alperatilgann
alperatilgann (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Başlamak İçin Tavsiye..

Öncelikle herkese iyi bayramlar.

Çook gezen biriyim ve gezerken amatör şekilde telefondan baya fotoğraf çektiğimi farkettim. Bu yüzden uğraş amaçlı fotoğrafçılığa merak saldım. Aklıma takılan bi-iki şey var sizlere sormak istedim.

Öncelikle makine konusunda bütçem 1500-2000 arası. Bu fiyat aralığında 2.el makineler bakıyorum. Kafama yatanlar Canon 60D ,Canon 650D,Canon 700D açıkcası sadece canonu araştırdim. Bu 3 ü arasında belli fiyat farklari var benim bütçemde 650D yi 2.el yanında lensleriyle alabiliyorum ama 60D yada 700D daha iyidir lenslerini sonra alırsin aldiğına değer diyorsanız onları da bekleyebilirim. Fiyat farklarına değer mi? Nikon modellerini çok araştırmadım al diyeceğiniz bir nikon modeli var mıdır?
İkinci sorum fotoğrafçılik kursuna yazılma konusu, belediyenin ücretsiz kursuna yazılmayı düşünüyorum hatta başvurdum ama bunun yanında istanbulda şu kursa git iyidir diyeceğiniz çok pahalı olmayan bi kurs var mıdır? Malum öğrenciyim😊

Şimdiden cevaplarınız için cok tesekkurler. Konuya ben kadar uzak biri için cevaplarınız çok önemli. .

Tarih: 25 Eylül 2015, 11:06 - İp: 37.***.**6.170
mmaayy
mmaayy (üye)
Malatya / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba.Bu saydığınız makineler fazlasıyla işinizi görecektir.Daha önce 650d kullanmış biri olarak bunu tavsiye edebilirim.Tabii diğer ürünler 650d den daha üstündür.Yalnız sizin konumunuzdaki biri için makineden çok lense yatırım yapmanız daha iyi olacaktır.makine değiştirilebilir ancak lens kalıcı olmalıdır bence.Eğer çok seyahat ediyorsanız aynasız model olan sony a 6000 gibi bir model de taşınabilirlik açısından daha iyi olacaktır.selamlar.

Tarih: 25 Eylül 2015, 13:33 - İp: 37.***.**4.36
alperatilgann
alperatilgann (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler cevabınız için😊😊
Nikon-canon arasında seçim yapmam söylendi kullanımı kolay olduğu için bu yüzden bu 2 markaya öncelik veriyorum ama araştırıcam o modeli peki 650D için bana önerebileceğiniz lensler nedir? Bişi daha sorucam mesela 650d için aldığım lensler 60d için yada başka bi model için uygun olur mu? Biraz bu konularda yeniyimm😐😯

Tarih: 25 Eylül 2015, 14:44 - İp: 37.***.**6.170
mmaayy
mmaayy (üye)
Malatya / Doğa Fotoğrafçısı

Tekrar merhaba.Şimdi 650d için alacağınız lensler elbette 60d gibi canon modelleri için uygundur.Bir de sigma tamron gibi lensler vardır.650D için ben canon 50mm 1.8 lensi kesinlikle çantanızda bulundurun derim,portre çekimlerinizde inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz.Yine sigma 70-300 apo dg macro diye geçen lensini de tele objektif olarak öneririm.Ayrıca 650d ile birlikte gelen 18-55 kit lens ile beraber güzel bir kombin oluştururlar kanısındayım.Ayrıca macro merakınız varsa tamron 90mm macro lensi de tavsiye ederim.Tüm bunları ben kullandım.Memnundum.Eğer cihazın kendi içerisindeki yazılımla fotoğraf efektleri oluşturacaksanız yine sony a6000 i öeririm.Sony a6000 cihazda nikon lensleri de kullanabilirsiniz,şöyle ki uygun bir lens adaptürü almalısınız 50 ile 100 lira arsında bir maliyet çıkarır size.Avantaj olarak a6000 hafif ve aynasız modeldir,taşıması yukarıda bahsettiğimiz canon modellerine göre daha kolaydır.Gövdesi küçüktür.Ancak sensör çözünürlüğü yüksektir.Örneğin canon 650d 18 megapiksel iken a6000 24 megapikseldir.Canon için canon 50mm 1.8 lens olsun sigma 70-300 lens olsun oldukça uygun fiyatlıdır.

Tarih: 25 Eylül 2015, 17:42 - İp: 37.***.**9.36
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Daha fotografcılıga yenı baslayacak, fotograf temelleri olusmamıs birine - lens tavsiyeleri ne kadar dogru olursa olsun - ilave bir dolu lens onermek dogru degil.

Alacagınız makinanın kit lensi size ilk aylarda yeter de artar. 18-55, 18-70, 18-135mm artık ne ile gelirse ... Hangi lense ihtiyac duydugunuzu kendiniz belirleyebileceginiz duzeye gelince ilaveleri dusunursunuz.

Tarih: 26 Eylül 2015, 04:46 - İp: 108.***.**5.85
  • 1