yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

Sony R1 mi Yoksa Fuji S9500 Mü?

selam arkadaşlar
bir arkadaş, komşu vede akraba özellikle sony r1 e hayran kaldığını almak istediğini söyledi ki bu arkadaş şu ana kadar dijital foto makinesi kullanmış değildir zannımca...
bende ona artılarını (sensor ...)
ve eksilerini saydım(makro çekim video.. zoom yetersizliğini söyledim )
ama kesinlikle laf dinlemiyor diğerlerini düşünmekte istemiyor...
sizce hangi makine daha iyi?..
ikinci soru =benim aşırı başka makinede ısrar etmem hatamı..
(bu gelecek hafta istanbula gelip alacakmış r1 i
)

Tarih: 25 Ocak 2006, 15:47 - İp: yok
ahmeterhan
ahmeterhan (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba yılmaz

ben yaklaşık 1 ay oldu alalı sony r1 i ben gayet çok memnunum çok güzel çekimler elde ediyorum. r1 in makro çekimide kötü sayılmıyor. video özelliği zaten o tip makinelerde aranmaz bence zoom un az olması beni şuana kadar olumsuz etkilemedi.

Tarih: 25 Ocak 2006, 18:14 - İp: 212.***.**0.116
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

bencede r1 güzel bir makine..biraz once fotolarina baktim gercekten cok basarili..bence sen arkadasina engel olma..eger r1 i begendiyse severek kullancaktir.makine konusunda oncelik makineyi sevmektir.ozeliigi ne olursa olsun.r1 iyi bir seçim.
saygilar..

Tarih: 25 Ocak 2006, 19:50 - İp: 85.***.**1.96
ozgurs59
ozgurs59 (üye)
Adana / Amatör

SAYIN YILMAZ47
ben oldukça uzun bir araştırma döneminden sonra guji s9500 alamaya karar verdim.bunda forumdaki arkadaşlarında etkisi büyüktür. burdan hepsine teşekkür ederim tekrardan...
tabi ki kararımın doğru olup olmadığını aldıktan sonra görücem!ama bu kadar araştırdıktan sonra pişman olacağımı sanmıyorum.

Tarih: 27 Ocak 2006, 02:03 - İp: 85.***.**0.184
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Bu iki makina arasındaki sensör boyut farkının öncelikle dikkate alınması gerekli.
fuji = 1/1.6
sony = 21.5 x 14.4 mm

Tarih: 27 Ocak 2006, 03:19 - İp: 85.***.**2.229
as
as (Üye)

Sensör boyutları nın karşılaştırması Melih beyin Web sayfasından incelenebilir.
http://www.melihozbek.com/fotograf/icerik.asp?f=crop.htm&m=fotomenu.htm&b=F+O+T+O+%26%23286%3B+R+A+F

Tarih: 27 Ocak 2006, 03:21 - İp: 85.***.**2.229
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaslar Sensor derken CCD den mi bahsediyorsunuz?
Ayrica sensor farkının etkileri nelerdir?
Bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim...

Tarih: 27 Ocak 2006, 09:55 - İp: 85.***.**6.75
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

sony r1 düşündüğüne göre genişaçı senin için önemli..
şuan en mükemmel geniş açılı objektife sahip makina kodak p880 dir..
24-140 objektifi başka hiçbir dslr-like makinada bulamazsın.. üstelik fiyatıda r1 e göre çok çok hesaplı

Tarih: 27 Ocak 2006, 14:13 - İp: 85.***.**2.250
as
as (Üye)

Arkadaşım aşağıda adresini verdiğim Melih Özbek beyin web sayfasında yalın bir dille yazılmış bu konuyu çok iyi bir şekilde anlatan bir yazı var.
Ben genede oradan alıntı yaparak özetliyeyim.
"Firmaların işine gelmesinden midir bilinmez, dijital fotoğraf makinalarında aslında birinci planda olmayan bir özellik diğer bütün özelliklerin önüne geçmiş görünüyor: Makinanın çözünürlüğü, yani kaç megapiksel (mp) olduğu.. Ancak gerçekte fazla megapiksel "kaliteli fotoğraf" anlamına gelmez.
Önemli olan makinain sensorunun kaç mp olduğu değil, sensorun fiziksel boyutudur. Şu anda 8 mp fotoğraf makinaları var, ancak yine de 4 mp Canon 1D nin resim kalitesine ulaşamıyorlar
Küçük sensöre fazla mp sıkıştırmak ışığı algılayan pixellerin boyutunun küçülmesine neden oluyor ve fiziksel bu küçüklük de direk olarak resim kalitesine etki ediyor. Yani her bir pixel'in ışığa duyarlı alanı küçülüyor."

http://www.melihozbek.com/fotograf/icerik.asp?f=megapixel.htm&m=fotomenu.htm&b=F+O+T+O+%D0+R+A+F

#as' tarafyndan 27.01.2006 15:44:32 tarihinde düzenlendi.

#as' tarafyndan 27.01.2006 15:47:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2006, 15:43 - İp: 85.***.**2.229
mimarilgug
mimarilgug (üye)
Balıkesir / Meraklı

peki madem sensörlerin ebatından açılmışken konuya birde canon powershot pro1 in sensör ebatını dahil edelim.Bu makinada 2/3 inch sensör var.Hemde 28 mm bu doğa fotğrafı için daha uygun değil mi sizce?

Tarih: 28 Ocak 2006, 18:33 - İp: 85.***.**2.16
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

Yılmaz47, tercihin genişaçı olacaksa Sony - Tele, daha iyi macro faktörü (1cm) ve sürekli Video çekim olacaksa S-9500. Genel anlamda 2 makinede de pişman olacağını düşünmüyorum. S-9500 ün sony e nazaran fiyat avantajı var ama 2 üreticide dijital konularda son derece uzman üreticilerdir. Sana tavsiyem - Mardin de Aydın Fotoğrafçılık var sahibi Aydın beydir ve çok dürüst bir esnafdır. (0482-212 65 64) Bence Aydın bey ile irtibat kurarak S-9500 ü bir tecrübeli fotoğrafçı açısından değerlendir. Sony R-1 i Mardin de nerede görebilirsin bilemem ama en azından S-9500 hakkında bir fikrin oluşur. Sonuçta makinelerin "ele oturması" da son derece önemli birşey bence. Yani eline alıp biraz "hissetmedikçe" karar vermeni tavsiye etmem. Aydın beye Mustafa Hoşbakan / Fujifilm Merkez diye adımı verirsen seni çok objektif bir şekilde aydınlatacağına eminim.

Tarih: 28 Ocak 2006, 19:13 - İp: 85.***.**0.254