mkmystery
mkmystery (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni D5100 Aldım Shutter 380 Görünüyor

Yeni Nikon 18-105 kit aldım. makinaya 1.gb hafıza kartı taktım 10 adet resim çektim 8.sn video çektim. photoME programı ve nikon shutter sayımı diye 2 programla shutter 380 görünüyor. bu normalmi ürün yurtdışı ürünü.

Tarih: 6 Haziran 2012, 21:31 - İp: 88.***.**9.88
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nereden almistiniz?

380 shutter korkulacak/sorun cikaracak bir sayi degil tabi. Yine de makinanin sizden once birileri tarafindan kullanildiginin belirtisi.

Buyuk ihtimal magaza demos - diger olasilik birinin kullandiktan sonra iade etmis olmasi. Her 2 durum da magaza icin etik degil. Bu urunler normalde Nikon'a iade edilir; onlar tarafindan kontrol edilip "refurbished" kategorisinde satilir.

Tarih: 6 Haziran 2012, 22:35 - İp: 24.***.**8.202
mkmystery
mkmystery (üye)
İstanbul / Amatör

s,a sanal pazardan mugladan bir arkadastan aldım kit kutu olarak aldım makine kozmatik olarak çok iyi satıcı kutusunu ilk benim açıcağımı söyledi. yurtdışından getirip satıyormuş. yorumlarıda iyi aradım. en ufak sorunda geri gönderebileceğimi söyledi. bende shutter sayısını bir kontrol edeyim dedim bir sıkıntı olurmu acaba sizce.

Tarih: 6 Haziran 2012, 22:49 - İp: 88.***.**9.88
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Shutter okumakta kullandığınız programlar güvenilir mi bir D5100 için? Bu modeldeki rawlar eski modellerden biraz farklı bir algoritmaya sahip, yazılımda yanılma olmasın?

İmkanınız varsa önce şu sağlamayı yapın:
CS5 sürümlü PS ile bir raw (nef) açın. File sekmesinde makinanın bilgilerini çok detaylı listeleyen tabı seçin. Orada makinanın gerçek shutterı yazar.

Diyelim ki rakam doğru:
Makina kesinlikle birileri tarafından deneme, test etme amaçlı kutusundan çıkarılmış ve o sayı kadar çekim yapmış demektir. Bu çekimleri yaparken de makina itina ile kullanılmış ki siz hiçbir kozmetik kusur bulamadınız.
Bunun size zararı olur mu? Bence olmaz. Yani sinek mundardır ama mide bulandırır misali. Satıcı etik davranmamış. Belki de kutuyu ilk siz açıyorsunuz derken doğru söylemiş olabilir; o halde yurtdışında makinayı birileri parmaklamış.

Konuyu kendisine anlatın, olayı farkettiğinizi bilsin. Ama bu sebepten dolayı makinayı geri vermek bence gereksiz. Kimbilir belki farklı bi güzellik yapıp gönlünüzü alabilir

Tarih: 7 Haziran 2012, 12:40 - İp: 46.***.**3.230
mkmystery
mkmystery (üye)
İstanbul / Amatör

Bende davranışı etik bulmadım. sonucta benim için yüksek bir meblağ para veriyorum. ürünü beğenmediğimi belirtip iade ettim. çok teşekkur ederim ilginiz için.

Tarih: 7 Haziran 2012, 13:39 - İp: 78.***.**6.140
  • 1