panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sony A550 Kullanıcı Testi..

(LÜTFEN KONUNUN ALTINDAKİ CEVAPLARI "eskiden yeniye doğru" SIRAYLA OKUYUNUZ)

Evet kullanıcı testi..

Laboratuvar ortamında çok teknik deneyler değil yani.. Biz fotoğrafçılar, gözümüzün gördüğüne göre karar verir, değerlendiririz. Ve gözümüz yanılmaz, olanı görür.

Bu yüzden bence, güzel bir a550 testi olacak bu.. Makinenin tüm teknik özelliklerini ve sayısal kapasitesini yazarak laf kalabalığı yapmayacağım. Net ortamında heryerde bulabilirsiniz bunları zaten..

*İlk anda beni etkileyen şu oldu; Eski makinem sony A300'e göre daha hızlı netliyor. Bu bariz dikkatimi çekti. Sony bu modelde, odaklama kaabiliyetini geliştirmiş. Çok sevdiğim lensim CARL ZEİSS 16-80, bu makinede daha bir performanslı çalışmaya başladı.Yani odaklama hızı itibarıyla A550 yi gelişmiş gördüm.

*A3xx serisine kıyasla daha büyük ve parlak vizör var. Bu da çok beğenimi kazandı. Ayrıca vizörden baktığınızda, netleme noktaları A100-A200-A300 serisine göre daha farklı ve daha güzel..

*A500 almayı düşünürken, A550 aldım. A500 de LCD ekran boyutu aynen 3 inç olmasına rağmen, çözünürlüğü beklediğim gibi değildi. Tabii bu kişisel bir tercihtir. Çok kişi LCD ekranı önemsemez, sonuca bakar.
A550'nin LCD ekranı gerçekten keyif veriyor. Hem parlaklık, hem detay, hem renk.. Her yönden üstün!
A3xx serisinde LCD ekranın hareketi sınırlıydı. A550 ve A500 de LCD ekran çok daha fazla açıyla döndürülebiliyor.

*Ve ve.. Yüksek iso performansı.. İlerleyen bölümlerde ara ara örnekler paylaşacağım. Yüksek isoda sonuçlar çok iyi.. Artık Canon veya Nikon bu konuda SONY'den daha üstün değiller.

VE EN ÖNEMLİSİ :
A550, yüksek isoda düzeltme yaparken detaylardan fazla çalmıyor. Ben bu konuda Nikon 90 modelinin, yüksek isoda noise azaltma yaparken detaylardan çaldığını kendi gözümle görmüştüm. Üstelik 14mp'lik bir yüke rağmen, işlemci noise azaltma işini çok iyi yapıyor A550'de..

*Saniyede 7 poz fotoğraf.. Çok hızlı.. Makineli tüfek gibi saydırıyor desem yeridir

*DRO özelliği.. Sony bunu hep kullanıyordu ama bu modelde çok geliştirilmiş. DRO performansı için MÜKEMMEL diyebilirim. Bunu da ilerde örneklerle sunmaya çalışacağım.
(DRO : Mesela, parlayan gökyüzü ve altta gölgelik kısımlar.. Gökyüzünün parlaklığını arttırmadan, gölgelik yerlerin aydınlık olarak işlenmesi..)

*HDR özelliği.. Siz deklanşöre bir kez basıyorsunuz ama makine ardarda 2 fotoğraf çekiyor. Biri yüksek, biri düşük pozlamalı.. İşlemci bu 2 fotoyu anında birleştirip HDR yapıyor ve size sunuyor. HDR miktarını (yani 2 fotoğraf arasındaki pozlama sayısı farkını) kendiniz arttırıp azaltabiliyorsunuz. Veya AUTO olarak makineye seçtirebiliyorsunuz.
Yüzümde gülümseme yaratan, çok güzel bir yenilik diyebilirim

*A2XX ve A3XX serisine göre daha büyük body.. Daha görkemli.. Ele oturuşu çok daha iyi..

*Süper pil ömrü.. Pil bitmek bilmedi. 500 fotoyu geçtim ama yüzde35 gibi bir pil doluluğu vardı hala.. Üstelik makineyi sık sık açıp, fotoğraf çekmeden kurcaladım, sağını solunu..

Aklıma başka önemli detaylar geldiğinde, bu başlık kısımına eklerim. Ve başlık fotoğrafımız :

f: 8... İSO 200... 1/500... -2 pozlama... Beyaz dengesi : Bulutlu -2 derece

Tüm fotoğraflarda lens olarak, CARL ZEİSS 16-80 ve MİNOLTA 50mm F: 1.7 kullanıldı.

LÜTFEN FOTOĞRAFLARI AÇTIP BÜYÜTTÜKTEN SONRA, 2. KEZ TIKLAYIP TEKRAR BÜYÜTÜN. YOKSA KESKİN GÖRÜNMEZ.

Tarih: 5 Haziran 2010, 02:17 - İp: 88.***.**2.73
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Dpreview'in biraz eleştirdiği, otomatik beyaz dengesiyle çekilmiş 2 fotoğraf daha sunuyorum :

Beyaz dengeleri AUTO..
Lens : Carl zeiss 16-80

Yüzü ışık almamış kedicik

Her 2 fotoğrafa da kontrast eklendi.
Kedi fotosuna artı renk doygunluğu verildi.

