jacko61
jacko61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha 450l

arkadaşlar ereyonda soyn alpha 450L 18-55 mm lens kit buldum.1850 tl den 965 tl ye düşmüş satın aldım sizce yeni başlayan bir amatör için iyi bir seçimmi fiyat performans açısından ürünü değerlendirirmisiniz...

Tarih: 22 Ekim 2010, 13:06 - İp: 188.***.**8.84
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Gayet iyi bir seçim yapmışsınız.

LiveView açısından A3xx ve A5xx serilerinden geride ama optik vizör boyutu açısından önde. Ben şahsen güzel optik vizör her zaman LiveView'a tercih ederim.

Ayrıca A230 ve A290 almadığınız isabet olmuş, çünkü bu modellerde ne "flaş" ne de "ISO" düğmesi mevcut. ISO düğmesi neyse nede, flaş düğmesinin olmaması kabul edilemez bir durum, çünkü asla flaş manuel modda çalışmıyor. Bu zavallı modellerde AE-Lock bile yok.

Düğme ve kontroller açısından en iyi modeller Konica Minolta 5D ve 7D'dir. Flaş olması gerektiği gibi elle açılır. Sadece WB için koskocaman 2. bir dial butonu vardır. KM modellerinde menüyle boğuşmadan, yani gözünüzü vizörden ayırmadan bütün önemli kontrolleri elyordamıyla yapmak mümkündür : WB, ISO ve Flaş

Sony, ergonomik açıdan her geçen gün Minolta'nın yolundan ayrılıyor, iyi de yapmıyor.

İnanın bana satıcıların gözümüze sokmaya çalıştığı megapiksel, FPS, ISO falan gibi ıvır zıvırdan çok daha önemli bu ayrıntılar.

Tarih: 25 Ekim 2010, 21:30 - İp: 85.***.**9.78
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bir de eklemeden edemeyeceğim :

Açma kapama düğmesi.

Önceden KM veya erken Sony DSLR modellerini kullanmamış olanlar farkı farketmeyeceklerdir fakat ben ne zaman elime yeni bir Sony alsam dayak yemiş gibi oluyorum: Açma kapama düğmesi yanlış yerde.

Sırf Canon, Nikon vs. gibi sıradan markalara benzemek uğruna Sony eskiden makinanın arkasında başparmakla idare edlilen açma kapama düğmesini denklaşöre taşımış ve o bölgede kuru kalabalık oluşmuş. Kontrol tekeri de bu değişiklikten nasibini almış, artık ulaşılamaz olmuş.

En iyisi piyasadan kalkmadan bir tane A700 kapatmak. Herşey olması gerektiği gibi : Flaş elle açılıp kapanıyor, açma kapama düğmesi arkada, solda, LCD'nin üzerinde. Makinanın kucağınızdan gözünüze doğru yaptığı yolculukta, sağ başparmağınız makinayı otomatikma açıyor ve bir daha o düğme yolunuza çıkmıyor.

Tarih: 25 Ekim 2010, 21:39 - İp: 85.***.**9.78
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Ergonomi anlamında ben de bişi eklicem ; sanki deklanşör ün ilk kademe tuşu pek hissedilir değil.

Tarih: 25 Ekim 2010, 23:49 - İp: 95.***.**0.255
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

bir şey kafama takıldı, :S bu perde ömrü nedir? ve a500 modeli için bu perde ömrü kaçtır? Perde ömrü dolan makina çöpe mi atılır?

Tarih: 26 Ekim 2010, 00:13 - İp: 95.***.**0.255
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Siz evde ampülleri saati dolduğu zaman mı değiştirirsiniz, yoksa yandığı zaman mı ?

Bütün ampüllerin de bir ömrü vardır. Kimisi 2bin saat kimisi 20bin saat.

Aslında böyle şeylerin ömrü hesaplanırken verilen değer ortalama bir değerdir. Belli bir istatiksel dağılımın ihtimal hesabına göre belirlenmiş halidir. Mesela 1000 saat ömrü var diye satılan bir ürün ömrünün 500. saatinde de ıskartaya çıkabilir, 5000. saatini devirse bile çalışmaya devam edebilir.

Bazı ürünler için MFT (mean failure time) değerini de speklerinde belirtirler. MFT kısaca bir ürünün ortalama kaç zamanda bir arıza çıkaracağını belirtir. Buna göre elde yedek parça stoğu tutulur.

Havacılık gibi hayati işlerin döndüğü sektörlerde ise (özellikle metal yorgunluğunun sözkonusu olduğu) parçalar MFT'den çok önce periodik olarak değiştirirler. Çünkü burada arızanın gerçekleşmesini bekleyerek parçadan sonuna kadar faydalanabilme lüksü yoktur. Boğaz köprüsü de aynı sebeple periodik bakıma alınır. Size garip gelebilir ama dağcıların tırmanışta kullandıkları malzemeler (ip, kanca, kampana, kazma vs.) için de aynı durum geçerlidir.

Şükürler olsunki fotograf makinasının perdesi ampül ile aynı kategoriye giriyor, bir arıza çıkana kadar doya doya kullanın, ömrünün ne kadar olduğunu kafaya takmayın çünkü asla bilemezsiniz ve iyiki de bilemezsiniz. ( Aynen hiçkimsenin kaç gün yaşayacağının bilinememesi gibi )

Bu arada, perde değiştirilebilen bir parça, 200-300 TL karşılığında servis değiştirecektir. Bu tip "fokal düzlem" perdeleri bütün markalar için Copal firması üretiyor.

Tarih: 27 Ekim 2010, 00:14 - İp: 88.***.**1.200
jacko61
jacko61 (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür edrim makinem bugun elimde olur sanırım sabırsızlıkla beklıyorum

Tarih: 27 Ekim 2010, 11:07 - İp: 85.***.**1.213
jacko61
jacko61 (üye)
İstanbul / Amatör

QUANTARAY TECH-10 70-300 AF TELEFOTO MACRO

bu lens 450 L ile güzel calısırmı?

Tarih: 27 Ekim 2010, 12:01 - İp: 85.***.**1.213
delirendeli
delirendeli (üye)
İzmir / Amatör

Antika ; teşekkürler bu bilgiler için baya aydınlatıcı oldu...

Tarih: 28 Ekim 2010, 00:23 - İp: 78.***.**2.215
jacko61
jacko61 (üye)
İstanbul / Amatör

makineme kavuştum ereyona teşekkür ederim cok iyi pakatlenmiş kutusunda turkce kullanma klavuzu ıle bırlıkte geldı ayrıca garantı belgesıde ekım 2010 tarıhlı batarya sarj cıhazı hersey eksıksız elıme ulastı sahsen bu kadar fıyat dusunce korkarak almıstım makınemı her an bır sorun olur dıye beklıyodum ama olmadı...evde aksam bırkac cekım yaptım makınenın ıso performansını cok begendım uzerındekı 18-55 lens ıle cok hızlı netleme yapıyor sımdılık ılk ızlenımlerım bunlar ılerleyen zamanlarda cektıgım fotolarıda paylaşacam...

Tarih: 28 Ekim 2010, 23:39 - İp: 188.***.**1.2
jacko61
jacko61 (üye)
İstanbul / Amatör

çok acil bişey sormam lazım araştırdım hiçbiryerde bulamadım sony sal 75-300 lensde af motoru varmıdır eger yoksa benım makınem yanı sony 450L İLE OTOMATİK NETLEME YAPARMI badyde af motoru var ????????

#jacko61' tarafından 30.10.2010 11:56:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ekim 2010, 23:07 - İp: 78.***.**4.39