fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Sony Alpha A-700 Fotoğraf Galerisi

A-700 fotoğraflarını bu başlığa eklemeyi teklif ediyorum.

Tarih: 24 Şubat 2008, 13:01 - İp: 78.***.**3.8
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

yabancısı olup merak ettiğim bir husus var
herhangi bir objektifle
mesela 18/70 yada buna benzer bişeyle
makro çekmek mümkünmü ? yani menü içinde makro ayarı varmı kompaklardaki gibi
yoksa makro için illa makro objektifmi gerekir.
18/70 ile en çok ne kadar yakından çekilebilir ?

Tarih: 10 Nisan 2008, 09:13 - İp: 88.***.**8.43
mrtyzc
mrtyzc (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

syn. maqara cep telefonu ile de fotoraf çekersiniz, profesyonel fotorgaf makinaları ile de.. kimini cep telefonu ile çekilen fotograflar menmun eder.. kimini profesyonel makinalar ile cekilen fotorgaflar..
makro demek yakın çekim demek.. cekeceğiniz hareketli yada hareketsiz objelere yaklaşmanızı ve yaklaştığınızda da netlik olayı sonuçta %80 objektife bağlıdır..
her türlü objektif ile makro çekimi yaparsınız.. ama 18/70 ile makro çekilmiyor.. hem keskinliği yok o kadar hem.. hem yaklaşma mesafesi makro lenslere göre daha az.. diye düşünüyorum

Tarih: 10 Nisan 2008, 12:51 - İp: 85.***.**5.20
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

bazı lenslerin macro özelliği de var.

ama nasıl macro?

Normalde sırf macro amacıyla üretilmiş objektiflerin büyütme oranı 1/1 veya daha büyüktür.

Ancak extra özellik olarak macro çekim vaadedenn objektiflerin pek çoğu 1/4 büyütme oranına sahiptirler.

demek ki bir objektifin macro özelliğinin var kabul edilmesinin sınırı 1/4 büyütme gücüne sahip olmasıdır.

İşte sony 18-70 veya sony 75-300 objektiflerin büyütme gücü 1/4 olduğu için macro kabul edilebilmektedirler.

Sigma 17/70 de bu oran 1/2.3; sigma 70/300 de ise 1/2 dir. Yani daha iyi bir büyütme performansı sunmaktadırlar.
Sizin bahsettiğiniz 18-70 sony objektifin büyütme oranının 1/4 olduğunu söylemiştik.

Bu objektifin (18-70 sony)minimum fokus mesafesi 380 mm dir. Yani objektifi 70 mm maksimum tele noktasına almak ve çekeceğimiz nesneye en fazla 38 cm yaklaşmak koşulu ile 1/4 büyütme oranlı bir macro fotoğraf çekmek mümkün gözükmektedir.

Bu mesafe sigma 70/300 için 1500 mm. dir. Bu objektifi de maksimum tele açısı olan 300 mm ye alarak ve nesneye de 1,5 metre yaklaşarak 1/2 büyütme oranına sahip macro resim çekebiliyoruz.

17-70 Sigma içinse minimum yakınlık mesafesi 200 mm dir(. Büyütme gücü 1/2.3)

Oysa tamron 90 mm Macro objektifte büyütme oranı 1/1 dir. Yani çekeceğimiz nesneyi makinenin sensörü üzerine koysak hangi boyut ve oranda gözükecekse o oranda bir büyütme gücü !
Bu lens için minimum yaklaşma mesefesi ise 290 mm olarak verilmiştir.

Minolta veya sony 100 mm macro objektiflerde ise minimum yaklaşma mesafesi 350 mm.dir.

Gerçek macro objektifler prime lens kategorisinde bulunduklarından ve sabit odaklı oldukları için daha keskin bir fotoğraflama imkanı verdikleri gibi sabit diyaframları ile de
daha kullanışlıdırlar.

Ancak özel bir macro ilgisi bulunmayan arkadaşların macro lens almak yerine sigma gibi 1/2 büyütme oranı vaadeden bir objektife yönlenmeleri de tavsiye edilebilir.

