dediem
dediem (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Ve Flash Tercihleri Yardım ?ı

Arkadaşlar geçen kardeşimin Eos30 D yeni aldığı flashla yapmış olduğu çekimleri görünce yıkıldığımı belirtmek isterim. Yani makinalara bu gövde üzeri flashları koymasalarda olur bence . Çünki pek güzel değil. Bu nedenle flash araştırmalara başladım . İki flash var HVL36 AM ve HVL 56AM. Tercih yapmadan siz dostların fikrini alayım dedim.Selamlar

Tarih: 4 Temmuz 2007, 15:35 - İp: 85.***.**6.222
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

İki modelin farklarını bu tablodan görebilirsiniz. Fiyat olarak da; sanıyorum, biri 400, diğeri 800 YTL civarında. Minolta'nın 3600HS ve 5600HS flaşları ile aralarında fark yok.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 17:15 - İp: 85.***.**5.60
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aman yikilma. Flash olayinda Minolta'nin Canon'dan fazlasi vardir, eksigi yoktur.

Cuneyt Bey'in bahsini ettigi Sony flashlar Minolta'nin 5600HS(D) ve 3600HS(D) modellerinin aynisidir.

Son 10-15 senede cikan butun Minolta/Sony makinalar uzerlerindeki builtin flash vasitasiyle wireless flash kullanabilirler, Canon alt modellerinde (350D, 400D) bu ozellik hala yok.

Iste Minolta flash uyumluluk tablosu iceren bir sayfa :
http://www.jwhubbers.nl/mug/af-flashes.html

Ayrica baska markalari da iceren bir liste :
http://www.dyxum.com/flashes/index.asp

Tarih: 4 Temmuz 2007, 18:01 - İp: 81.***.**5.159
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

antika,

Yanlış anlamadıysam dediem ekstra flaşın gücünü görünce makine üzerindeki built in flaşı beğenmemiş.

Tarih: 6 Temmuz 2007, 10:26 - İp: 81.***.**0.33
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Seaman,

Flashin kalitesine etki eden tek faktor gucu degil. Sony/Minolta harici flas ile saglanabilecek aklima gelen faydalar sunlar:

1. HVL36, built in flastan 3.5, HVL56 ise 5.5 kere daha kuvvetli, dolayisi ile etki mesafesi builtin flastan 2-2.5 kere uzun. Ayrica lensin de zoom bilgisini kullandiklari icin isigin yayilisini kontrol edebilir bu lensler. 70mm ile cekim yapiyorsan flash daha dar bir bolgeyi aydinlatir, 18mm'de cekim yapiyorsan daha genis, dolayisi ile zoom yapilan cekimlerde etki mesafesi daha da uzar.

2. Harici flas makinanin ustune bile takili olsa lens ile flash isigi arasindaki mesafe, builtin flasa gore cok daha fazla, dolayisi ile kirmizi goz ihtimali cok az.

3. Harici flas unitleri yonlendirilebiliyor, dolayisi ile tavandan duvardan yansitmak yoluyla daha dogal bir gorunum saglababilir.

4. HSS: Her 2 flas da cok yuksek perde hizlarinda kullanilabilir. Sony/Minolta makinalrin builtin flas ile limitleri 1/125 sn. (AS/SSM kapaliyken 1/160sn.) Bu ozellikle gunese karsi cekimlerde, yakindaki kisileri aydinlatmakta kullanilir.

5. Makinanin pil omrundan tasarruf edildigi gibi, bu flaslar daha cabuk patlamaya hazir hale gelirler. Sanirim HVL56, ekstra pil takilarak daha da hizlandirilabiliyor.

6. Wireless flash. Fazla yazmayacagim su linke bir bak:
http://www.friedmanarchives.com/flash.htm

Tarih: 6 Temmuz 2007, 11:44 - İp: 81.***.**5.159
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

antika,

Her zaman üşenmeyip bilgilerini paylaşıyorsun. Teşekkür ederim. Çok güzel açıklamışsın.

Bu arada mesajımdan hemen sonra vesikalık çektirdiğim bir yere tekrar aynısından yaptırmak için gittim. Vitrinde bir minolta üzerinde 3600HS(D) gördüm. Sadece flaşı satıp satamayacağını sordum. 200 YTL fiyat istedi. Söylediğine göre en fazla 700-800 çekim yapılmış. Kılıfı vs. varmış. Fiyat bana iyi geldi. Flaşlar hakkında çok bilgim yok. Merak ettiğim konu ise flaşın lamba ömrü ne kadardır, en yüksek enstantane değeri nedi? Bu fiyata bu flaş alınır mı?

Tarih: 6 Temmuz 2007, 12:22 - İp: 81.***.**0.33
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Dukkan nerede demistin ?

Tarih: 6 Temmuz 2007, 13:56 - İp: 81.***.**5.159
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

hehehehe
sen almazsan ben dahil en az 20 kişi sıradadır
hatta acık arttırmaya bile gider mevzu
antika senin var flasın benim hiç yok napacan ikinciyi

Tarih: 6 Temmuz 2007, 14:42 - İp: 85.***.**9.24
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

2.flasi ne mi yapacam. Wireless flas bunlar, elinde 2-3 tane varsa heryeri studyoya cevirebilirsin.

Tarih: 6 Temmuz 2007, 15:04 - İp: 81.***.**5.159
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

biliom yaww daha evvel konusmustuk o yuzden dedim...sende var biri biz alak bırakda
neyse arkadas almaz sende almazsan sıra benim ona göre parayı hemen yolli hazır

Tarih: 6 Temmuz 2007, 15:19 - İp: 85.***.**9.24
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Siz öyle sanın, ben flaşı kaptım

Tarih: 6 Temmuz 2007, 15:24 - İp: 81.***.**7.49