fizy
fizy (üye)
Manisa / Amatör

Tamron 17-50 Vs Nikon 17-55

Herkese merhaba.
Lafı hiç uzatmadan direk konuya girmek istiyorum.
Öncelikle ben düğün fotoğrafçılığı yapıyorum. Düğün başından(konukları karşılama anı) sonuna kadar fotoğrafları çekiyorum. Genelde insanları oynarken çekiyorum. Şuan elimde Tamron 17-50 var. Fakat tamron makinede gerçekten emanet gibi duruyor ve bu durum beni rahatsız etmeye başladı. Tabi bu durumda bende farklı bir lens arayışına girdim.
İlk dikkatimi çeken Nikon'un 17-55'i oldu.Lens hakkında yorumları okudum küçük bir araştırma yaptım. Ağır olması ve makine flaşının lense çarpması dışında olumsuz yorum görmedim 17-55 hakkında.Ben tepe flaşı olarak sb-800 kullanıyorum Flaş konusunda sıkıntı yaşamam. Öncelikle 2. el Nikon 17-55'i 1400-1800 arası fiyatlarda bulabiliyorum.

Şimdi benim sizlere ilk sorum şu;
Tamron 17-50 yerine Nikon 17-55 tercih edilir mi?

Bir başka konu ise Sigma 70-200 f2.8 OS'siz versiyonu. Gelin damat çekimi için portre lense de ihtiyacım var.(Tabi ki Nikon 17-55 alırsam sigma benim için hayal olacak ve tek lens ile yoluma devam edicem çünkü bütçe kısıtlı)

Sizlere 2. sorum da şu;
Sizce Tamron+Sigma ile mi yoluma devam etmeliyim?

Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum.

Tarih: 27 Temmuz 2014, 23:32 - İp: 88.***.**5.77
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Tamron mekanik olarak çok iyi olmasada optik olarak sonuçları iyi bir lens.
17-55 DX format için üretilmiş üst düzey ama oldukça pahalı ve yaklaşık 750 gr'lık bir lens.Eğer sadece salonda bahsetmiş olduğun çekimleri yapıyorsan gereksiz bir harcama olur,bu lens daha çok stüdyo ortamı için uygun diyebiliriz.

Dahili flaşının lense çarpma olayından kastın sanırım parasoley takılı iken altta tarafta oluşan kararma,eğer bu ise normalde geniş açı çekimlerde(30 mm altında)dahili flaşlı çekimlerde olan bir durumdur ki,bahsetmiş olduğun lensin filitre çapı 77 cm ve emsallerine göre biraz uzun,gayet normal.

Sigma ise sonuçları oldukça iyi ama OS'siz versiyonunda gelin damat çekimleri yapmayı düşünüyorsan ağırlığından dolayı zorlanabilirsin.

Önerim Tamron ile yola devam etmen,tele lens için ise Sigma'nın alan derinliğini vermez ama daha uygun fiyatlı Nikon 70-300 VR lensi incelemeni tavsiye ederim.

Tarih: 28 Temmuz 2014, 07:29 - İp: 91.***.**4.100
fizy
fizy (üye)
Manisa / Amatör

@sfkbay

Tamronun keskinliğine lafım yok. Fakat gece çekimlerinde netleme işinde yeterli değil.Hatta bezen hiç netleme yapmıyor. Nikon 17-55 hakkında yapılan yorumlarda gece çekimlerinde doğru netleme yaptığını ve çok fazla ışık alan bir lens olduğunu okumuştum.

Birde nikon 17-55'in o meşhur sağlamlığı var tabi beni kendine çeken bir diğer nokta. Malum düğünlerde kimse yerinde durmadığı için fotoğraf makinesine çarpan teyzeler dayılar çocuklar vs Tamron bu konuda da yetersiz benim için.

Genel olarak Tamron'dan memnunum fakat benim işim gece olduğu için bana yetersiz geliyor.

Sigma 70-200 konusunda da HSM II olan versiyonu öneriyorlar. OS'li versiyondan bir önce çıkan. OS'siz olmasına rağmen 70-135mm aralığında çok keskin sonuçlar verdiği söyleniyor. 135mm'den sonra sanırım diyaframı biraz artırmak gerekicek netlik için.

Fakat Nikon 17-55 konusunda kararsızlığım hala devam ediyor.