Her halükarda gerçek macro objektifin yerini ihiçbir lens tutmaz ve gerçek macro objektifleri keskin görüntüleri ve kaliteleri sebebi ile portre veya kısa bir teele gibi kullanma imkanı da bulunmaktadır.

Nitekim,bazı arkadaşlar 180 mm macro objektif alıp 1.4X tele converter ile kullanmayı da düşünmektedirler.

Ayrıca kompakt makinelerin aksine nesneye oldukça uzak bir noktadan çekim gerektiren macro lenslere çalışmak bir sabır işidir ve tecrübeyi gerekktirir. Büyük ölçüde tripod kullanımını; dahası ileri aşamalarda ring flaş ile çalışmayı zorunlmu kılar. Yani masraf kapısı, macro objektif almakla kapanmaz.

Yalnız yukarıda bahsettiğim "nesneyi uzaktan çakma zorunluluğu" çoğu kereler bir avantajdır. Böylece makine ve objektifin gölgesi nesne üzerine düşmez, çekilecek nesne böcek gibi bir canlı ise onu ürkütmeden çekim yaparız vs...

Tarih: 10 Nisan 2008, 13:39 - İp: 88.***.**9.54
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

fipar,

İzninle bir iki ufak düzeltme yapayım:

Bu mesafe sigma 70/300 için 1500 mm. dir.

Normal çekimde 1.5 m, makroda 95 cm.

17-70 Sigma içinse minimum yakınlık mesafesi 200 mm dir

Normal çekim için doğru, 70mm ile makro çekerken 1 cm. (hatta 0 diyebilirim.)

Tarih: 10 Nisan 2008, 14:09 - İp: 85.***.**6.133
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Yalnız yukarıda bahsettiğim "nesneyi uzaktan çakma zorunluluğu" çoğu kereler bir avantajdır. Böylece makine ve objektifin gölgesi nesne üzerine düşmez, çekilecek nesne böcek gibi bir canlı ise onu ürkütmeden çekim yaparız vs...

Teoride doğru gibi görünüyor. Ama çoğu böcek o kadar güzel kamufle oluyor ki, o kadar mesafeden böceği göremiyorsun ki çekesin. Tecrübeyle sabittir. Bu nedenle 70-300 böyle bir durumda çok zorluyor.

#ocaklilar' tarafından 10.04.2008 14:16:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Nisan 2008, 14:13 - İp: 85.***.**6.133
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Cüneyt Bey,
Düzeltileriniz için teşekürler...
Ben bu bilgileri dyxum.com dan almıştım. Orada sigma 17-70 in 1 cm den macro çekebileceği bilgisi yoktu. Doğrusu oldukça ilginç.
Bir de şu dikkatimi çekti, mesela minolta 50 mmF:3,5 macro objektif var, yani özel olarak macra amaçlı yapılmış bir objektif. Bunun da büyütme gücü 1/2 ...
Bu durumda sigma 17-70 ve sigma 70-300 hiç de yabana atılmayacak bir macro kapasitesi sunuyorlar denilebilir herhalde?

Tarih: 10 Nisan 2008, 23:50 - İp: 78.***.**4.52
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

daha önce hiç slr kullanmamış biri olarak
spot a700 almayı düşünüyorum
arızası sorunu varmı yokmu bunu bakarak anlayamam
bilen biri ilemi almalı yoksa nelerine dikkat etmeliyim ?

