kocbln
kocbln (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yine Canon Mu Nikon Mu ?

Selam Arkadaslar,
bende malesef cogu arkadaslar gibi kararsiz kaldim ve yardimlarinizi bekliyorum.
Digitale SLR almak icin epey bir arastirmalar yaptim ve bu isin öncüleri Canon mu Nikon mu derken sonunda Canon 50D de karar kildim, almak icin gittigim Mediamark calisani Cannon 50D nin eski bir model oldugunu onun yerine bana Nikon D90 almami tafsiye etti.Nikon d90 in 50 D de daha iyi oldugunu söyledi. Tabi kararsiz kaldigim icin almadim, belki suan nikon ellerinde oldugu icin de böyle söylemis olabilir. Sizden ricam bu konuda bana yardimci olurmusunuz Cannon 50D hosuma da gitmisti ama herzaman da Digitale SLR almiyoruz. Kisaca 1500€ ayirmistim ama daha üstünede cikabilirim bana önerebileceginiz baska modeller varmi?Canon 50D yi Nikon D90 nimi alayim mi?

simdiden tesekkürler

Tarih: 2 Ekim 2009, 19:06 - İp: 88.***.**1.5
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

doga baska kus baska
manzara için geniş acı kus için tele lazım..
en uygun fiyatlı cozum 500d yi ustundeki 18-55 is kit lensiyle alın..18-35mm arası oldukca keskin bir lens kit olduguna bakmayın..
---
ustune 55-250 is alın bir tane oda 450 liraya falan bulunabiliyor,oda oldukca iyi bir lens fiyatına gore..
hem makine hem lensler oldukca iyi, bir belki iki yıl sonrasında teknik konuları cozdukten sonra, bir dalda uzmanlasma yada ozellikle bir dala yonelmeye basladıgınızda almanız gereken lensin ne oldugunu ve ihtiyaclarınızıda kendiniz belirleyebilirsiniz..

ozamana kadar gayet tatmin edici bir set olacaktır bu.

Tarih: 6 Ekim 2009, 15:01 - İp: 78.***.**5.90
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Doğa derken manzara kasettiysen.. 18-55 işini görür. Kuş için EF 75-300 III USM yi tavsiye ederim. 55-250'nin IS özelliği var ama bu lens giriş seviyesi EF-S olduğu için FF yani 5D gibi cihazlarda kullanamazsın. İnsanın ilerde hangi tip makineye geçiş yapabileceği garanti olmadığı için (makine değiştirmek şart diil sonuçta ama böyle bir ihtimal var) bu uyarı yapmayı uygun gördüm.. O yüzden alacağın lenslerde başında (EF) yazmasına önem verirsen tekrardan tele lens alma durumun olmaz. 75-300 renk ve keskinlik olarak daha iidir. Değerleri farklı sonuçta 75-300le daha uzağı görürsün. Atla devemi? Değil ama bir farktır sonuçta. Folyomda bu lensle çekilmiş fotoğraflara bakabilirsin..

Tarih: 6 Ekim 2009, 15:31 - İp: 78.***.**4.243
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

puskas ff makineye gore yorum yapmak biyerde dogru desemde, birincisi zaten ff makinelerde bu tip lensler kullanmak iyi sonuc vermez..
70-300 içinde durum aynı..
ff makine alan makine fiyatı kadarını lense yatırmayı goze alacak..
cunku o snesoru kaldıracak lensler lazım..
70-300lede olmaz o iş..

ayrıca daha bismillah, ilk dslrsini bile almadan ff hesabı yapmak biraz yanlıs..
enaz 3 seneden once ff ye geciş yapmayacaktır bu arkadas..
parası olsada olmasada durum bu..
su makineleri gozumuzde bukadar kucultmesek diyorum ben..

ve tabi 55-250 450 lira 70-300 is usm 1250 lira...
aradaki o 800 liralık ucuruma bi lens daha sıgıyor..
bi once makinesini alsın benım neye ihtiyacım varı bir kavrasın arkadas, bakarsın seneye hevesi bitecek,olurmu olur..
şimdiden ff nin milyarlık lenslerin hesabını yapmak nekadar dogru?

Tarih: 6 Ekim 2009, 15:39 - İp: 78.***.**5.225
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@gaijin bi yere kadar haklısın ancak ve fakat tavsiye isteyen ark. yarın öbürgün seneler çabuk geçer. Olaki 5d aldı. Sonra gelipte niye bana bu lensi tavsiye ettiniz demesin diye yazıyorum.

70-300 IS demedim EF 75-300 III USM yazdım dikkatini çekerim.

Ayrıca ii sonuç verip vermemesi ayrı bi durum lensten faydalanmak ayrı bir durum..

