muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony R2 Spekülasyon Forumu

Benim "alınık R1" başlığını İlker doğal olarak uçurmuş

O başlıkta yaptığımız R2 spekülasyonları hoşuma gitmişti. burada devam edelim istedim. Adnan ve Kıvanç desteklerinizi bekliyorum...

Tarih: 25 Kasım 2006, 16:48 - İp: 85.***.**9.46
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Bişey soracam size sayın muratsen imzanızda yazan, Canon Alpha100 + Sony 18-70 + Sony 75-300 + 1 gb Stormax CF+2+Unomat Tripod Canon un Aplha100 diye bi modeli çıktıda benmi görmedim acaba?

Tarih: 25 Kasım 2006, 22:57 - İp: 88.***.**2.15
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Sony A100 modelinde ki A: Alpha demek yani A100 : Alpha 100 deeerkeennnnnnn!

Algıda seçicilik böyle bir şey demekki ben 1-2 sn öncesine kadar orada Canon yerine Sony görüyordum

iyi oldu uyardığın, daha fazla madara olmadan

#muratsen' tarafından 25.11.2006 23:27:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Kasım 2006, 23:20 - İp: 85.***.**6.244
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Murat sen anlaşılan daha önce silinen ilanına ,koyduğum fake R2 fotosunu çok beğendin.
R2
28-300mm. F/2.8-8
SSS (Super Steady Shot)
Hızlı Bionz işlemci
3fps raw
5fps jpeg
Hadi fiyatınıda ben atayım 2000£

Tarih: 26 Kasım 2006, 13:12 - İp: 88.***.**3.41
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

As bu foto fake ama benim R2 ile ilgili en büyük korkuma işaret ediyor. malüm mp ve zoom'un bu kadar önemli! olduğu-öyle sanıldığı bir pazarda R1'de bulunana muhteşem 24mm geniş açıdan vazgeçilebilir. R2 belki de 24-1200 değil de 28-200 olacak ve böylesi çoğu alıcı tarafından daha makbul sayılacak

Halbuki bence fotoğrafcılık da geniş açının artistik etkisi çok daha fazla... Doğa fotoğrafcıları dışında zoom'un kimsenin işine yaradığını da görmedim.

Benim kalbimden geçen R2 ise şöyle bir makine :

20-120mm f-2.0 Carl zeiss lens
biraz daha küçük boyut
aynı mp ama daha büyük yine cmos sensör
aynı LCD yapısı ama 2.5" ekran
daha yüksek raw yazma okuma hızı
717 ve 828 deki gibi af illuminatör
dre + (yada daha gelişmiş AGCS)

Fiyat 1000$

Tarih: 26 Kasım 2006, 13:31 - İp: 85.***.**6.244
as
as (Üye)

SSS i unutmuşsun.
Bende senin gibi daha fazla zoom yerine biraz daha geniş açıyı tercih ederim.

Aslında R2 ile o kadar farklı beklenti ve havada uçuşan şeyler varki.Mesela R2 nin EVF nin daha da geliştirilerek aynasız yapısına birde lens değiştirebilme imkanının sunulacağından bahsediliyor.Bu dedikoduların doğruluk payı varmıdır bilmiyorum ama bekleyip görmek lazım.
2007 nin Ocak veya Şubat ayı gibi R1 in devamı niteliğinde yeni bir makinanın duyurulacağından da sıklıkla bahsediliyor.

Tarih: 26 Kasım 2006, 13:46 - İp: 88.***.**3.41
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

ama o zaman SLR pazarına yeni ve iddialı girmiş Sony kendini sabote etmiş olmazmı. Çünkü R1'e burun kıvıranların ilk ve en önemli dayanağı lens değiştirilemesiydi...

Lensi değiştirilebilen bir R2 tüm pazarı değiştirecek bir ürün olabilir. tabi eğer üzerinde yine o dehşetengiz Carl Zeiss ile gelirse... artık parallax hatası diye bir şey olmadığı için aynalı sistemin ömrünü uzun görmüyorum zaten. desene artık SLR LIKE sınıfının yanına birde R LIKE sınıfı eklenecek....

R1'de göbekten çekim imkanı veren LCDnin çok avantajlı olduğunu düşünüyorum Adnan onunla Seyahatte iken hiç kafamı gözümü yere eğmeden arabanın içinden yerlerde sürünmeden dışarıdan mükemmel kadrajlar kurabiliyordum. Açıkcası SLR ile vizörden çekmek de keyifli ama yaratıcılığı sınırladığını düşünüyorum. R2 den en büyük beklentim daha fazla geniş açı.... SLRci dostlar kızacaktır ama (Teknik olarak bende SLRciyim!) R1 kadar artist kabiliyetini arttıran bir makine görmedim ben. Benim kişisel kullanımımda R serisi (2 çıkacak ya!) bir ana makinenin yanında ancak tamamlayıcı makine olabilir SLR (sadece ve sadece zoom kabiliyeti sebebiyle) olay sadece lens değiştirmekden ibaret değil... o LCD sistemini kullanmamış olanlar ne demek istediğimi bilemez.

bir R1 fotosu ile yayınımıza ara verelim. dediğim gibi otomobilin içinden kucak hizasından LCD ile komfordan taviz vermeden görerek çekilmiş bir orjinal kadraj...

Tarih: 26 Kasım 2006, 14:15 - İp: 85.***.**6.244
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

SLR üretme sebebini sadece paralax hatasını bertaraf etmeye dayandırmak meselenen tamamını görmemek olur, tüketici olarak objektif maliyeti bir gövde maliyetinin fersah fersah üzerindeyken üreticinin böyle bir gelirden kendini mahrum edeceğinin düşünmek yanlış olur. Yakın zamanda piyasaya sürülen D40 bu duruma iyi bir işaret olabilir, geekirse 150-200 dolarlık gövdeler üretecekler ama objektif pazarından vaz geçmeyecekler.

Tarih: 26 Kasım 2006, 15:28 - İp: 85.***.**4.247
as
as (Üye)

Kobra nın dediği objektif pazarından vazgeçmemek için R2 nin lens değiştirilebilir olması mantıklı görünüyor.Ve sadece body olarak makina çok daha ucuza satılacaktır.

Tarih: 26 Kasım 2006, 15:48 - İp: 85.***.**2.126
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

sensörün lenslerle uyumlu olabilmesi için geride olması gerekli yada tamamen yeni bir lens serisi oluşturmalı.titreşim önleme olmalı.lens değişiminde lens bağlantı kısmı perde ile otomatikmen kapanmalı tozların bırakın sensöre ulaşmasını lens yuvasından öteye gecmesi engellenebilinir.
ha şu lcd de r1 deki gibi değil dahada iyi pozisyon veren fz 30 daki gibi olmayı bu sayede makinayı yukarı kaldırarakda çekim yapabilmeli.
zaten çirkin olan bodynin görünümünü dahada çirkinleştirmeliler.
fiyatıda d200 ayarı olabilir.hangisini alırsınız.

Tarih: 26 Kasım 2006, 17:52 - İp: 88.***.**7.140
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Fiyat konusunda kimse Nikon ve Canon'un eline su dökemez
D50-D70-D70s-D40-D80 kırp ekle aynı makineyi fahiş fiyata sat dur!
Keza Canon'da aynı kafada gidiyor ama bu hikayenin biteceği günler de yakındır.

Gantry D200 fiyatına Sony'den alacağımız ürüne biner aya gideriz gibi geliyor bana

Tarih: 26 Kasım 2006, 18:27 - İp: 85.***.**6.244