polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sony Ds-r1 Full Review

merhabalar arkadaslar,

bugun itibariyle sony dsc r1 full incelemesi www.dpreview.com
da bulabilirsiniz. inceleme phil askey tarafindan yapilmis ve makinamiz ''higly recommended'' sonuc puanini almis. -ki oldukca iyi bir puan- asagidada pozitif dusuncelerini tercume edeyim dedim

*fevkalade kaliteli 24 - 120 mm F2.8 - F4.8 lens yalniz basina degeri 900 dolardan fazla eder.
*canon 350d'den hafifce daha iyi yuksek cozunurluk.
*parlak canli renk tepkisi(phil amca belki bunun herkeze ayni lezzeti vermeyecegini belirtiyor.
*-simdi butaya dikkat::: 400 iso'da dusuk noise, noise reduction 800 iso'da etkili ve kullanilabilir, 1600 ise gurultulu(bence phil amca bu konuda oldukca olumlu karsilastirilan makinalarin slr makinalar olduguna bakarsaniz mukemmel bir sonuc)
*basit ve kolay ogrenilen kontrol sistemi
*bir esi daha olmayan aps-c sensorlu sabit objektifli bir sistem olmasi
*manual kontrol edilen focus sistemi
*ayna probleminin, toz probleminin olmamasi, perdenin dusuk ses seviyesi.
*flash senkronizasyon hizinin en yuksek perde hizina cikabilmesi(bu ozellikle macro, hareketli ve yuksek isik gucu altinda dolgu flash kullananlar icin cok guzel bir ozellik)
*akillica tasarlanmis b mode'u yonetimi (ilk basis baslatiyor,ikincisi kapatiyor+timer fonksiyonu)
*uzun sureli pozlamalar icin noise reduction etkili olmasi, 3 dakikanin ustundeki pozlamalar imkanli
*secilebilir renk araliklari (adobe rgb ve srgb)
*iyi ayarlanabilir beyaz dengesi ozelligi
*cok iyi govde kalitesi, hafifce buyuk olsada cok iyi kavrama ,tutus.
*iki hafiza ortamini desteklemesi (sony memory stick ve compact flash)
*ayarlari lcd ve vizor uzerinde gosterme
*mukemmel ve duzgun calisan mekanik zoom
*paket iyi bir raw cevirici programa sahip ama biraz yavas.
*ne aldindigi goz onune alinirsa paranin degeri bir makina.

#polaris' tarafından 07.12.2005 06:00:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Aralık 2005, 00:47 - İp: yok
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Evet polaris incelemeyi bende gördüm.http://www.imaging-resource.com/PRODS/R1/R1P.HTM sayfasındada Sony R1 in foto detayında Canon EOS 20D ve Nikon D2X ile karşılaştırması var.Sanırım Nikon ve Canon fanatikleri bu işe biraz bozulacak.D-SLR like bir makinanın 800 asa ya kadar EOS20D ve D2X ile yarışabilmesi gerçekten ilginç.Bu muhtemelen sensör boyutu ve lens kalitesinden kaynaklanıyor.Bende yaklaşık 15-20 gündür bu makinanın testlerini inceliyorum.Bu sitede Canon 350D,NikonD50 veD70 konusunda bir çok kişinin lens kalitelerinden dolayı sorunlar yaşadıklarını okuyoruz.Bence bu makinaları aldıktan sonra ayrıca 500-600 usd.lik lensler alınıp fotolarda tatmin edici kaliteyi yakalamaya uğraşmaktansa 24-120mm.F2.8-F4.8 lik bir lens profesyonellerin dışında bir çok kişinin işini rahatlıkla görür.Sony R1 şuanda D-SLR like makinalar içinde rakipsiz duruyor.Bu konuyla ilgili Dadanagast da R1 i inceliyor, sanırım oda yorumlarını buraya ilave eder.D-SLR like fotoğraf makinesi almayı düşünen arkadaşlara tavsiyem panasonik FZ30 ve Fuji S9500 inceledikten sonra birde R1 e bakmaları.Şu an sitede sulçuk bu makinadan aldı,sanıyorum oda izlenimlerini buraya aktaracaktır.Ben kararımı Selçuk45 ve Dadanagast tın yorumlarını gördükten sonra vereceğim.

