murat-k80
murat-k80 (üye)
İstanbul / Amatör

Üç Marka Üç Makine Hangisi Olmalı

Merhaba Arkadaşlar;

Sizlerin engin bilgilerinden faydalanmak için yazıyorum. bilgisi olan arkadaşlar var ise yardımlarını beklerim. benden fujifilm S5500 digital makina vardı. şimdi ise bir DSLR makinaya terfi etmek istiyorum. gözüme kestirdiğim üç model var aşağıda bir link var bunların teknik özellikleri var ama bu alanda yeni olduğum için uygun olanı tavsiye etmenizi rica ederim.

insanların beklentileri farklıdır şimdi aklınıza ilk şu gelir sen bu makinelerden ne bekliyorsun diye. ben lens değiştirmede sorun çıkarmayan lens yelpazesi geniş olan "tamron,sigma"gibi diğer lenslerinde kullanıldığı,beni uzun süre idare edecek makro çekimlerde istediğimi verebilecek ,DSLR klasmanına yeni geçmiş birisi için iyi düzeyde bir özelliği olmasını isterim. yıllardır merakım var fotografcılığa daha öncede bir minolta X700 kullanmıştım. o zamanlar digital makineler yoktu piyasada.

bu yüzden siz değerli forum dostlarının tavsiyelerini bekliyorum. makineler

Nikon D40x
Canon EOS 40D Rebel XTİ( a.k.a. 400 D)
Olympus E-510

http://www.letsgodigital.org/html/review/nikon/d40x/nikond40x_EN4.html

Şimdiden Hepinize Teşekkürler

Tarih: 16 Aralık 2007, 20:25 - İp: 68.***.**6.76
photoman
photoman (üye)
İstanbul / Meraklı

kardeş d40 daha profesyönel daha büyük tabiki canon ama amatör bişeyler istersen nikon d40x veya canon 400d almanı öneririm...Canon veya Nikondan şaşma ama bunlardan herhangi aynı ayar makineyi sakın karşılaştıriim deme kafayı yersin gönlünden geçeni al...

Tarih: 16 Aralık 2007, 21:40 - İp: 88.***.**6.36
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir kere makroda ya da baska modda size istediğiniz sonucu vermesi icin sizin de makinenin isteklerini yerine getirmeniz gerek. Bu iş size kalmıs yani.

Size tavsiyem baslangıc olacaktır zira 40D fazla olabilir. Nikon D40X güzel ama ben Canon 400d tavsiye ederim.

Tarih: 17 Aralık 2007, 01:38 - İp: 85.***.**6.76
murat-k80
murat-k80 (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler arkadaşlar benimde aklından geçen oydu açıkcası. makine ile birlikte 18-55mm lens olacak peki bunun yanında olmazsa olmaz cinsinden lensler hangisi olmalı size. bütceyi çok saramayacak cinsden olması ricam olur.
mesela makrolar için :?
tele için :?
bir wide angel dedikleri bir şey var olmalı mı yada daha doğrusu bu ne işe yarıyor.
selamlar ve açıklamalar için tekrar teşekkürler.

Tarih: 17 Aralık 2007, 05:11 - İp: 68.***.**6.76
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

İyi makro lensleri 500 liradan baslıyor daha da iyileri 1.500 hatta daha da pahalı var. Mesela ben Canon 100mm alacagım makro için haftaya filan.

Tele için öncelikle bence tripod şart cünkü o aralıkta elde cekimler hüsran olabilir.

Wide-angle genis acı demek manzara fotografcıları icin genelde. Ama pahalıdırlar.

İyi performans veren lensler pahalılar maalesef. Bu işe para yatıracaksınız ki karşılıgını alacaksınız.

Birkere zaten o 18-55'i gecin onun yerine 150 dolara filan 18-55IS alın optigi filan daha iyi.

Tarih: 17 Aralık 2007, 15:30 - İp: 85.***.**7.194
murat-k80
murat-k80 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba osmanc;
yani 18-55mm yerine 18-55mm IS olanı al diyorsun değil mi yanlış anlamadım.
bu arada diğer saydıklarım için 1000 doları geçmeyecek bir seçenek yazsana sana zahmet.
özellikle kullandığın ve iyi sonuç aldığın lensler olursa daha iyi olur.
selamlar teşekkürler şimdiden.
canon rebel xti 400 ü almaya da karar verdim şimdi sadece lensler kaldı selamlar

Tarih: 17 Aralık 2007, 20:17 - İp: 72.***.**2.174
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Ozaman yanına 18-55 IS al derim. Çünkü normal olandan daha iyi optiği ve Is sistemi de gayet iyi. Diğer lensler Tamron 17-50 var ama 450 dolar filan.

Yani en iyi performansı alacagın lens budur şuanki para içinde bana sorarsan.

Olympus E-510 da güzel 1.400 liraya çift kit lens var, ayrıca toz önleme ve IS sistemleri çok iyi. Ama ileride lens alırken sıkıntı yasarsın. Birde Olympus'ta crop faktörü 2.0 yani 14mm aslında 28mm oluyor. Bu rakam Canon'da 1.6

Bence 400d ve 18-55IS daha sonra bütcen dahilinde lensleri dizersin istediğin firmadan.

Tarih: 17 Aralık 2007, 20:41 - İp: 85.***.**7.194
murat-k80
murat-k80 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Tekrar;
tamam baba bilgilerin için çok sağol aynen dediğin gibi yağayım diyorum olympus için dediklerin doğru ama lens seçenekleri çok yok onda
bu yüzden Canon almaya karar verdiğim
lensleri de dediğin gibi yapacağım.
çok sağol tekrar

Tarih: 17 Aralık 2007, 21:31 - İp: 72.***.**2.174
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Rica ederim nedemek.

Sony A100'de öneririm size, oda güzel ama Canon kadar geniş değil lens yelpazesi.

Tarih: 17 Aralık 2007, 21:43 - İp: 85.***.**7.194
  • 1