ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Dslr-a700 Grip Sensor ?

Sony DSLR-A700 fotoğraf makinesinde grip üzerinde, makinenin elde tutulup tutulmadığını kontrol eden bir sensör var. Eye-start AF fonksiyonu açıkken, makine elde tutulmadığında, eye-start AF gereksiz yere çalışmaz. (Bu özellik A100'de yoktu)

Bu sensör, nikel metalinden üretildiğinden EU ülkelerine girişi yasaklanmış. Bu nedenle, Sony, EU ülkelerine gönderdiği A700 gövdelerine, plastikten yapılmış ve çalışmayan bir sensör (daha doğrusu, sensör görüntüsü) koymuş.

Türkiye'ye gönderilen makinelerde durum nedir? Türkiye'den satın alınan A700'lerde grip üzerindeki sensör çalışıyor mu, çalışmıyor mu?

Tarih: 11 Şubat 2008, 12:29 - İp: 212.***.**5.84
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Süheyl,

Grip üzerindeki sensör derken A700'ün gövdesinin üzerindeki gripten bahsediyordum, yani makinenin sağ el ile tutulduğu kısmın ön yüzeyindeki sensör. Tabi ki aynı sensör, makinenin altına takılan ek gripte de var, ama aynı problemin onun için de geçerli olup olmadığını bilemiyorum şu an.

Hakan,

Alırsam (ki, tabi ki niyetim var) izlenimlerimi memnuniyetle yazarım.

Tarih: 12 Şubat 2008, 23:31 - İp: 88.***.**8.131
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

cehaletimi itiraf ediyorum
grip denilince yalnızca sonradan takılan gripi anlıyordum.
şimdi denedim. 'eye start af on' iken makineyi tutmasanız da bu fonksiyo çalışıyor.
denenek için makineyi masa üzerine koydum. sonra vizöre elimi tuttuğumda AF çalıştı.
kısaca sensör yok

Tarih: 13 Şubat 2008, 00:21 - İp: 81.***.**6.255
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Rica ederim Turgay, ben de ilk mesajımda daha açık yazabilirmişim, bu nedenle yanlış anlaşılmış olması normal.

Tarih: 13 Şubat 2008, 00:31 - İp: 88.***.**8.131
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Hala ADSL yok
internete HP iPAQ ile bağlanıyorum
ayrıca masaüstü de kurulu değil.
notebookun kahrolası Q klavyesi ile yazmaya çabalıyorum.
sanırım yarından sonra a-700 hakkındaki izlenimlerimr daha ayrıtılı yazabilirim
ama Cüneyt abinin yazacağı izlenimleri ben de bekliyorum

Tarih: 13 Şubat 2008, 00:51 - İp: 81.***.**6.88
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

cüneyt abi makinanın gribi üzerinde bulunan sensörün aynısı ek olarak alınan griptede var..sony nin gribi aynı zamanda diğer makinalar arasında en kaliteli ve kullanışlı griptir..

Tarih: 13 Şubat 2008, 20:47 - İp: 81.***.**6.36
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Süheyl,

Öyle de, ek gripteki sensör ancak makinenin dik tutulduğunda bir anlam kazanmaz mı?

Bir başka konu da, EU ülkelerine gönderilen makinelerin menüsünde grip üzerindeki sensör ile ilgili hiç bir seçenek olmadığı söyleniyor ki her iki sensörü de ilgilendiren bir konu bu sanırım.

Tarih: 13 Şubat 2008, 22:50 - İp: 85.***.**4.98
erdemsp
erdemsp (üye)
İstanbul / Amatör

Selamlar ,,

Şimdi yazıyı okudum ve hemen A700 'ümü aldım gripi taktım ve denedim.Eye-Start AF çalışıyor.
Battery grip Sony bayilerinden temin edilebiliyor

http://www.sony.com.tr/article/id/1066124951542/page/1

Tarih: 3 Şubat 2009, 22:17 - İp: 88.***.**7.171
bahcekapili
bahcekapili (üye)
Trabzon / Meraklı

Merhabalar. Konu hortlatayım bari. Süheyl Bey sizi de burada gördüğüme memnun odum. Grip.i kendisinden aldım. Gerçekten harika bir grip. Öte yandan Cüneyt abi.nin bahsetmiş olduğu fonksiyon malesef benim body.de de yok. Zaten benim kullandığım body Euroasia girişli olduğundan olmasını hiç beklememek gerekirdi.

Bir diğer konu da A700 raw çekimleri mükemmel. Bu konuda rakiplerinden hiç geri kalmaz. Artık jpeg çekme işini tamamen bıraktım.

Tarih: 18 Kasım 2009, 14:46 - İp: 88.***.**8.165