candova
candova (üye)
İstanbul / Amatör

35mm Filmlerin Üretim Tarihi

35mm filmlerin üretim tarihini nasıl öğrenebiliriz?Mesela aldığım kodak profotonun üzerinde 06/2005 yazıyor.Ne zaman üretilmiş olabilir?
Sevgiler, Erkan...

Tarih: 14 Kasım 2004, 12:59 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Son kullanma tarihini geçmediğine göre rahatlıkla kullanabilirsin.Uygun koşullarda saklandığı sürece bir sorun yaratmaz.Saklama koşulları önemli.Özellikle yazlık mekanlarda hava sıcaklığı çok yüksektir ve saklamak zordur.Bu yüzden böyle yerlerde marketlerden film almayın.Çünkü filmin saklanmasıyla ilgili bilgileri yoktur.Oysa filmler serin yerlerde saklanmalıdır.Toplu film aldığınızda buzdolabında saklanması önerilir.Üretim tarihini bilmen önemli değil.Ama sanırım üretim tarihinden itibaren 4 yıl veriyor film üreticileri.Seninki de 6/2001 dir herhalde.

Tarih: 14 Kasım 2004, 13:57 - İp: yok
candova
candova (üye)
İstanbul / Amatör

Evet en önelisi saklama koşulları.Biri de 3 yıl demişti.Aşağı yukarı 3,5 yıl.Tek buzdolabında saklasak bir sorun olmaz herhalde..Cevabın için çok teşekkürler...

Tarih: 15 Kasım 2004, 12:22 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

hep kullanılmamış filmlerin iyi saklanmasından bahsediyoruz.Oysa film bittikten sonrası daha zor.Fİlm bekletilmemeli,yine serin yerde tutulmalı.Cebinizdeki filmle soba,kalorifer gibi ısı kaynaklarının yanında yarım saat otursanız bile film mahvolur..

Tarih: 20 Nisan 2005, 14:37 - İp: yok
  • 1