grkmsrn
grkmsrn (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Slt A35 Vs Canon Eos 500d Tavsiye?

Arkadaşlar Bulgaristan'da yaşıyorum. Nikon d3000 makine kullanmaktaydım. Makinemi sattım ve yeni bir makine alıcam fakat bütçemden kaynaklı olarak iki makine arasında kararsız kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz.

Buradaki Fiyat ve Paketler:

Sony slt A35 + 18-55 Lens = 1324 TL

Canon EOS 500D + 18-55 Lens + 75-300 Lens = 1440 TL

Yorumlarınızı Bekliyorum...

#grkmsrn' tarafından 26.01.2012 22:21:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ocak 2012, 19:46 - İp: 95.***.**8.254
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

Sadece optik vizör için 500D'yi seçerdim.

EVF fanatikleri ne kadar çok bilmiyorum ama slt a35/a55 EVF'si dehşet kötü. sadece video'da otofocus kabiliyeti için düşünülebilir yoksa diğer her anlamda 500D.

ayrıca A35/A55 çok küçük. benim ellerim büyük olmamasına rağmen serçe ve yüzük parmağım boşta kalıyordu.

fiyat konusuna girmiyorum. garanti şartları sıfır ürün olması vs gibi kriterleri siz düşünün.

Tarih: 27 Ocak 2012, 09:28 - İp: 85.***.**5.200
grkmsrn
grkmsrn (üye)
İstanbul / Amatör

Cihazların ikiside sıfır zaten. O konuda bir problem yok. Fakat bir sitede iki makine tarafındanda çekilmiş fotoğrafları incelediğimde sony'nin görüntü kalitesi olarak daha iyi olduğunu gördüm.

Canon ve Nikon'un sensörlerini üreten firma Sony.

İki Makine arasında kararsızlığım devam etmekte...

Tarih: 27 Ocak 2012, 19:01 - İp: 95.***.**8.254
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 22:22:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2012, 19:22 - İp: 46.***.**7.113
grkmsrn
grkmsrn (üye)
İstanbul / Amatör

Peki bir soru daha sorucam eos500d ile eos 550d arasında görüntü kalitesi olarak gözle görülür büyük farklar mevcutmudur ?

Tarih: 27 Ocak 2012, 21:02 - İp: 95.***.**8.254
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 27.04.2012 22:22:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2012, 21:10 - İp: 46.***.**7.113
sbaltas
sbaltas (üye)
İstanbul / Meraklı

a55 kullanıcısı olarak iki body arasında a35'i memnuniyetle tavsiye ederim. Kullanım bakımından bana daha pratik geliyor. Mutlaka aynı fikirde olmayacak arkadaşlar vardır benimle ama elektronik vizör olayı da bana göre cazip. 550D kullanan bir arkadaşım vardı gerçekten başarılı buldum ama yine de Sony'yi tercih ederim bu seviyede. Ekipman konusunda ise karar size kalmış.

Tarih: 7 Şubat 2012, 00:38 - İp: 88.***.**8.119
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Video amaçlı :

Belgesel, haber ve anı amaçlı video için Sony SLT en uygunu, çünkü o boyutta sensör için şimşek hızında AF yapıyor. Beri taraftan Sony'nin videoda sıkıntısı manuel modda çalışamaması dolayısıyle dizi, film gibi kurgulu sahnenin ve ışığın önceden ayarlandığı işlerde Canon'un video çeken DSLRları daha iyi. Önceliğiniz video ise bu kadar yüksek çözünürlüklü büyük boyutlu sensörleri test etmeden almayın, mesela video çekerken sağa sola sallayın şekilllerin deforme olup olmadığına dikkat edin, özellikle, spor aksiyon çekimi içn önemli bir unsur, mümkünse daha hızlı devreleri olan en yeni modelleri seçin.

Fotograf amaçlı :

Görüntü kalitesi olarak aynı boyutta sensöre sahip bütün makinaların neredeyse hepsi aynı. Sony SLT'lerin hiç yerinden oynamayan yarı geçirgen aynasının etkisini, Sony A560 gibi gerçek SLR ile kıyaslandığında çok hafif kontrast kaybı olarak gözlemlemek mümkün, tabii ancak bu durumu biliyorsanız ve çok çok dikkat ederseniz aradaki fark anlaşılıyor, pratikte yarı geçirgen aynanın hiçbir olumsuz etkisi yok.

Sony EVF'nin optik vizöre karşı bir numaralı zayıf noktası olan gecikme problemini çözmüş, bu konuda en şüpheci insanlardan biri olan ben dahi bizzat elime alıp test ettim, vizörde görülen görüntü ile gerçek hayat arasındaki zaman farkı insanın algılayamayacağı kadar az olduğunu tecrübe ettim. Beri taraftan EVF'nin iki numaralı zayıf noktası pil harcaması hala çözülememiş. Özellikle vizöre bakıp saatlerce sabırla beklemeniz gereken doğal hayat fotografları için EVF asla uygun değil.

Ve son olarak çekim anında EVF, optik vizöre göre daha uzun süre karardığını gözlemledim. Belki bu süre makinanın ayarlarıyla ilgilidir veya daha yeni modellerde ( SLT65 SLT77 ) düzeltilmiştir.

Tarih: 7 Şubat 2012, 02:49 - İp: 85.***.**2.164
process
process (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

grkmsrn mrb...fotoğraf ve reklamcıyım...hala bulgaristanda yaşıyorsan oradan ürün temini ile ilgili bazı sorumlarım olacak....kolay gelsin selamlar

Tarih: 2 Ekim 2013, 10:12 - İp: 176.***.**4.6
  • 1