Tarih: 11 Nisan 2008, 01:10 - İp: 78.***.**9.41
ahmetkonca
ahmetkonca (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle tüm sony kullanan arkaşalarıma MERHABA diyorum, bir kaç gündür buradaki formları okuyorum, gerçekten güzel konular ve bilgiler var, minolta kullanırken zorunlu olarak sony tercih sırasında çok moralimi bozan yazılar okumuştum hatta sony televizyon radyo yapar fotoğrafta işine , radyo televizyon yapmaya benzemez gibi tuhaf yaklaşımlar söz konusuydu, ama hep düşündüğüm sony nin slr için minoltadan iyi bir miras aldığıydı ki gözümü karartıp a100 makinamı aldığım gün neredeyse hiç yabancılık çekmeden kullanmaya başladım bana göre bir minoltaydı o, 2 yıl kullandım ve hiç bir zaman başka markaya dönseysim demedim neticede giriş seviyesindeki bir makinenin verebileceğinden çok daha fazlasını içeriyordu tabi bu benim için geçerli bir fikir katılan arkadaşlarım olurmu bilemem, neticede yakın zamanda bir a700 satın aldım ve onunla devam edeceğim fotoğraf yolculuğuma, genelde kullanıcılarda bir marka fanatizmi oluyor, futbol takımı tutar gibi marka tutuluyor ve diğer markalara da kötü gözüyle bakılıyor bu tüm dünyada hakim bir görüş ama kısa zamanda sony nin yaptığı atılımlarla bu görüş yıkılmaya başladı, geçenlerde okuduğum bir yazıda yine aynı sabit fikirler sony nin sss yani görüntü sabitleme sistemine saldırıyorlardı, açık söylemek gerekierse a100 kullanırken genelde tripot kulladığım için ne kadar işe yaradığını denememiştim, o yazıyı okuyunca acaba a700 bu karalamaya nasıl yanıt veriyor diye merak ettim ve bu iki fotoğrafı çektim, kadraj ve kompozisyon açısından hiç bir değeri olmayan fotoğraflar evimin camından elde tutarak çektim ve boyutları çok büyük olduğu için sadece küçülttüm geri kalanı a700 halletti ben çektim desem ne kadar doğru olur bilemem, fotografları buraya yükleyemedim ama nasıl yüklediğimi öğrenmem zaman alacak

50 mm lensle
f 1.4
s 1/4
iso 800
ile çektiğim gece fotoğrafında sss kapalıyken haliyle fazlaca tirermiş bir fotoğraf varken sss açıldığında neredeyse tripotla çekilmiş gibiydi ve ayrıca hiç noise yoktu desem yeridir
ilk fırsatımda fotograflarıda sizlerle paylaşacağım
tekrar merabalar....

#ahmetkonca' tarafından 11.04.2008 13:46:05 tarihinde düzenlendi.

#ahmetkonca' tarafından 11.04.2008 13:55:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2008, 01:43 - İp: 88.***.**6.18
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

AhmetKonca,

Resimleri buraya değil, www.imageshack.us sitesine yüklüyorsunuz. Her yüklediğiniz resim için imageshack.us'nin size verdiği linki buraya yolladığınız mesaja ekliyorsunuz. (en sağdaki "resim" ikonunu kullanarak)

Ben 2 senedir KonicaMinolta 5D kullanıcısıyım. Ben makinayı aldığımda aynı sınıfta 350d modelini pompalıyordu Canon. Bugün bir mağazada 350D gözüme ilişti, amma sefil bir makinaymış, oyuncak gibi, LCDsi falan minicik, şükrettim, iyiki Minolta'yı tercih etmişim. KM5D, artık aramızda duygusal bir bağ falan mı oluştu bilmem, hala modası geçmiş gibi gözükmüyor bana.

Tarih: 11 Nisan 2008, 03:51 - İp: 82.***.**0.194
ckuru
ckuru (üye)
Konya / Amatör

Cüneyt Bey, sigma 17-70 için ''Normal çekim için doğru, 70mm ile makro çekerken 1 cm. (hatta 0 diyebilirim.)'' demişsiniz, bu lenste 17mm de macro kilidi var acaba bu kilit neden var? (Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demişler Aynı soruyu 1 saat önce yazmıştım ama eklenmedi 2 kere çıkarsa özür dilerim ilk kez mesaj yazıyorum, bu işlerde acemiyim.) Teşekkürler.

Tarih: 11 Nisan 2008, 12:22 - İp: 85.***.**8.175