarayıcıların çoğu tarama sırasında bekletir bu normal sorun filmin tamamının taratılması oysaki bir loop yani mercek aracılığıyla parlak bir yüzeyde (pencere, kapı camı gibi) filme bakarak film şeridinde hangi kareler iyiyse onu taratmanız size doğal olarak hız kazandıracaktır. boş yere filmin hepsini taramamış olacaksınız.

Tarih: 10 Eylül 2011, 02:12 - İp: 176.***.**8.11
cornflakegirl
cornflakegirl (üye)
İzmir / Amatör

bu tarayıcılara filmleri banyo edip mi koyuyorsunuz yoksa makinadan çıktığı gibi taratılabiliyor mu?

Tarih: 22 Mart 2012, 20:52 - İp: 78.***.**3.108