luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

Evde Negatif Ve Dia Banyosu

Merhabalar.

Uzun süredir portatif film yıkama makinelerinin peşindeyim. Özellikleri kimyasalların sıcaklığını sabit tutmak ve bir motorla sürekli ajitasyon(çalkalama) yapmak olan bu arkadaşların fiyatları işlevlerine oranla çok yüksek olduğundan ve ülkemizde pek sık rastlanmadığından ötürü filmleri elde yıkamayı düşünüyorum.

Sormak istediğim evde el tankları ile negatif (C-41) ve diapozitif (E-6) banyosu yapanlar var mı? Aldıkları sonuçlar nasıl? Ajitasyon sırasında oluşan sıcaklık sapmalarının fotoğrafa etkisi nedir? Fikirlerinizi bekliyorum...

Tarih: 19 Nisan 2010, 21:32 - İp: 94.***.**1.164
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

İşte bu yüzden s&b banyosunu daha çok seviyorum ben. Evet orada da sıcaklığı 20 derecede tutmak gerekiyor. Ama kışın ısıtmaya çalış, yazın soğutmaya çalış... Ne o.. Ölçüyorum, 22 derece. Biraz süreyi kısaltıyorum yine cillop gibi. Ölçüyorum 17 derece, uzatıyorum süreyi.. hoop yine oldu Bir şekilde kurtarıyor..

Diğer açtığım konuda açıkladığım gibi renkli negatifi C41 yerine s&b'da yıkayınca ne olduğunu gördük. Ama c41 banyosu çok daha hassas diyorlar. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da sağlık. Yalan olmasın ama c41 yıkarken çok çok daha dikkatli olmak gerekirmiş. Solumamak, dokunmamak vs.. s&b'da sadece bulaşık eldiveni takıyorum yetiyor (dur herhalde )

Evde C41 banyo eden birileri çıkacaktır bilgi verecek ama E6 banyosu yapan çıkacağını hiç sanmıyorum. (Ben diaları s&b ile yıkamayı deneyeceğim o ayrı )

Tarih: 19 Nisan 2010, 22:27 - İp: 212.***.**9.247
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

Evet siyah beyaz çok daha rahat. Mete abimiz (mete007) elde çalkalarken oluşacak sıcaklık farklılığının gözlıe görülecek bir etki yapmadığını söyledi ama dia yıkarken 0,2 dereceden fazla oynamanın kesinlikle farkedileceğini veya filmi bozacağını söyleyenler de var.

Cross process le ben de ilgileniyorum. Bir de C-41 de dia yıkarsan, sonuçları görmeyi çok isterim

Tarih: 19 Nisan 2010, 22:49 - İp: 94.***.**1.164
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

C41'de dia yıkayabilsem, C41'de C41 de yıkayacam da... Şimdilik her türlü filmi sadece s&b'da yıkamak niyetindeyim. Diğer normal ve cross process işleri için Sirkeci yolları...

Tarih: 19 Nisan 2010, 23:00 - İp: 212.***.**9.247
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

Kimsenin bir fikri yok galiba. Ya da artık kimse böyle işlerle uğraşmıyor

Tarih: 23 Nisan 2010, 03:19 - İp: 94.***.**4.86
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

glorfindel C41 yıkamayı denesene

Tarih: 9 Mayıs 2010, 02:31 - İp: 94.***.**0.61
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Oldu..

Tarih: 9 Mayıs 2010, 20:44 - İp: 212.***.**0.243
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

neden olmasın?

Tarih: 9 Mayıs 2010, 21:31 - İp: 94.***.**0.61
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Süper bir fikrim var. Sen ne yap biliyor musun? Evde C41 yıka. Sonra gel burada bize anlat nasıl yağtığını. 38 derecede nasıl ısıyı sabitleyeceğini ve zehirlenmeden tüm işlemi halletmenin yolunu bulduğunda söz ben de yaparım evde.

Hatta 1 rulo dia çekersin, sonra bana gönderirsin. Ben de aynı rulonun üstüne farklı mekanlarda çekim yaparım. Sonra da bu ruloyu C41 yıkarım. Çıkanları da "multiple exposure - self develop - cross process" olarak sergi açarız. Anlaştık mı?

Bu arada geçenlerde son kullanma tarihi 2001 olan Fujichrome 64T Tungsten dia aldım. Çekim yapıp cross process yaptırdım. Gün ışığında çekilenler gayet sevimli..
Bir dost

Tarih: 9 Mayıs 2010, 23:23 - İp: 212.***.**0.243
luddite
luddite (üye)
İstanbul / Amatör

Evde c41 yıkayan tanıdıklarım var. Hepsi halen hayattalar. Tabi sen kimyasal daldırdığın tencerede pilav yapmayı düşünüyorsan onu bilemem 38 derecede sabit tutmak derken en az +-1 derece oynuyor. Onun etkisi de filme ve şansına göre değişir sanırım. Ben zaten dediğin gibi evde yapıcam. Isınan bi tencerede kimyasal şişelerini bekleterek. Ama zahmetli tabi bir yaparsın iki yaparsın sonra bayar. Eğer küçük bi makine denk getiremezsem tabi

İkinci önerini şaka olsun diye mi yazdın bilmiyorum ama benim kafama yattı. Yapsak öle bir şey gayet güzel olur. Ben varım

Tungsten dia'yı nerden aldın kaça aldın? Fotoğrafları buraya yüklersen çok sevinirim

Tarih: 10 Mayıs 2010, 00:50 - İp: 94.***.**0.61
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Tungsten dia'yı Murat Ekinci'den aldım. Tanesi 1,5TL. Son kullanma tarihi 2001. Bir hafta buz dolabında tuttum. Sonuçlar aşağıda. Gün ışığında çekilince işe yarar, ama gölgede çekilenler berbat tabii. Gren ötesi oluyor onlar.

Aynı makaraya iki ayrı kişinin çekim yapması hikayesi şöyle. Lomography camiasında özellikle ülkeler arasında yapılır. Diyelim sen İstanbul'da yaşıyorsun, öbürü Paris'te. Sen çekiyorsun, gönderiyorsun o da üstüne çekiyor. Hangi karede ne var bilmiyorsun. Sonuçta bir bakıyorsun ki, eyfel'in yanında boğaz köprüsü. Gibi yani.. Ama çok saçma şeyler de olabilir tabii

Sen evde C41 yıkadığın gün haber ver, makara gönderelim hemen.

Kolay gelsin.

Tarih: 10 Mayıs 2010, 19:40 - İp: 212.***.**7.197