zaksit
zaksit (üye)
İstanbul / Meraklı

Yardımcı Olursanız Sevinirim.

Efendim,

Ben bir resim oğrencisiyim ve bir değişim programı ile bir süredir amrikada bulunuyorum.

Asıl sorum burada iken çeşitli müzelere gidip sanat eserleri fotoğraflıyorum.Şu ana kadar 2 müzede fotoğraf çektim ancak kullandığım Canon power shot A570 in yetersiz olduğunu hissettim.İlk sorun normal fotoğraf çekerken farkedşlmeyen ama resim gibi dikdörtgen nesneleri kadraja oturturken hafif bir balıkgozü etkisi olustuğunu farkettim.Aynı sorun DSLR kameralarda da olusur mu?

İkincisi Müzelerde genellikle tripod ve flaş kullanılmasına izin verilmediğinden hem titresim engelleme özelliği çok iyi olan (boylece tripodlu çekim kaliyesine yakalaşabilirim.)hemde düsük ışıkta da iyi sonuç veren bir şeye ihtiyacım var.

Pil ömrünün de müzeye girdiğimde sabahtan akşama kadar 500 600 kare çekebilmeme izin vermesi gerekiyor.Yedek pil de edinmelimiyim?Müze fotoğraflayacağımdan çok uzağı çeken bir lense o kadar da ihtiyacım yok.

Bu şartlar altında bana nasıl bir makina ve nasıl bir lens önerirsiniz.

Teşekkür ederim.

Tarih: 26 Ocak 2008, 23:57 - İp: 153.***.**2.34
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili zaksit..

Titreşim önleme olayını lenste arama.. O makinenin üzerinde
Bu durumda, hangi lensi takarsan tak, "TİTREŞİM ÖNLEME" sistemine sahip oluyorsun.
Ayrıca makinenin gövdesinin üzerindeki bu özellik çok çok iyi çalışıyor. Düşük enstantanede bile net fotoğraflar alabilirsin.

Mesela makineyi A moduna alırsın.
F değerini "2.8" yaparsın (bu lensin sana sunduğu bir imkan)
iso seğerini 800 veya 1600 yaparsın.
makinendeki titreşim önleme sayesinde de gayet net fotoğraflar çekersin
Ama tabii yine de elini titretmemeye çalış, daha da iyi olur.
Deklanşöre usulca bas, makineyi sarsmadan..
al sana gayet net bir fotoğraf..
ama tabi bazı istisna durumlarda F değerini 2.8 den biraz çıkman gerekebilir duruma göre..

Balık gözü etkisi çok fazla olmaz bu lenslerde..
Ama hiç istemiyorsan, geniş açıdan biraz taviz verirsin

#panctom' tarafından 27.01.2008 11:36:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2008, 11:24 - İp: 88.***.**6.4
mahmud13
mahmud13 (üye)
Bitlis / Amatör

dostum zaksit o senin çektiğin fotolardaki yamulmalar objeye kendin yaklaştığın içindir makinanda zoom yaparak yaklaş göreceksin o distorsiyonlar olmayacak ama kapalı mekanda bu sefer de az ışık alacağı için titreme sorunu oluşacaktır.bu dert değilse bu yolla halletymeye çalış aksi durumda Mustafa bey iyi özetledi zaten.

Tarih: 27 Ocak 2008, 12:11 - İp: 85.***.**2.76
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Cevaplar almışsınız.. Gözardı ediyorum, okumaya vakit ayırmadığım için beni mazur görecek arkadaşlar var.. (panctom, sana çok yükleniyorum, beni yakaladığın yerde, yapmadan önce dostluğu hatırla.. kuşlar çiçekler.. )

Canon- Nikon veya popüler markalardan dSlr edindikten sonra, ihtiyacınız olan lens 50mm 1.4 veya 1.8 den birisidir..

http://www.bhphotovideo.com/c/product/12140-USA/Canon_2515A003_50mm_f_1_4_USM_Autofocus.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/12142-USA/Canon_2514A002_Normal_EF_50mm_f_1_8.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/247091-USA/Nikon_2137_Normal_AF_Nikkor_50mm.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/97413-USA/Nikon_1902_Normal_AF_Nikkor_50mm.html

http://www.bhphotovideo.com/c/product/439160-REG/Sony_SAL50F14_SAL_50F14_50mm_f_1_4_Autofocus.html

Sizin, bu fotoğraflardaki gibi lenslere ihtiyacınız var.. Artı tripod artı kablo deklanşör edinmelisiniz...

Tarih: 27 Ocak 2008, 15:03 - İp: 85.***.**0.53
excel
excel (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili zaksit kardeşim,

Bahsettiğin durum fotoğrafçılıkta "barrel distorsion" diye adlandırılıyor.Bütün zoomlarda az veya çok bulunur.Özellikle extrem noktalarda artar.Yani full-zoom veya full-wide yaparsan artar,38-114 mm. objektif kullanıyorsan,objektifi orta noktada (yaklaşık 57mm.)civarında zoom yaparak kullanırsan bu etkiyi en aza indirmiş olursun.Kesin çözüm kaliteli bir "prime lens" (yani zoom olmayan lens) kullanmaktır.En ucuz ve en kaliteli prime lensler 50mm. lik olanlardır.Sana en uygunu Pentax K100D olacaktır sanırım.Yüksek ISO performansı 800 ISO ya kadar mükemmeldir.Şarjlı veya şarjsız kalem pil kullanır.Anti Shake makinanın gövdesindedir her lensle kullanırsın.(Nikon ve Canonda özel ve pahalı lens olmazsa anti shake(vibration reduction) kullanamazsın.Pil performansını artırmak istersen,autofocus'u devre dışı bırak elle metraj ayarı yap,kaldı ki AA piler çok ucuzdur.Ekonomik çözüm istiyorsan,ambalajında eski model Pentax istDS bulabilirsen aynı işi görür.Amerika'da 300-350 dolar civarıdır.Başarılar dilerim.

Tarih: 28 Ocak 2008, 10:28 - İp: 85.***.**0.130
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

mete07 arkadaşımın (aslan arkadaşımdır amaaa...)
burada sunduğu tüm lensler HARİKA..

aNCAAAK..

Bu lenslerle müzede çalışamazsın zaksit.. neden?

çünkü hepsi 50 mm lensler.. yani dar açılı lens bunlar.. sana en az 18 mm den başlayan lens lazım.

50 mm lenslerle müzede görüntü alanına hiçbirşey sığdıramazsın, çünkü zoomlu zaten o lens..

ve bu mete'nin görüntülediği lensler çok pahalıdır.

artık kafanı karıştırma.. araya girenlere de kanma

Tarih: 28 Ocak 2008, 19:50 - İp: 85.***.**5.85
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

İnanma.. Pança inanma kardeşim..

Wallah billah. 70 dolara bile olan var onların içinde.. Hem, geniş açı senin neyine Dar açıyla idare et.. Rahatlık felan hikaye.. biraz zorda bırak kendini.. Yanına bi 24mm 2.8 alırsın, ohh..

Tarih: 29 Ocak 2008, 09:42 - İp: 85.***.**2.152