cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Yeni Nıkon 24x36

En son Nikon'dan elde edebildikleri bilgilere gore,

Nikon 24x36 bir aksilik olmazsa sonbaharda piyasada olacak.

18.7mp 24x36 veya 1,1 olabilir, saniyede 8 kare son dakika degisikligi olursa 5 kare.

Ya D2H yada D2xs in bir ust modeli,klasik F monture olacak.

Bu bilgiler Nikon Fransa genel muduru tarafindan dogrulanmadi ama gulerek yalanliyamam da dedi.Sonucta kimsenin hayal kirikligina ugramayacagi bir makina geldiginide belirtti.

HAZIRLA MASAYI BUFFALOOOOO [>:D

Tarih: 23 Mayıs 2007, 15:35 - İp: 195.***.**2.39
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

nikonun yeni modeller çekarma zamanı geldi.geç bile kalınmış..

Tarih: 23 Mayıs 2007, 15:40 - İp: 88.***.**1.164
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yenilikleri severiz,ısıtıp ısıtıp sunmadıkları sürece bir çok şeyi güzel haberler.

2-3 firma muammalı çalışma içerisinde .Seneye Orta format'ta hareketlenecek.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:02 - İp: 88.***.**4.27
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Masa sorun değil de Nikon Sony o sensörü üretmediyse öyle makine filan yapamaz. Canon dan CMOS alırsa bilemem.
10 gün filan kaldı, yeni Sony dslr lerin biri ya da ikisi resmi olarak tanıtılacak toronto' da.
Eğer bu makinelerin birisi 24x36 ise Nikon da yapacaktır. Ve aynı sensörü kullanacaktır.
Ama dandanagast ın sitesindeki bir yazıda Nikon un bu sene FF kamera yapmayacağı söyleniyordu.
Bekleyip göreceğiz .
İşin aslı FF kameralar beni pek de ilgilendirmiyor. Zaten pahalı olacaklar.
Benim daha büyük merakla beklediğim A100 ün ağabeyi olacak makineyle Nikon un D200 ün yerine piyasaya süreceği makine.
Yaşasın crop faktörü !

Neyse, bence Nikon 24x36 makine yapmayacak. Artık bitti cancaner Nikon geriden gelecek, teknolojik devrimleri SOny ve Canon da bekleyeceksin. Sensörü üreten düdüğü çalar demiş Nasrettin Hoca
Nikon epey müşterisini kaybetti, Canoncu oldu adamlar. Birazcık da Sony e kaptırırlar sorun olmaz
Sana da alırız bir tane A1

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:07 - İp: 81.***.**7.49
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Buffalo,

Yaniliyorsun, ki bu durumda yanilmis olmak seni uzmeyecektir, en fazla 1.5-2 sene zarfinda FF makinalar bizi ilgilendirecek.

10MP APS-C boyutundaki sensorler icin yolun sonu. Canon ve Sony'nin "entry level" makinalari 10MP, hatta Nikon da D40'i bitirdi, D40x'e gecti, sadece Pentax K100D kaldi 6MP, o da K10D'nin fiyatinin gidisatina bakilirsa, yakinda Pentax'in "entry level" temsilcisi K10D olacak.

Bence bugunku "entry level" sinifindaki makinalarin fiyati ya inanilmaz dusecek yada yavas yavas piyasadan cekilip yerlerini FF "entry level" makinalara birakacaklar.

Kisacasi FF makinalar yakinda senin ilgi alanina girecek. Ben senin yerinde olsam APS-C merceklere para yatirmadan once 2 kere dusunurdum.

Ha bu arada Olympus'u zor gunler bekliyor olabilir, 4/3 sistemi bu acidan hic gelecek vaadetmiyor.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 16:58 - İp: 81.***.**5.159
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Antika senin söylediğine göre ff sensörler için de mesela 24mp sınır olucak.
Ozaman ne yapacaklar ff den daha buyuk ebatta sensör yine senin mantıkla gidersek.
Sonunda ne olacak ff için aldığın lensleri ff den daha büyük sensörle kullanamayacaksın gitti canım yatırım
Düşüncemde yanlışsam ,yanlışsın de ama açıkla