Tarih: 7 Aralık 2005, 03:25 - İp: 85.***.**4.57
selcuk45
selcuk45 (üye)
İstanbul / Meraklı

Merhaba as,

birkac fotograf koydum internete, bir göz atarsın. Ayrıca istersen yüksek hallerini de mail atabilirim, ama her biri 4 MB, zor olur. Istanbul da olsaydın gelip bakabilirdin makinaya..

Bence SLR den farkı sabit objektif olması, optik yerine elektronik vizör bulunması, otofoküs hızının SLR lere göre biraz daha yavaş olması.. hepsi bu.
Buna karşılık olumlu tarafları da var tabii.
360 derece dönebilen 2" LCD si ile çekim pozisyonunda SLR lere göre çok daha özgür kılıyor seni.
Sensöre toz ve kir yapışma olasılığı yok.
Çekmeden önce ne çekeceğini görebiliyorsun.
..ve de elde avuçtakini iyi objektif edinme çabaları içinde yitirme şansın yok.. (bu daha çok benim için geçerli)

Aşağıda verdiğim linkte DSC 00058 ve 60 numaralı resimler smart zoom örnekleridir. DSC 00073 nolu resim 1600 ISO dur. Kalanları 160 - 400 arasıdır.

www.ozupek.com/foto

Tarih: 7 Aralık 2005, 11:12 - İp: 85.***.**1.208
as
as (Üye)

Selçuk merhaba 4-5 tanede dışarıda fotoğraf çeksen özellikle açık havada sanırım daha iyi fikir edinebiliriz.Sitene eklediğin fotolar içinde teşekkür ederiz.

Tarih: 7 Aralık 2005, 14:22 - İp: 85.***.**6.64
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

herkese merhabalar..

as, gonderdigin mail'i henuz cevaplandirabildim..
...

polaris, oncelikle turkceye cevirdigin icin dpreview'in sayfasini teskkurler.. sanirim, bircok kisinin ihtiyaci olacakti..
..
R1 hakkinda verilmis sonuc bence normal.. en bastaki; sadece uzerindeki lensi bile 1000 dolar eder denmesi gercekten de dogru..

...............
as, bahsettigin sayfadaki karsilastirmaya baktim; d2x ve 20d ile yapilmis karsilastirmaya.. hatta hala bakiyorum..
d2x'in sonucu normal olarak harika cikmis.. ama 20D'nin sonucundan biraz supheliyim dogrusu.. neyse.. o kadar da onemli degil..
R1'in fotografi keskin cikmis.. ayrica, senin de istedigin gibi, fotograflar, daha kuvvetli renklerle cikiyormus R1 ile..
bu da bir baska arti tabii ki..

bence burada en guzel lafi selcuk soylemis.. " ..ve de elde avuçtakini iyi objektif edinme çabaları içinde yitirme şansın yok.. (bu daha çok benim için geçerli) " .. evet, dslr alinca, hemen lens arayislarina giriyorsun ve gercekten de dunya para harcayabiliyorsun..
ama unutma ki dslr, gercek ozgurluk diyorlar ya, iste oyle ozgur yapiyor fotografciyi.. istedigin lensi takabilme aslinda bir artidir.. ama iste selcuk'un bahsettigi gibi bakarsan olaya, eksidir..
..
R1, bir dslr'a gore yavas bir makine.. ama, bu da nerede kullanacaginla onem kazanacak bir durum..
mesela bir spor olayini goruntuleyeceksen, R1 yavas kalir dogrusu.. ama hiz gerektirmeyen hicbir olayda da yavas kalmaz..
...
son karari verecek olan sensin as..
alinabilir mi? evet, alinabilir.. fiyati cok makul.. harika bir lensi var.. buyuk sensoru var.. siradisi bir goruntusu var.. medium format kamera gibi belden cekim yapabilme sansin var.. yok yok..
kesinlikle deger..

