planetfoto
planetfoto (üye)
Antalya / Reklam Fotoğrafçısı

Dia Film Banyosu Yapan Makinam Var

arkadaslar almanyada yasiyorum ebaydan joboo marka c41 e 6 gibi banyolari yapabildigi yazan bi makina aldim satici bunlari yapabilcegimi ve kimyasallarini almam gerektigini ve uygulamam gerektigini söyledi ancak bu isi türkiyede yapan bi arkadasim varmi yani bu jbo marka makina elinde olupta kullanan varmi neler yapmaliyim
4 tane drum geldi biri kücük 2 film digerleri baya büyük kagitlar icin mis ve bir sürü ölcü kabi
konuyu buraya actim ama karanlik oda sayfasi sanirim kaldirilmis yardimci olacak varsa cok sevinirim

bi de bu almanlar cok domuz adam sanki devlet hazinesi sakliyodu anlattiramadim detayli

Tarih: 4 Ağustos 2007, 22:11 - İp: 87.***.**4.124
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

ısı hassasiyeti altında çalışacağınızı, bir kez kullandığınız eczayı tekrar kullanmadan dökmek zorunda olduğunuzu hatırlatıyım..

E-6 banyo kitini sipariş edip paketi aldığınızda eritme oranları paketin içindedir..

Ancaak.. tecrübesiz bir kimseye E-6 banyosunu kendisinin yapmasını asla önermem...

1-2 sene siyah-beyaz banyo yapmış bir tecrübeniz varsa.. işe girişin..

Jobo hangi model.. ATL 1000 veya Atl 1500

birde elektriğe bağlamadan takviye vs.. tanklarına su doldurup deneyin C-41 ve E-6 pozisyonlarında çalıştırıp, çalışmasını ısı değerlerini vs.. iyice izleyip bize aktarın..

Tarih: 5 Ağustos 2007, 11:30 - İp: 85.***.**7.86
planetfoto
planetfoto (üye)

merhaba model cpa2 satici yaninda bana ilford p30 process kimasal verdi bu sadece siyah beyaz icn ancak hangi film bu kimyasalla banyo yapilödigini bilmiyorum kimyasalin icinde aciklamasi var karisimlarin miktari var ama hangi film bu kimyasalla banyo yapiliyo bilmiyorum
sanirim siyak beyaz filmle baslamak en iyisi birrde bu dediginiz model atl100 gibi daha iyi sanirim fiyatlari 600 veya 700 € dan basliyo

Tarih: 5 Ağustos 2007, 11:52 - İp: 87.***.**3.239
mete007
mete007 (üye)

Sizdeki makine, sanki daha basitmiş gibi görünen profesyonel model

Atl 1000 gibi makineleri hiç kimseye önermem..

developer ( 1. banyoyu ) 1 sefer kullanıp dökeceksiniz 2. banyo ( siyah beyaz için hipo sülfit) bir kaç kez kullanma şansınız olacak..

drum dediğiniz, rotatif tankların bir kaç tane olması iyi.. ben, tek tankla çok iş çıkarmıştım zamanında..

Ilford un bahsettiğiniz kimyasalını kullanmadım.. toz şeklindemi acaba.. siyah beyaz için 20 santigrat oda ısısı yeterli.. C-41 ve E-6 için makinenizin ısısını 38 santigratda olması gerekecek..

siyah beyaz bölümünde ben ve Vejdi nin bazı cevaplarında etraflı açıklamalar bulabilirsiniz..

http://forum.netfotograf.com/black_white_photo.asp?msg_id=12497

linke tıklayabilirsiniz..

banyo süreleri konusunda, o konuda gereken bilgiler var.. C-41 (renkli negatif) söz konusu olursa tekrar yazışırız..

Tarih: 5 Ağustos 2007, 12:09 - İp: 85.***.**7.86
planetfoto
planetfoto (üye)

cok tesekkürler simdilik genel yapisini anladim sanirim ilk denememi yaptiktan sonra burda konusurz umarim bir süre sanirim siyah beyazi ögrenit sonra c41 sonra dia diye gitmeliim anladigim kadari ile umarim basaririm cok tesekkürler degerli bilgileriniz ve paylasimlar icin

Tarih: 5 Ağustos 2007, 14:53 - İp: 87.***.**3.239
planetfoto
planetfoto (üye)

mete007 merhaba behsettim ilford p30 ile bu gece bi deneme yaptim yarin sabah siyah beyaz iicin kimyasalim gelecek ama dayanamadim
nette arastirdigima göre bu p30 dia icin ama hangisi allah bilir o konuda hala bibilgim yok ama kodak 200 iso dia (e6 banyo gerektiren film) onla yikadaim sonuc budur yorumunu bekliyorum sence ben bu kimyasalla siyah beyaz dia a mi alirim renkliyi böyle morarti

Tarih: 14 Ağustos 2007, 04:14 - İp: 87.***.**5.91
mete007
mete007 (üye)

anlatımım kötü olmuş olabilir..

e-6 sadece dia lar içindir.. siyah beyaz dia konusu çok karışık o sebeple detaya sonra girmek daha iyi..

c-41 i hiç almayıp dışarıdaki bir stüdyoya yaptırmak daha uygun.. renkli negatif filmler bu sınıfdaki banyo ile banyo edilir..

Siyah beyaz konusunu tecrübe edeceksiniz zaten..

bu banyo tiplerini sadece kendi film tipleri için kullanabilirsiniz.. yani üstdeki üç satırda ayrı yazılmış banyo ve film tipleri birbirinden çok ayrıdır.. öbürünün kimyasalı filmi mahveder..

gürüntü için geçmiş olsun diyorum.. bu kadarının oluşması dahi şans olmuş.. zamanla uçacağını düşünüyorum..

Tarih: 19 Ağustos 2007, 11:26 - İp: 85.***.**5.56
planetfoto
planetfoto (üye)

Tarih: 29 Ağustos 2007, 16:19 - İp: 87.***.**7.142
planetfoto
planetfoto (üye)

mete07
merhabalar sanirim bu dia isini basardim assigida ham hilini gönderiorum bi güzeltme yapmadi sanirim ortamda kullandigim isiktan bi sarilk olustu ama denemelere devam isin zorlugu bence isida ve el cabuklugu birazda cok ugrastiriyo

Tarih: 29 Ağustos 2007, 16:23 - İp: 87.***.**7.142
mete007
mete007 (üye)

Beyaz tonlamaya dikkat edip baktığımızda.. gayet başarılı bir çalışma yaptığınızı söyleyebiliriz.. emeğinize sağlık..

Siyah beyazlardan değişik filmler denemenizi önereceğim.. onlardaki tonlama gücünü dijitalin asla yansıtamayacağını biliyorum..

konuya başka arkadaşlarda katılsın isterdim aslında..

ışığınız bol olsun.. selam ve saygılar..

Tarih: 29 Ağustos 2007, 17:38 - İp: 85.***.**2.127
planetfoto
planetfoto (üye)

merhaba bencede katilim yok sanirim benden baskasi bu konuyla ilgilenmiyor sanirim deneyimlerimi paylasmak ve insanlarin deneymlerinden faydalanmak isterdim ama anlasilan kendim cözecem bu isi
iyi calismalar cok tesekkürler

Tarih: 29 Ağustos 2007, 18:24 - İp: 87.***.**7.142