Tarih: 23 Mayıs 2007, 17:45 - İp: 85.***.**9.156
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

drk_m,
Teknoloji ucuzluyor her gün. FF sensörleri ucuz imal etmenin yolunu bulunca crop sensörler git gide gözden düşecek. Ben 10 yıl daha piyasada kalacaklarını sanıyorum, ama sınırlı bir ömürleri var. Lens konusunda Bende antika ile aynı fikirdeyim, ofak lenslere yatırım yapmıyorum, yapılmasınıda önermem. Zaten sadece "consumer class" denilen lensler yapıldı crop lens dünyasında. Profesyonel denebilecek tüm lensler full frame yapılıyor. 35mm formatı bir standard, hemde çok eski bir standard. sensör boyu ile ilgili değil. Bu formatta çalışan bir dünya cihaz, prosedür filan var (mikroskoplu teleskoplu bir yığın teknik düzenek), onlar pek değişmez.
Nikon'dan FF haberi güzel, Sony zaten bir hamle yapacağını bildirmişti. Piyasa canlanır. Fiyatlar iner.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 18:10 - İp: 85.***.**0.243
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

drk_m,

Bu is boyle gider, simdilik en cok satan teknolojisi hazir parametre MP, satici/pazarlamaci ahalisi de bunu bildigi icin MP ile insanlari somuruyor. MP oyununda da bir sonraki perde FF.

Bunlar fotograf makinasi degil artik, bunlar oncelikle bilgisayar. Iclerinde isletim sistemleri, programlar, hafizalar, CPU, disk vs. var. Gelisim cizgileri de ayni.

Satici/pazarlamaci milleti once MPyi arttirabildigi kadar arttiracak, teknisyenlerin elinde bu teknoloji dunden hazir zaten, 25-30 MP'ye geldigi zaman o konuda bir duraklama yasanacak.

Sonra veri yolu (databus) ile oynarlar. Mesela pek bahsi gecmiyor ama D200 ile digerlerinin sensorleri arasindaki en buyuk fark veri yolu, digerleri 2 kanal, D200unki 4 kanal dolayisi ile kolayca 5fps yapiyor. Muhtemelen FPS savaslari baslar, gecenlerde SONY 60fpslik sensor urettigini deklare etmisti zaten.

Sonra herhalde Foveon tarzi sensore yonelirler, mesela 3 katman sensor yaparlar, bir katman kirmiz, birisi yesil bir diger ise mavi renk icin. Dikkat edin bilgisayarlarda MHZ pek artmiyor artik, CPU sayisini arttiriyorlar Dua, Quad processer falan. 3 katman ya bize 25x3=75 MP diye satarlar.

Bu is boyle gider, once MP sonra FPS, daha Foveon falan, o gunun sartlarin en kolay somurulebilir teknolisi hazir ne ise o...

Tarih: 23 Mayıs 2007, 18:17 - İp: 81.***.**5.159
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Fdemirhan bende onu söylemeye çalışıyorum yani sensörü büyütmek bir çözüm değil sonuçta bir sınırı var fotoğrafik açıdan.
Yani bence aps-c format giriş seviyesi olarak kalacak 35mm de pro sınıf olarak kalacak.
Ama yeni sensör teknolojileri sensörü büyütmeden ve fotoğrafik kaliteden kayıp vermeden çekim yapmamızı sağlayan daha fazla mp'li sensörler ortaya çıkaracak.
Bu da benim gelecekle ile ilgili tahminim.(en azından sensörlerde böyle olması gerekiyor kanımca)

Tarih: 23 Mayıs 2007, 18:18 - İp: 85.***.**9.156
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Yaşasın bende böyle ortada kalmam artık.Ne alacağım diye düşünmekten telef olacaktım.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 18:20 - İp: 88.***.**0.232
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

aps-c sensorlerin kısa surede piyasadan silinecegini zannetmiyorum. İlerde silinirmi onuda bilmiyorum. Çünkü dslr ile ilgili kaygıların tamamı sensor boyutuyla ilintili değil.

SR-dr vs sistemleri daha cok önem kazanacak. Geceleyin grensiz gürültüsüz fotograf ceken sensorlerin bu işlevi boyutundan daha oncelikli hale gelecek. Fps ve veri transferi acısından düşük megabyte her zaman icin daha iyi olacaktır. BU da bazı fotografcıların işini kolalylaştıracak özellikler.

Jpeg formatı yerini HD formatına bırakacak. Raw yazılımları gelişecek. Tabi bunların hepsi komple bilgisayar dunyasnın ilerleyişine paralel olarak gidecek.

FF bircok kişi için olmassa olmaz bir özellik değil.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 18:26 - İp: 88.***.**9.76