raytrace
raytrace (üye)
İzmir / Amatör

Zor Karar 5d Mark Iı, Nikon D700

Merhaba ,

Gecen hafta emektar d200'umu objektifi ile birlikte sattim.

Simdi FF bir makine almak istiyorum.

Fotografi genel amacli kullaniyorum [ ticari yada studyo degil ] [ ancak kendim yapay isiklarda cekim denemeleride yapiyorum ]

FF bir makine alacagim.

5dmarkII ile d700 arasindayim. Nikon'u uzun zamandir kullandigim icin ozellikle kullanim kolayligi , dugmelerin coklugu ve pratikligi [ menulere girmeden hemen hemen butun ozellikleri gorebiliyor ve degistirebiliyoruim ] cok hosuma gidiyor.

Ancak hemen hemen ayni fiyata 12 mp yerine 21mp ve objektifler ile HD cekimi konulari aklimi celiyor.

Onceligim fotograflarin netligi incelemelerimde 5d mark II'nin eski 5D kadar keskin ve net olmadigini goruyorum.

Bu iki makine ile ilgili goruslerinizi bekliyorum.

Tarih: 4 Ağustos 2009, 11:13 - İp: 85.***.**5.7
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

madem makineyı alamıyorsun,bari yanında verilen fotografcı olmak için ugras

Tarih: 10 Ağustos 2009, 05:12 - İp: 78.***.**2.146
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

şey
ben
kem
küm
sus
pus

Tarih: 10 Ağustos 2009, 06:05 - İp: 78.***.**2.245
jimbo
jimbo (üye)
İstanbul / Amatör

pro biri için dslr.de hd video işi tamamen anlamsız. 10 dakika civarı zaten video. pixel durumu 12.den sonrasında fps yavaşlığı durumu var ve özel bir amacınız yoksa yüksek pixel gerekmez derler. 15.den yukarı pixelli makinalar özel amaçlar için. örneğin d3x.
yabancı pro.lar özellikle abd.de stüdyo-portre-düğün-iç mekan için D700, still photography yani tripodlu manzara için 5DII kullanıyorlar. 5DII.de focus yavaşlığı var derler. ben yüksek iso.da d700.ü tek geçerim.
ama ikisi de yurt dışında pro.ların makinasıdır.

seçim sizin

Tarih: 14 Ağustos 2009, 11:34 - İp: 88.***.**4.9
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

D700, 5D Mark II'nin rakibi değildir; olamaz da zaten..D700, 5D Mark II'nin değil, önce üçbuçuk sene önce piyasa çıkmış 5D'nin detay kalitesini yakalasın..sonra kendisini geliştirip 5D Mark II'nin rakibi olabilecek bir makine çıkartabilir belki olabilir Nikon..

aralarındaki detay farkını görmek için tıklayınız..

Tarih: 17 Ağustos 2009, 07:56 - İp: 88.***.**1.224
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aeron ,

Verdiğin linke bakıp aradaki kalite farkını gormemek mumkun değil . Ne var ki aynı Dpreview testlerinin conclusion sayfasında

D700 9.0/9.5/9.5/9.5/9.5/9.0
5D 8.5/9.5/9.5/9.5/8.5/9.0

Goruntu kalitesinde aynı puanı almışlar ( nasıl olabilir anlamadım ) , performansta Nikon tam 1 puan fazla ... Bir çok dergide de aynı sonuçları yani D700 'un , 5D'den kıyaslama testlerinde daha iyi derece aldığını gördüm . Bir tarafta diğerinin 2 katı Mp'de , dünyaları vaad eden , video çeken bir makina var .... ama iş değerlendirmeye gelince , yarı pixeldeki tercih ediliyor

Tarih: 17 Ağustos 2009, 08:59 - İp: 96.***.**9.175
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Paperman hocam ben başta dpreview olmak üzere buna benzer birçok inceleme sitesini belirttiğin nedenlerden dolayı zaten anlayabilmiş değilim..bu nedenle de onların puanlamalarını ciddiye almıyorum..Neye göre veriliyor bu rakamlar anlamak mümkün değil.. şurası bir gerçek ki phill askey ve diğer arkadaşları, teknik anlamda bizlerden çok fazla bilgiye sahipler..ancak aynı sensör alanına sahip iki makineden birinde, diğerindekinin tam iki katı kadar piksel var ve iki katı piksele sahip makine, diğerine detay yakalama ve ISO'da bariz bir üstünlük sağladığını gözler önünde serip sonra üstün olanı değil de diğer makineyi övüyorsa bir site, o siteyi ve de testi pek kaale almam ben şahsen..

#aeron' tarafından 17.08.2009 20:06:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 20:05 - İp: 85.***.**0.254
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aeron +1

aynı sensore 2 kat piksel sıgdırıp bukadar bariz bir fark yaratmısken,denilenleri anlamak mumkun degil.

Tarih: 17 Ağustos 2009, 21:00 - İp: 78.***.**1.200
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 5 D Mark II garantilik 9500 TL , nikon d 700 üzerine nano teknoloji 17-55 nikon 10.000 TL...Canonda bir sorun var...en azından garantili olmayanlarda(6000-6500 TL olanlarda)...nikonda sorun yok helede bu lensle...tercih meselesi işte...

Tarih: 2 Şubat 2012, 14:02 - İp: 88.***.**4.24