pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Sony Uyumlu Lenslerin Af Hızları

Bildiğiniz gibi sony uyumlu lenslerde focus makina üzerindeki motor yardımıyla sağlanıyor. Bunu da bayonetin üzerindeki küçük mil yardımıyla yapıyor. Yalnız elimdeki 18-70 kit lens ile minolta 75-300 lenslerin focus millerine baktığımda 18-70 de en yakın odaklama mesafesinden sonsuza gelene kadar bu milin 2,3 tur kadar döndüğünü ancak 75-300 de en yakın mesafeden sonsuza odaklayana kadar milin 8,5 tur dönmesi gerektiğini farkettim.yani 75-300 18-70'den 8,5/2,3=3,7 kat daha yavaş odaklıyor diyebiliriz.

Tabi bu değerler makinenin fokusu arama hızlarını gösterirken makinenin fokusu yakalayacağını garanti etmez. Daha düşük F değerine sahip lens tabiki fokusu daha kolay yakalayacaktır.

Elinde diğer sony uyumlu lenslerden olan arkadaşlar da odaklama için kendi lenslerindeki milin kaç tur dönmesi gerektiğini yazarlarsa elimizde lenslerin AF hızlarını içeren bir liste oluşturabiliriz.

Tarih: 30 Aralık 2007, 18:38 - İp: 85.***.**8.63
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

tam anlayamadım aslında. milin kaç tur atığını nasıl anlayacağız?

Tarih: 31 Aralık 2007, 01:09 - İp: 85.***.**2.74
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Lensi söküp manuel fokus halkasını baştan sona kadar çevirdiğinde aynı anda bayonetteki mil de dönüyor. Ancak farklı lensler için bu milin dönmesi gereken tur sayısı farklı. dolayısı ile fokus motorunun yapması gereken tur sayısı da değişiyor. Milin 8 tur atması için gereken süreyle 2 tur atması için gereken süre bir değil. Tabi burada lenslerin mile karşı gösterdiği tepkilerin eşit ve dolayısıyla her lens için motorun birim zamanda yapabildiği tur sayısının aynı olduğunu kabul ediyoruz.

#pantat' tarafından 31.12.2007 02:11:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2007, 02:08 - İp: 85.***.**8.63
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Tur sayisini 2 sey etkiler:

1. Genis aci objektiflerde, fokus mekanizmasi daha aza hareket eder. Mesela Nikon'un klasik 8mm balikgozu bir uctan bir uca sadece 0.5 mm hareket ediyormus. (*) Tele ve macro objektiflerde lens mekanizmasi cok daha uzun bir harekete ihtiyaci var, dolayisi ile tur sayisi fazla olabilir.

2. Mekanizmanin kutlesi buyukse veya surtunmesi fazlaysa, tasarimci turu arttirarak lensin kucuk motorla bile kumanda edilebilmesini saglayabilir. Arabada kucuk vites kullanmak gibi.

AF hizina mekanik olarak etki eden esas sey lensin tur sayisi degil, motorun torkudur. Sony bu sebeple A700'de torku arttirdi.

(*) M42-Nikon veya Nikon-Canon gibi lens adaptoru kullanmayi dusunen arkadaslarin dikkatine : Ayni sebepten dolayi genis aci lensler cok secicidir, adaptor halkaniz yeterince kaliteli degilse, olmasi gereken kalinlik milimetrenin 100'de biri hassasiyetle imal edilmemisse, genis aci lenslerde sikinti yasarsiniz. Internette sozkunusu konusu hassasiyetin az olmasina "tolerans" diyorlar.

Tarih: 31 Aralık 2007, 03:33 - İp: 85.***.**4.31
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Antika aslında söylediklerin konusunda tamamen haklısın. A700'ün af motoru daha güçlü olduğuna göre aynı lensi gözönüne aldığımızda daha hızlı fokuslama yapacağı doğrudur. Ancak benim burada bahsetmek istediğim lenslerin birbirleri arasındaki hız farklılıklarını ortaya koymak. Dediğin gibi AF hızını belirlerken motorun gücüyle beraber lensin ona karşı koyduğu direnç (hareketli aksamın kütlesi + sürtünme) de çok önemli. Zaten lensleri tasarlayan adamlar da bunu göz önüne almış ki lenslerin bayonet üzerindeki milleri farklı dönebilme kapasitelerine sahip. Lensin mühendisleri sadece tek bir dişli ile milin dönme sayısını değiştirebilecekken her bir lens için farklı sayılarda karar kılmışlar çünkü herbir motorun en yüksek torku elde ettiği bir dönme hızı var.Onlar da bu hızı yakalayacak dişli oranlarına karar vermişlerdir. Bu saptamam üzerinden AF motorunun her bir lens için yaklaşık aynı dönme hızında çalıştığını varsaydım. Dolayısıyla fokuslama için fazladan dönme gerektiren lenslerin daha yavaş olduğunu düşünüyorum. Sen de elindeki lenslerin (mesela beercan) dönme sayılarını verirsen bir karşılaştırma yapabiliriz sanırım.

#pantat' tarafından 31.12.2007 04:23:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Aralık 2007, 04:22 - İp: 85.***.**8.63
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Minolta 28-75 lensimde de 3,3 tur dönüyor. Ama netleme hızında fark edilir hiçbir yavaşlama hissetmdim hatta daha bile iyi sanki. Fark varsa bile milisaniye bazındadır. Bence netleme hızı değil az ışıkta bile netleyebilmesi önemli

Tarih: 25 Aralık 2010, 00:40 - İp: 85.***.**7.189
alisany
alisany (üye)
Tekirdağ / Amatör

sigma 28-70 F:3.5-4.5 var elimde. sonsuzdan en yakın mesefaye kadar mil yaklaşık 9 tur atıyor.. manuel fokus kullanmayı daha çok seviyorum. Bana çok problem çıkartacağını düşünmüyorum.

Tarih: 1 Nisan 2011, 11:02 - İp: 88.***.**4.62
  • 1