azizilker
azizilker (üye)
İstanbul / Amatör

Ustalar Söylesin

2000-2500 arası bir makine alacağım.
yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar.

Tarih: 31 Ocak 2011, 22:57 - İp: 78.***.**8.44
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi amaçla kullanacaksınız? lens setiniz var mı?

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:01 - İp: 78.***.**3.202
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

bu fiyata alabileceğin en mükemmel makine nikon d90 emin ol. o da nakit 2050 lira civarı.üstelik üzerinde 18-105 mm VR lens geliyo. eminim canon 550d de al diyen çıkacaktır fakat 550d bir giriş seviyesi makinesi üzerinde 18-55 mm IS lens geliyor.nikonun lensi canondan daha ii. makine olarakta nikon daha özellikli ağır göz alıcı ve üstün.bende var kullanıyoruım memnunum

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:20 - İp: 78.***.**4.151
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

@ ozay_kabak

insanları yanlış bilgilendirme lütfen.550D al demiyorum ancak 550D modelini 18-55, 18-135,18-55 + 55-250 lens ler ile almak mümkündür.Görüşünü bildir ancak sırf Sen aldın diye insanları istediğin yönde ilerlemesi için yanlış bilgilendirme.Seçimi ona bırak.

Arkadaş ne tür çekimler yapacağını söylememiş daha sen direk makine öneriyorsun.
Fotoğraf makinesi alcam bile dememiş makine alcam demiş belki çamaşır makinesi

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:32 - İp: 78.***.**4.185
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

ha ha ha çok komik kötü bir espri. ben yanlış yönlendirmiyorum. bir kere d90 550d ye göre daha profesyonel bir gövdeye sahip. bunu ben demiyorum fotoğrafçılıkla uğraşan bir çok kişi diyor. üstelik 550d yi 18-135 lens ile almaya kalkınca yaklaşık 2700 lira civarı. 550d yi de öneriyorlar önermiyorlar değil ii bi makine kötü diyen olmadı hatta benim düşündüğüm bi makineydi.ama uzun süren araştırma sonunda d90 a karar verdim. 550d 1600 lira nakit arkadaşın söylediği fiyat direkt d90 a denk geldiği için onu göz önüne aldım.

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:40 - İp: 78.***.**4.151
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

belki azizilker arkadaşımız senin lafınla o makineyi aldıktan sonra "aa bunun video çekimi çok kötü ben bunu ne yapayım" derse ne diyeceksin.
Senin için video önemli olmadığı için doğru bir karar vermişsin ancak senden tavsiye isteyen kişinin ihtiyaçlarını, o makineyi kullanacağı alanı bilmeden böyle bir çıkarımda bulunamazsın.
Hadi anlıyorum bir makine aldın ismini heryerde söylüyorsun ama biraz daha geniş bak olaya.
Düşünebildiğini varsayarak söylüyorum, bir dşün bakalım ben neden ilk yorumu yapmama karşın "Hangi amaçla kullanacaksınız? lens setiniz var mı? " die sormuşum?

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:45 - İp: 78.***.**4.185
ozaygonlum
ozaygonlum (üye)
Antalya / Amatör

lens seti olsa zaten gidipte o lensler varken başka marka makine almaz akıllı insan. bir ikincisi fotoğraf makinesi video çekmek için üretilmemiştir.adı üstünde fotoğraf makinesi.bilmeyen insanları kandırmak için bol bol satmak için video özelliği eklenmiştir.zaten uzun süre video çeksen makine hasar görebilir ki görüyo da.üçüncüsü canon 550d de nsaıl bilmem ama d90da HD kalitesinde en fazla 20 dk video çekiliyo.onda da çok farklı oloacağını zannetmiyorum. kısa olması uyduruktan o özelliğin koyulduğunu kanıtlıyor.bilmem anlatabildim mi?

Tarih: 31 Ocak 2011, 23:51 - İp: 78.***.**4.151
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

Sen yanlış bilgilenmişsin, bari insanları yanlış bilgilendirme.
D90da 5 dk. lık sınır var.Bunun sebebi işlemcinin bu işlem yükünü kaldırması sırasında ısınması. Video çekimi sırasında yanan bir fotoğraf makinası gördünmü?
Kulaktan dolma bilgilerle gelme karşıma.
schweppes reklamını hacklenmiş bir fujifilm makina ile gözümün önünde saatlerce süren bir çalışmanın sonunda çektiler.Hem de makine 720P destekelrken hacklenerek 1080P oalrak çekim yapıldı.Bu işlem yükünü oldukça arttırdı tabiki ancak işlemcisi sağlammış demekki.
Bir diğer unsur da RAM.Buffer die geçer fotoğraf makinasında.Çektiğin fotoğraf önce RAM'e sonra hafıza kartına aktarılır.Yani onun da hızı ve kapasitesi video uzunluğunu etkileyen kıstaslardandır.

Belki bu konuyu açan arkadaş için video çekim özelliği önemlidir diyorum sen bana gelmiş DSLR ile video çekilmez diyorsun. Pratik olmayabilir ancak bu kişiden kişiye değişir.Makınanın parasını sen mi vereceksin kardeşim ?
Ben bilgilerimi DOĞRU (!) bir şekilde aktarırım, gerisi bilgilenme amaçlı bu konuyu açan arkadaşa kalmış.
He bu arkadaş gelip benm için video önemli değil derse D90 amenna, ancak bu arkadaşın ihtiyaçlarını bilmeden bir öneride bulunmak hiç doğru değil.

Tarih: 1 Şubat 2011, 00:06 - İp: 78.***.**4.185
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Memurdan bilgi almak böyle birşey işte...

Fotoğrafa değilde, fotoğraf makinesine odaklanan o kadar çok kimse gördümki şu forumda... gülüp geçmekten başka birşey yapmaz oldum..

Dostum, makine istiyorsan istediğini alırsın.. Ancak buradaki arkadaşların, önce senin zevklerini ve ihtiyaçlarını sorması, en doğru davranış biçimidir...

İyi alışverişler diliyorum..

#mete007' tarafından 01.02.2011 12:06:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2011, 12:05 - İp: 83.***.**0.152
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

ozay_kabak
bilip bilmeden her konuya aynı şeyi yazıp duruyorsun ve yanlış bilgilendiriyorsun insanları.

d90 ile 550d arasında fazladan birkaç tuş ve üst lcd ekran farkı var ve bu farklar asla d90 pro bir gövde yapmaz. pro benzeri bir gövde yapar.

çıkalı neredeyse 3 yıl olmuş bir kamera ve hala fiyatının bukadar yüksek olması onun kaliteli olduğunu gösterir ama teknolojisi artık eskiyor.

foto kalitesi olarak kesinlikle bir fark göremiyorum. 550D yüksek iso'da da başarılı
video kalitesi olarak tartışmaya gerek yok.

ayrıca verdiğin fiyatlar senin çok memnun olduğun ve heryerde zırt pırt tavsiye ettiğin satıcının sana verdiği fiyatlar.

1700-1800TL'ye 18-135 is lensli 550D bulunabiliyor 1 yıl garantili.

Tarih: 1 Şubat 2011, 12:39 - İp: 88.***.**5.76
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-kamera-fotograf-dijital-fotograf-makinesi-nikon-d300s-41552386/detay

bunu al derim...

Tarih: 1 Şubat 2011, 13:26 - İp: 79.***.**6.44
  • 1