Tarih: 5 Haziran 2010, 03:06 - İp: 88.***.**2.73
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

İncelemeler çok güzel, bu makineyi almamı tek engelleyen ise benim A200'ümden daha büyük bir vizöre sahip olamaması tekink şartlar yüzünden

Tarih: 5 Haziran 2010, 10:23 - İp: 78.***.**6.232
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

emmi pek güzelmiş foturaflar.

Tarih: 5 Haziran 2010, 11:02 - İp: 88.***.**0.153
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

güzel inceleme olmuş abi eline sağlık..

benimde incelemelerim doğrultusunda; vizöru a300le aynı fakat daha aydınlık,netlemede cok buyuk fark görmedım kit lens ile. iso başarısı gayet iyi, dro ve beyaz dengesi sonynın kompaklarında bile hissettiriyor kalitesini zaten, pil ömrü çok iyiydi...

eksileri kucuk vizör, toza suya darbeyelere dayanıksız body ust lcd ekran bu özellikleri barındıran bir aps-c çıkartsın sony direk a300u satıp onu alırım

Tarih: 5 Haziran 2010, 11:14 - İp: 95.***.**1.162
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

xarax Aslında vizörü A300 den büyük.

Tarih: 5 Haziran 2010, 11:40 - İp: 78.***.**6.232
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Mavi ve pazar, teşekkür ederim

Xarax'çım evet yanlışın var. başlık yazısında da belirttim zaten.. Vizörü kesinlikle A300 den daha büyük.. Hem de bu bariz farkediliyor, nasıl gözünden kaçtı yaw

Ve bir de benim vizör büyütecimi takınca var yaaa.. Vizör resmen A700 vizörü gibi oldu hee..

A300'e vizör büyütecini taktığımda, A200'ün vizörüne eşdeğer konuma geliyordu.
Şu anda ise aradaki büyütme farkı çok daha fazla..

Yani düşün, dpreview bile vizörü beğenmiş bu defa.. A3XX serisine göre daha iyi ve büyük olduğunu yazmışlar.

-------------

Netleme hızı :

Bu konuda da katılmıyorum sana.. Ben A300'ü çok özümsemiş ve onunla bütünleşmiş bir kullanıcı olarak, netleme hızındaki farkı hemen hissettim.

Ayrıca yine dpreview incelemesinde, netleme hızının iyi olduğundan bahsediliyor.

Sen hangi şartlarda, nasıl denedin bilmiyorum ama, dpreview'in testlerinde de yeni kit lens kullanılmış (18-55)

------------------

Benim eleştireceğim tek yanı var : Otomatik beyaz dengesi (AUTO WB)

Tabii bu da sadece A550 için değil, Sony'nin APS-C sınıfı için genel anlamda bir düşünce..
SONY'nin bu konuda biraz daha çalışması gerekiyor. Gönül ister ki, arada sırada görülen otomatik beyaz dengesindeki sapmalar hiç olmasın.

Ama A900 ve A850 nin AUTO BEYAZ DENGESİnden övgüyle bahsediliyor.
Bu 2 FF model başarılı olduğuna göre, APS-C sınıfı modellerde de ilerde daha iyi olacak eminim..

AUTO beyaz dengesinde, ara sıra görülen soğuk tonları PC de düzeltmek mümkün..
Bu sorun aşılabilir yani.. Veya manuel beyaz dengesi kullanarak farklı güzel tonlar elde edilebilir.

Bir portre örneği sunmak istiyorum şimdi de :

60mm
F: 4.5
İSO: 250
1/100
AUTO WB

LÜTFEN FOTOĞRAFLARI AÇTIP BÜYÜTTÜKTEN SONRA, 2. KEZ TIKLAYIP TEKRAR BÜYÜTÜN. YOKSA KESKİN GÖRÜNMEZ.

#panctom' tarafından 05.06.2010 12:56:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Haziran 2010, 12:50 - İp: 78.***.**5.75
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Hiç üzecek bir makine değil tam bir performans makinesi.

Tarih: 5 Haziran 2010, 12:58 - İp: 78.***.**6.232
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

abi ben medi marktte denedim kız arkadaşıma yeni makina alıcaz yada benımkını ona vericem için kararsız kaldım gittim denedim. a700de vardı onada baktım a550de vizör cok aydınlık parlak ama bakaç boyutu a300le aynı gibi geldi bana.ama a700un vizörü çok bariz buyuk.a300 ile a550 arasında ne kadarlık fark var vizörunde bilmiyorum ama a700 ile kesinlikle baya fark. demek istediğim şuki a550 vizör boyutu a300 ile kıyaslayınca cok fark hissettirmedi bana.

lcd ekrana değinmeyi unutmuşum lcd cok canlı olmuş h9 ve a300e kıyasla...

Tarih: 5 Haziran 2010, 14:40 - İp: 95.***.**1.162
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

A550 :
• Magnification approx. 0.80x *
• 95% frame coverage

A350(Sanırım A300 ile aynı):
• Magnification approx. x0.74
• 95% coverage

A700:
• Magnification approx. 0.9x
• 95% frame coverage

A200(A100 ile aynı):
• Magnification approx. x0.83
• 95% frame coverage

Tabi dizayn ve ışık alma farklılıkları da oluyor vizörlerin, bunları da düşünmek lazım.

Tarih: 5 Haziran 2010, 14:48 - İp: 78.***.**6.232
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Panctom hayırlı olsun,
Teste devam bakalım...

Tarih: 5 Haziran 2010, 15:09 - İp: 78.***.**8.142