blackline
blackline (üye)
Ankara / Amatör

Video Çekiminde Dslr mi Handycam mi ?

Uzun zamandır bu konuyla ilgileniyorum. Gelecekte ciddi olarak yönetmenlik düşünüyorum. Bütçem 700-1000 TL arası. Sizce profesyonel kısa film çekimleri için DSLR mı daha kaliteli Handycam'ler mi ? Handycam'ler FPS olarak daha yüksek fakat DSLR'da da çok ince görüntü ayarları yapabiliyorsun bildiğim kadarıyla. Geleceğe yönelik olarak düşünürsek, siz hangisini tavsiye edersiniz ? Ayrıca marka-model tavsiyelerine de çok ihtiyacım var.

Tarih: 13 Temmuz 2012, 21:52 - İp: 78.***.**6.195
mdikbayir
mdikbayir (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafın yanı sıra, film çekimi de yapan birisi olarak, kesinlikle DSLR tavsiye ederim. Öncelikle şunu bilmelisin ki, video kamera olarak üretilen ve üzerinde profesyonel de olsa TV kameraları için üretilen lenslerden başka bir lens kullanamayan hiçbir video kamera ile, sinema tadında görüntü alamazsın. Şimdi mesela Sony NEX-VG10 gibi bazı amatör video kameralar ya da EOS c300 gibi profesyonel modeller fotoğraf lensleriyle sinema tadında görünüler kaydediyor ama amatör modellerde bile bütçe yüksek.

Sony PD150 kamera ile uzun süre çekimler yaptım. O dönemde DSLR makinalar video çekemiyordu. Çekimlerimde sinema tadını veren alan derinliğini yakalamak için yapmadığım kalmadı. Bir dönem video kameraların lenslerinin önüne bağlanan (dof adapter) denilen bir aparat ile slr lensleri kameranın önüne bağlayarak çekim yapmaya çalıştım. En yakın neticeyi bu şekilde alabilirsin fakat zahmetli bir iş.

Elindeki bütçeye bakarak video çeken bir DSLR ve en az bir lens alman zor gibi. 1.600TL civarında, sıfır 600d ve 18-55 kit lens bulabilirsin. İkinci elden aynı takımı 1.000TL fiyatla bulursan hemen al derim.

DSLR aldığın zaman, video çekerken karşılaşacağın en büyük problemler makinanın küçük oluşu ve video için elde tutma, netlik ve zoom yapma zorluğu olacak. İleride çeşitli aparatlarla bunları aşarsın. Zaten mümkün olduğunca kayıtta zoom yapma, sabit planlar çek, daha hoş görüntüler olduğunu farkedeceksin. İlk önce bir tripod kullanırsan, kamerayı sarsma problemini de aşarak güzel videolar alman mümkün.

Tarih: 16 Temmuz 2012, 04:15 - İp: 92.***.**6.143
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf ve video icin tek makine: Panasonic GH2. GH3 cikana kadar en iyisi bu. Piyasadaki tum objektifleri donusturucu ile GH2 uzerinde kullanabilirsin.

Tarih: 16 Temmuz 2012, 10:55 - İp: 95.***.**6.64
blackline
blackline (üye)
Ankara / Amatör

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler, Tripod'u zaten kamerayı alır almaz alacağım. Aklımdaki çoğu soru işaretinden kurtuldum sayenizde, ancak FPS olayına ne diyorsunuz ? Handycam'ler 50 FPS civarı çekerken, DSLR 30 FPS çekiyor. Sizce bu sıkıntı yaratır mı ?

Tarih: 17 Temmuz 2012, 17:37 - İp: 78.***.**9.185
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

panasonicler tm 900 güzel ama zaten dslr fiyatına geliyor 5dm2 gayet başarılı videoda ama şu da var sizin 1000 tl ye dslr bulmanız çok çok zor bulsanızda kaç dk video çeker bilemem

#theyapici' tarafından 17.07.2012 23:49:48 tarihinde düzenlendi.

#theyapici' tarafından 18.07.2012 02:56:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Temmuz 2012, 23:49 - İp: 78.***.**5.13
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

panasonicler güzel ama zaten dslr fiyatına geliyor
bahsedilen panasonic zaten dslr..

Tarih: 18 Temmuz 2012, 00:29 - İp: 88.***.**5.195
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

justin beyefendi panasonic deyince aklınıza sadece gh2 mi geliyor benim kastım tm 900 kamera idi fiyatı 2500 civarı 1080i 50fps ve 28 mpbs görüntü veriyor gh2 den iyi üstelik bitrate oranı ...

Tarih: 18 Temmuz 2012, 02:56 - İp: 78.***.**5.13
justinn
justinn (üye)
Edirne / Amatör

yok hocam yanlış anladın ilk başta tm900 diye belirtmediğinden ozturert arkadasın önerisi üzerine yazdığınızı varsaydım. ki zaten görünen o ydu çünkü öncesinde hiç tm900 muabeti geçmemiş. 3 saat sonra düzenleyerek tm900 diye eklemişsin yani şimdilik bi problem yok

Tarih: 18 Temmuz 2012, 13:29 - İp: 88.***.**0.68
antbalci
antbalci (üye)
İzmir / Meraklı

Sabit isik ve duragan cekimler icin DSLR. Ancak hareketli cekim ve degiken isikta cogu DSLR, netleme ve exposure ayarlamasinda cok yavas kaliyor. Ayrica `progressive` tarama yapan bir mkina tercih edersen, (1080 p) yine hareketli nesnelerin video ekraninda yatay cizgiler seklinde dagildigini gorup hayal kirikligi yasamazsin.

Tarih: 30 Temmuz 2012, 01:11 - İp: 78.***.**9.166
  • 1