.........................

selcuk aslinda raw formatinda cekilmis birkac ornek gosterebilseydin bizlere harika olurdu..
http://www.rapidupload.com/
adresinden bir zip haline getirdikden sonra yukleyebilirsin fotograflari.. bizler de download ederiz o adresten..
....

ben hala daha keskinlik olayindayim aslinda.. 20d ve 100mm macro kullanilsin ve sonuclar boylesine soft olsun.. olacak is degil..

Tarih: 7 Aralık 2005, 15:47 - İp: 62.***.**2.10
tekno
tekno (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba @selcuk; öncelikle sağol, böyle ilgi çekici ve merak ettiğimiz bir makina ile ilgili bilgi ve tecrübeni paylaştığın için.

Koymuş olduğun fotoları inceleyince, netlik konusunda cidden çok başarılı olduğu farkediliyor. Ancak, beyaz dengesi konusunda gözüme batan ve rahatsız eden noktalar oldu. Bir kaç fotoda, üzerine ışık veya güneş gelen açık renk (beyaz'a yakın yerlerde) fazla beyaz yansıma var. Orada detay ve derinlik gitmiş gibi gözüküyor. Bu resmin orjinalinde nasıl bilmiyorum. Genel olarakta resimlerde fazla bir aydınlık var gibi, yeşiller fazla açık çıkmış doğal değil gibi yani. Elbette resimlerin ufak olmasından kaynaklanabilir bu, orjinali görmek gerekir. Kontrast, Saturation ile oynamışmıydın? Son olarak 1600ISO çekimide oldukça başarılı.

Kolay gelsin, teşekkürler...

Tarih: 8 Aralık 2005, 01:03 - İp: 81.***.**4.69
selcuk45
selcuk45 (üye)
İstanbul / Meraklı

Çok teşekkür ederim TeknO,

Kontrast ve saturasyon ile oynamadım, ama photoshop da unsharp mask verdim. (Amount: 80 radius: 0.8)

Raw dosyasını asağıdaki linkden indirebilirsiniz:

www.ozupek.com/selcuk/_DSC0117.SR2

dadanagast, rapidupload.com dan yükleyemedim, cok denedim ama beceremedim.

Tarih: 8 Aralık 2005, 08:59 - İp: 85.***.**1.129
selcuk45
selcuk45 (üye)
İstanbul / Meraklı

Pardon, yanlış oldu.

www.ozupek.com/selcuk

burada 2 adet raw var sıkıştırılmış. biri 160 diğeri de 1600 ISO.
Adobe Camera Raw 3.3 ile açabilirsiniz.

Tarih: 8 Aralık 2005, 11:45 - İp: 85.***.**1.129
as
as (Üye)

Selçuk merhaba,hocam evde çekilmiş fotolarda zebra fonksiyonunu kullanmışmıydın.

Tarih: 8 Aralık 2005, 17:23 - İp: 81.***.**1.125
selcuk45
selcuk45 (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba as,
zebra fonksiyonunu kullanmadım. Faydalı bir özellik ama nedense bana kendini sevdiremedi

Tarih: 8 Aralık 2005, 18:59 - İp: 85.***.**2.113
as
as (Üye)

Arkadaşlar bugün sony bayisinde denemek için rica edip R1 ile 4-5 poz foto çekebildim.Bu fotoları sizinde görüp inceleyerek görüşlerinizi paylaşabilmeniz için aşağıdaki linke yükledim.Tümü standart mod da çekildi.satıcı makinayı fazla kurcalattırmadığı için diğer adobe RGB ( en güzel netlik ve renklerin bu modda olduğu söyleniyor) modunda çekim yapamadım.Toplam 23 mb. boyutunda.Yorumlarınızı bekliyorum.
Link adresi.
http://www2.rapidupload.com/d.php?file=dl&filepath=6330

Tarih: 11 Aralık 2005, 02:29 - İp: 81.***.**9.242