paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sony, Dslt’den Vaz mi Geciyor ?

Sony tarafindan resmi bir aciklama olmasa da, DSLT - gecirgen aynali DSLR - uretiminin durdurulacagi, sadece aynasiz modellere yonelinecegi soylenir.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 09:26 - İp: 96.***.**5.17
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

istikbal aynasızlarda...
vizör olmak şartıyla...

Tarih: 26 Mayıs 2013, 12:52 - İp: 176.***.**1.69
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

çok fazla model değiştiren firmalardan hoşlanmıyorum bu yüzden eski lenslerle uymsuz modeller çıkyor bütün lensler boşa gidiyor... olmpusun slr leri üretmemesi ve güzelim en kaliteli lenslerin boşa gitmesi vs gibi firmalar tüketim için bu kadar kısa vadde abuk sabuk işler yapıyor bence daha sony yarı geçirgenleri çıkaralı kaç yıl oldudda model değiştiriyor süregenliği olmayan zırt pırt model değiştiren firmalara sinir olmaya başladım bunu teknolojik gelişmeyle falan alakası olduğunu sanmıyorum... tamamen pazarlama saçmalığı!!!!!! ondan sonra bu seri için yeni lensler alacaksınız uyuzluğu başlıyor..

Tarih: 26 Mayıs 2013, 14:07 - İp: 78.***.**5.247
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Olympus ayrı bir cumhuriyet..
Eski ve yeni lenslerin tüm özellikleriyle kullanılabileceği bir body yapmaları gerekiyor aslında..

Tarih: 26 Mayıs 2013, 17:10 - İp: 78.***.**1.245
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

A serisi lensler cope gitmeyecek denir Buzlucam - onlara gore aynasizlar gelecekmis ...

Sony icin musteri deneme tahtasi zaten ... Onemli olan bir kere ilk kullaniciya satmak - sonrasi gelmese de olur.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 18:18 - İp: 96.***.**5.17
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Sanırım bu konuda müşterisine en sadık marka Pentax.

Tarih: 26 Mayıs 2013, 21:20 - İp: 94.***.**4.244
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Neden Pentax? Eski lensleri kullanabildigin için mi? Nikon'da da aynı şey var. Sony'de bütün Minolta objektifler kullanılabiliyor, Olympus'a basit bir adaptörle her OM lens takılıyor. En sorunlu Canon gibi görünüyor çünkü FD objektifler için içinde optik olan bir adaptör lazım ama Canon'a piyasadaki hemen her objektif adaptörle takılabilir. Nikon, OM, Minolta, Pentax vs... hepsi Canon'a takılabilir. Yani kazanan marka yok bence geriye dönük uyumluluk konusunda.

Tarih: 27 Mayıs 2013, 15:13 - İp: 95.***.**6.64
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

pek o kadar kolay olmuyor ozturert adaptorle takıyorsun otomatik focus çalışmıyor basit adaptör dedğinin orjinalleri 500 milyonu buluyor focus tam yapmıyor diyafram sorunu vs vs birçok sorun ortaya çıkıyor... vs vs .. tam bir uyum yok...

Tarih: 27 Mayıs 2013, 15:17 - İp: 88.***.**7.19
aea
aea (üye)
Giresun / Meraklı

Sayın ozturert,

Yorumumu Pentax'ın 1975'ten beri ürettiği tüm lensleri en son çıkan makinesinde dahi adaptörsüz ve tam uyumlulukla kullanabilme sadakatini gösterdiğinden dolayı yazdım. Yoksa herhangi bir markaya art niyetim yok

Tarih: 27 Mayıs 2013, 20:21 - İp: 94.***.**4.244
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Buzlucam, hangi markada eski objektiflerde otomatik odak var ki zaten? 500tl adaptör hangi marka için lazım? Eski objektiflerin tamamı manuel odaklı, Canon'da tek gerekli olan şey çipli bir adaptör.
Aea, haklısın o konuda. Ben de diyorum ki aynisi Nikon ve Sony'de de var, yani adaptörsuz eski objektifler takılabilir. Olympus OM adaptörü de ucuz. Geriye bir Canon kalıyor. Geçen sene Canon-Pentax adaptörü aldım 50TL civarında fiyatı vardı, hem de odak çipi var. Canon-Nikon adaptörü ile her eski F objektif kullanılabilir. Yani geriye dönük uyumluluk konusunda her firmanın ayrı avantajı var.
En büyük dert Canon'da FD objektifler için lensli adaptör gerekmesi. Piyasadaki diğer tüm manuel objektifleri kullanabildikten sonra büyük dert değil bence.

Tarih: 27 Mayıs 2013, 21:11 - İp: 84.***.**9.235
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ozturert sen olympus OM ADAPTORDEN BAHSEDİyorsun ben olympusun four thirds ü microfourthirds e çeviren adaptöründen bahsediyorum , ben en eski manuel OM lenslerden bahsetmiyorum... Four Thirds Adapter MMF-3 gibi adaptorler 180 dolardan aşağı satılmıyor ve uyum listesine bakarsan bunlar butun four thirds lenslerde otomatik odaklama sağlamıyor sonsuza minimuma odaklanmıyor yani bunu tam bir çözüm gibi görmek saçma olur bence , ben olympus kullandığım için biliyorum. manuel odaklamada bir iki portre olayı ve sınırlı kullanım dışında hikaye bence kusura bakma... yani eski objektifleri yeni sistemlere uyarlamak fanteziden ve uzun uğraşlardan oluşmakta... Hadi bundan 10-20 sne öncesinin objektiflerine uyumlu olmaz ama 1 sene önce piyasaya çıkan objektiflerle makinalarala tamamen uyumsuz çözümler üreten firmalarıda fazla savunmaya gerek yok. Ben bu devirde manuel lesle idare edemem idare edebilen varsa kolay gelsin...

#buzlucam' tarafından 28.05.2013 11:54:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2013, 11:52 - İp: 88.***.**7.19