dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Takas Yaptım Ancak Sorun Çıktı Acil

dun aldıgım takasla d90 ın 35.000 dediği shutterını bugun burdurda kontrol ettım 35.000 degıl 117.000 shutter cıktı

adama kredı kartsız taksıt yaptırmak ıcın 600 tl'yı ehlıyetımı verıp 4e boldurdum herhangı bır cek senet vs yok
bu ucretı bu sartlar altında odemeyecegım ,adam ucretı odemeyecegıme ıtıraz ederse ehlıyetım ondayken bır sey yapabılır mı sadece ehlıyetle
herhangı cek senet vs bır durum yasanmadı dukkandakı satıcıyla sadece bır kagıda 4 taksıt yazdı ve ehlıyetımı verdım

bu adam ben 600tlyi odemeyecegımı dedıgımde ıtıraz ederse bana her hangı bır yasal bır sey yapabılırmı

Tarih: 16 Şubat 2014, 00:30 - İp: 81.***.**3.8
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Bu tip makineleri ikinci el satın almak insanın içini pek rahat ettirmez. Tabii bu benim görüşüm.

Tarih: 16 Şubat 2014, 18:33 - İp: 78.***.**2.243
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Üzücü bir durum... Esnaf da insanları kandırmasa da insanlarda esnaflara güvenebilse değilmi?
Dediğin gibi shutter sayısını gösteren proğramın sonucunu o kişiye göster ve shutter sayısının dediğinizin çok üstünde olduğunu beyan et ondan sonra onun bu olaya tepkisini bekle... ya senin işi bildiğini düşünüp takasdan vazgececek, yada iyi bir esnaf olmadığının şirretliğini gösterecektir... işte o zaman yasal olarak yapacak pek bir şey yok sanırım...

Tarih: 16 Şubat 2014, 23:02 - İp: 176.***.**1.227
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Doğukan, bence panik yapmana gerek yok. Zaten senin D5100 makine de 85 binde değilmiydi?
Bence D90 ı perde arızası verene kadar kullan.
Arıza verdikten sonra İstanbul'a gelen biriyle gönderirsin Hayyam'da ustalar perdesini değiştirirler.
Veya yetkili servise kargo ile gönderirsin. Onlar değiştirip sana gönderirler.
Dert etmeye gerek yok.

Tarih: 17 Şubat 2014, 00:17 - İp: 141.***.**7.207
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

öncelikle herkesten çok özür diliyorum.

takasla aldığım d90'ı satan bayi shutter sayısına başka bir makinenin shutteriyla karıştırdığı için 35.000 demiş. photo.me programından shutterin 117.000 olduğun bizzat gördü ve herhangi bir problem yaratmadan d5100 setimi ve ehliyetimi geri verdi.

Ben kendi makinemin shutterini 88.000 olarak baktığım myshuttercount adlı sitede 88.000 olarak görmüştüm. Ancak bayide photo.me programından rica ederek son çekimimdeki shutter sayısına baktırdığımda D5100'ümün aslında 14.700 shutterda olduğunu öğrendim.

Bayide anlayış göstererek sadece arızalı 18-55mm lensimin bakım masrafı olarak 85 tl ucret kesti.

shutter programlarının hata verme oranı nedir ? bahsettiğim myshuttercount sitesinde hata olasılığı varmı ?

tekrar özür dilerim.

Başta Uğur abi (paperman ) ve Ercan abi olmak üzere tüm yardımlarını esirgemeyen üyelerimizden özür dilerim.

#dogukan_07ant' tarafından 17.02.2014 11:54:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2014, 11:53 - İp: 62.***.**1.9
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Dostum o programları kullanma. Benimde D5100'ün shutterını 80.000 gibi absürd değerlerde çıkardığı oldu. Hatta bazen daha da fazla çıkarıyor. En güvenilir öğrenme yönetimi PS.

Fotoğrafı PS ile aç. Sonra File>file info>advanced(sekmelerde)>schema altında İmage Number var. O shutter sayısı oluyor işte.

Benim makine 43.000'lerde şu an.

#roketadam' tarafından 17.02.2014 12:07:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2014, 12:06 - İp: 95.***.**5.112
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gozun aydin diyelim

PhotoMe rakami dogrudur, hata verdigini gormedim. Test icin son karenin sayisina bak- sonra 5-10 tane cek yine bak, nasil degistigini gor.

Bu arada, shutter sayisinda bu kadar yaniliyor olman, D5100'u olsa olsa 2.el almis oldugunu dusunduruyor. Oyle degilse zaten ilk cektigin gune ait fotograflardan basla - bir tara ... Kac defa makina 9999'a ulasip ( DSC rakami ) sifirlamis bir bak ...

4 ayda 85000 shutter, makina sifirsa pek mumkun degil. Gunde 700 kare demek... Her gun mu dugun/dernek cektin 4 ay boyunca . Bir tek Antalya otel fotografcilarini dusunebiliyorum bir yaz sezonunda bu rakama ulasabilecek/gececek. ( Antalya'dan da 2. el makina almaktan o yuzden kacinmak lazim - ozellikle D90/D300 gibi otel fotografciliginda cok tercih edilen modelleri )

Tarih: 17 Şubat 2014, 17:22 - İp: 96.***.**5.17
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Kimlik veya ehliyetin, bir kimseye emanet edilmesi doğru. Ancak bunun bir alacak verecek konusunda bir gösterge, delil vs.. olması söz konusu değil.

iki tarafında aynı saflıkta olması güzel birşey tabi...

Tarih: 17 Şubat 2014, 20:50 - İp: 94.***.**2.152
dogukan_07ant
dogukan_07ant (üye)
Burdur / Amatör

Uğur abi makineyi teknosa bayisinden teknosanın klasik yalanlarından birine kanarak teşhir ürünü olarak aldım. " Ürün elimizde kalmadı standdaki ürünü verelim " yalanına acil durumumdan dolayı mecburen kanmak zorunda kaldım .

Ancak görevli toplam çekim sayısının 500 civarında olduğunu söylemişti . Bu şekilde aldım d5100'ü . Ben makinemin shutterını myshuttercount'tan kontrolü ilk yaptığımda 53.000 görünüyordu. Ve ben oldukça büyük bir şok geçirmiştim. O rakamı görmesi imkansız dışarı çıktığım zamanları çekim yaptığım anların kesin olarak biliyordum. Ancak sitenin hatası yoktur diye düşünüp o shutterına bugüne dek inanmıştım.

Antalya'da turizm sezonunda özellikle inanılmaz bir yoğunluk oluyor ve son dönemde otel fotoğrafçılığı yapmak isteyenlerde Uğur abi senin de dediğin gibi minimum D90 - D300 gibi modeller aranıyor. Ben kendimi full frame kullanımına hazır hale getirene D5100'üme objektif takviyesiyle model değiştirmeden 2-2.5 sene belki daha fazla süreyle devam edeceğim. Önümüzdeki ay 40mm Micro 1.8 almayı düşünüyorum hem makro ve hem portre için uygun olduğunu gördüm yazında 70-200 VR 2nci el temiz bulabilirsem takviye yapıp devam edeceğim.

Artık yolum belli oldu önce elimdeki makineyi tam olarak kavramadan model değiştirmeyeceğim. Atalarımızında dediği gibi " Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş " misali

#dogukan_07ant' tarafından 17.02.2014 22:51:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2014, 22:49 - İp: 81.***.**1.172