Tarih: 6 Ekim 2009, 16:29 - İp: 78.***.**4.243
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@gaijin gözde küçültme diye bir olay yok.. Bu herkesin farklı açıdan baktığı bir olay. Kimi giriş seviyesini yıllarca kullanır ki benimde fazlaca savunduğum bir olay bu.. Kimisi 1-2 sene sonra orta seviyeye geçmek ister. Kimi direk 5d alır. Maddiyat ve zevk olayı tamamen..

Tarih: 6 Ekim 2009, 16:33 - İp: 78.***.**4.243
excalibur77
excalibur77 (üye)
İstanbul / Amatör

bu arada ff makine nedir acaba örnek olarak eos 50d ff midir?

Tarih: 8 Ekim 2009, 14:39 - İp: 85.***.**3.99
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

ff fullframe demektir..canonda 5d 1d serisi fln full framedir..

Tarih: 8 Ekim 2009, 21:59 - İp: 85.***.**3.19
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Ben kendi adıma d90 ve 18-105 VR alırdım, şu an makine alacak olsam. Spot 1900 lira civarlarında galiba.

Şu an olympus e-510 kullanıyorum ve çok da memnunum. Bahsettiğiniz makineler arasında o kadar da fark olduğunu sanmıyorum.

50D ve 18-135 IS de düşünebileceğim seçenekler arasında olurdu.
500D 18-55 IS ve 55-250 IS olabilir.

Çünkü 18-55 alıp tak çıkar yapmak zor geliyor. 18-135 Is ideal olurdu. (yeni çıkıyor)

Neticede kullanmak istediğiniz veya alabileceğiniz lensleri belirleyip makineyi de ona göre seçmelisiniz.

Bunları ötesinde vizör, LCD rkran, vizördeki simgeleri okuyabilmem, çıkardığı ses, ele oturması, düğmelerin yeri ve kullanışlı olması, hatta makine üzerindeki yazıların rengi... uzar gider..

Tarih: 13 Ekim 2009, 03:23 - İp: 78.***.**9.47
egeli35
egeli35 (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar herkeze merhaba..
sanırım en yeni üyelerinizden biriyim.. uzun süredir çeşitli fotoğraf sitelerini ve forum ları takip ediyorum.. ancak bu site sanki bir rehber okul gibi. şimdiye kadar canon A580 kullandım ve çok sevmeme rağmen malesef bozuldu.. artık dslr almalıyım fikri iyice belirginleşmişken de ocaklilar üstadın aksakallı dede hikayasi yine uzaklaştırdı beni dslr almakdan. sonrasında omuydu bumuydu derken gönlüme söz geçiremedim ve başladım araştırmaya. geldiğim nokta da bu konuya uygun olduğundan buraya yazıyorum.. yorumlarına çok güvendiğim üstadların ( gaijin, Puskas, histogram, paperman, appendix, pazarbey, kad-ir, panctom, ocaklilar ) aklıma gelenler sadece . yardımını bekliyorum.
öncelikle söylemeliyim vide kameram yok ve hiç ilgi duymadım. sadece yılda 1-2 kez çocukların özel günlerinde birkaç dk. lık çekim benim için yeterli. onun için nikon d90 ve canon 500d ye indirgedim seçimimi. resim olarak da tatilde çocukları ve manzara resimleri çekmeyi seviyorum. kuşun gözünü böceğin antenindeki ayrıntıyı çekmek gibi bir planım yok açıkcası. spot piyasada canon 500 d + 18-55 kit lens 1400 ytl.. yada canon 500d + 28-135 ıs usm lens 2000 ytl. yada 28-200 ıs usm lens ile 2200 ytl. nikon cephesinde ise: nikon D90 bady. 1500 ytl. nikon D90+18-105 kitlens ile 2000 ytl. hangisini almalıyım. elbette ihtiyacım olacak ileride lens almaya ama ustalaşmama ve ihtiyaç duymama sanırım bir 5 yıl var. bütçem 2000 ytl. canon yada nikon bady asam benim gibi birisi için lens tavsiyeniz ne olur. zaman ayırıpda yazarsanız çok memnun olurum.
selam ve sevgiler

Tarih: 15 Ekim 2009, 14:08 - İp: 88.***.**3.230
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Yazınızda fotografa merakım yok diyorsunuz. Merak ve ilgi çok önemlidir. Eğer merakınız yoksa pahalı makinalar ve değişik lenslerle bir set kurmanız anlamsız olur. Yazınızı okuduğum kadarıyla sizde fotograf tutkunluğu pek yok. Onun için kit lensiyle dsr ye giriş seviyesinde bir makina size uygun olur.
Benim önerilerim.
Nikon D 3000 bu henüz yeni çıktı. Türkiye'ye gelmedi. Bekleyebilirsiniz.
Video da çeksin derseniz Canon 500 D,
Modelin eskiliği önemli değil. Fazla da pahalı olmasın derseniz Canon 350 D
Ben size bunları önerebilirim.
İyi alışverişler...

#ercan43' tarafından 15.10.2009 16:34:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ekim 2009, 14:25 - İp: 217.***.**2.251