Tarih: 28 Temmuz 2014, 08:31 - İp: 88.***.**5.77
sfkbay
sfkbay (üye)
Ankara / Amatör

Tabiki Tamron optik ve mekanik anlamda Nikon'un yanına yanaşamaz.Nikon'un hızlı netlemesi ve fazla ışık alması optik kalitesi ve filitre çapından kaynaklı bir durumdur,paranız varsa neden olmasın.

Ancak Tamron çok geç netleme yapıyor yada hiç yapmıyorsa makinede yada ayarlarınızda sıkıntı olabilir,kontrol edin.

Sigma için ise görüp deneme şansınız varsa bakın öyle karar verin.

Tarih: 29 Temmuz 2014, 01:34 - İp: 91.***.**4.100
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" Fakat gece çekimlerinde netleme işinde yeterli değil.Hatta bezen hiç netleme yapmıyor. Nikon 17-55 hakkında yapılan yorumlarda gece çekimlerinde doğru netleme yaptığını ve çok fazla ışık alan bir lens olduğunu okumuştum. "

Fokus hizi derken bir konuya dikkat . Netlemeyi asil yapan makinanin AF sistemi. Yani makina fokus noktasini secer de lens o noktaya cok yavas gelir anlarim - o lensin AF hizindan kaynaklanir. Ama mesele fokus noktasinin bir turlu bulunamayisi, devamli aranisi ise ( ki az isikta olan odur ) bu lensten ziyade DSLRnin AF sistemi kaynaklidir. ( Hani o 39,51 vs nokta - kacinin cross-type oldugu filan ).

Bu arada, bir takim stil, ayar degisiklikleri ile ( tek nokta secimi olur - o olmadi daha iyi isik alip AF yapan merkez ve civari noktalari tercih etmek olur ) fokusta daha iyi sonuclar elde edebilirsiniz. Lens degisikligi ile netleme problemini cozulecegini sanmam.

f2.8 lensler arasinda, giren isik yonunde pek fark olmaz. Testlerde de zaten her iki lensin T-stop degeri ayni.

17-55'in saglamligi konusunda bir fikrim yok ama kit zoomlardan daha iyi degil keskinlik olarak. Tamron 17-50mm'in ise epey altinda ...Sonucta Nikon 17-55mm DSLR makinalar ilk ciktiginda DX format icin design edilmis bir lens - hatta belki de ilk DX lens.

DX lenste kararliysaniz, Sigma'nin yeni sayilabilecek 18-35mm f1.8 lensi biraz fark yaratabilir - zoomlarda esi olmayan f1.8 diyafram degeri ile.

#paperman' tarafından 29.07.2014 09:10:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2014, 06:29 - İp: 96.***.**5.17
fizy
fizy (üye)
Manisa / Amatör

@sfkbay

Şuan lens için max 2000 TL bütçem var. Yani 2. el Nikon 17-55 bulunabiliyor bu fiyata kadar.
Sigma 70-200 yavaş yavaş kafamdan siliniyor Sanırım portre için Nikon 85mm 1.8G daha iyi olcak. Hem küçük hem hafif

@paperman

Gövde Nikon d90. Düğün sırasında (insanlar oynarken) makineyi AF-C modunda kullanıyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum?

Keskinlik konusunda Tamron'a lafım yok. Gerçekten fiyatına göre çok iyi bir lens. Fakat bana daha sağlam ve daha hızlı netleme yapan bir lens lazım Sigma 18-35 önerinizi değerlendiricem. Zoom aralığı ve 1.8 diyaframı kulağa çok hoş geliyor.

Farklı Dx lens önerilerinizi bekliyorum.

Bu arada dün Tamron 17-50 için müşteri çıktı ve yarın kargoya verip göndericem. Yani durum çok ciddi En kısa sürede yeni lens almam lazım.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Tarih: 29 Temmuz 2014, 14:23 - İp: 88.***.**5.77
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Düğün fotografçılarının makinesi D90 dır ama madem perde hızı sizi tatmin etmiyor o zaman ekipmanınızı tümden satın aynasızlara geçin. Aynasızların perde hızı çok yüksek.

#ercan43' tarafından 29.07.2014 14:38:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Temmuz 2014, 14:37 - İp: 176.***.**4.181
fizy
fizy (üye)
Manisa / Amatör

@ercan43

Aslında makineden mumnunum. Sadece istediğim aralıkta hızlı,keskin ve sağlam bir lens arıyorum.

Tabi bütçe biraz fazla olsaydı 5dm2+24-70 f2.8 çok iyi olabilirdi

Tarih: 29 Temmuz 2014, 16:22 - İp: 88.***.**5.77
  • 1