mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A200, A300, A350 (merak)

Merhaba arkadaşlar...

Bildiğiniz bir kaç yıldır DSLR piyasasında ir sony rüzgarı esiyor... Güçlüde esiyor...

Benimde bu sony makineler ile ilgili merak ettiklerim var doğal olarak. Çünkü D40x makinem var ve kesin olarak satmaya kararlıyım...

Sonynin bu üç modeli içerisinde bildiğim farklar şunlar:

1) A300 ve A350 de hareketli LCD ekran var.
2) A350 14.2 MP
3) Üç makinenin baz modelide 18-70 mm kit lens ile birlikte geliyor..

Bildiklerim dışında merak ettiklerim ise şunlar

1) Vizör büyüklükleri sıralaması nedir? Bir yazıda A300'ün vizörünün diğer iki modelden küçük olduğunu okumuştum. Bu doğrumu?

2) Aynı fiyata aynı lensler ile A200 ve A300 bulsanız hangisini alırsınız? (zira ben buldum. Yurt dışından getirtebilirim)

Evet bu iki sorunun cevabını çok merak ediyorum... Özellikle vizör büyüklüklerini... Zira A350'yi deneme şansım oldu. O bile nikondan sonra küçük geldi...

Not: LÜTFEN BIRAK ONU ŞUNA BAK GİBİ CEVAPLAR VERMEYİN... YALNIZCA KONUDA BAHSİ GEÇEN MAKİNELERLE İLGİLİ CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM...

TEŞEKKÜRLER...

Tarih: 29 Ekim 2008, 22:56 - İp: 88.***.**6.218
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Sony rüzgarı esiyor ama, bolca noisela beraber geliyor bu rüzgar.. live view den dolayı a300'ün vizörü küçük, a350 yi bilmiyorum. a200 e bakmıştım fena diil ama yine küçük sayılır...

iso 400 den sonra fazla noise üreten bir cihazı almak pek mantıklı değil..

indoor çekimler yapacaksan cmos sensöre sahip cihazlara bakman daha iyi olur...

Tarih: 29 Ekim 2008, 23:26 - İp: 78.***.**1.203
eagle_eye
eagle_eye (üye)
Muğla / Profesyonel Fotoğrafçı

Merhaba Mehmet Arkadaşım

Ben Sony a350x kullanıyorum ve hiç bir sorunu yok problemsiz ve harika çalışıyor,vizörde gayet geniş.Benim fikrim tabe! piyasanın en iyisi ve hatta LCD monütörün hareketli olması kullanımı o kadar kolaylaştırıyor ki anlatamam bence bir fotoğrafcının elinde bulunması gereken bir cihaz.Pixel açısından da en yüksek pixele sahip.Herkes Nikon D 80 al dedi ama ben dinlemedim ve SONY a350x aldım ve sonuçta çok menmunum.
Bence bu makinayı düşün derim saygı değer arkadaşım...
Yanında verilen objektifler 18-70 ve 55-200 ikiside çok başarılı
Benden bu kadar herhangi bir sorun olursa menmuniyetle cevaplarım İyi geceler.

Tarih: 30 Ekim 2008, 00:58 - İp: 88.***.**6.150
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

cevaplarınız için teşekkür ederim...

Sevgili eagle_eye aynı sorun bendede var.. nikon D80 ile A300 arasında seçim yapmam gerekiyor.. A350de düşündüm fakat MP/sensör oranı beni vazgeçirdi...

D80mi A350mi başlıklı konuda A350 diyenlerin ezici bir çoğunluğu var.. İki makineyide kullandım.. D80'in vizörü beni aşık etti açıkcası.. Fakan Sonynin LCDsi büyük fark atıyor nikona...

Kısacası mercimek çorbası konumundayım.. Hayırlısı...

Tarih: 30 Ekim 2008, 01:12 - İp: 88.***.**6.218
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Şöylede diyebilirim...

D80'i tercih sebebim
1) Nikon adı
2) Muhteşem Vizörü

A300'ü tercih sebebim
1) Hareketli LCD
2) Titreşim azaltma

Bakalım hangilerinden feragat edebilirsem onda karar kılacağım...

Tarih: 30 Ekim 2008, 01:21 - İp: 88.***.**6.218
eagle_eye
eagle_eye (üye)
Muğla / Profesyonel Fotoğrafçı

Tercih senin tabiki ama ben sony derim sevgili arkadaşım.Ben çekimlerimin bi çogunu vizörden yapıorum ve hiç problem yaşamıyorum.LCD'ye gelince dicek yok tabe pixel ve tasarım açısından da on numara bence
Umarım tercihin senin için en hayırlısı olur.

Tarih: 30 Ekim 2008, 01:34 - İp: 88.***.**6.150
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Mehmet D40x'i neden satmak istiyorsun?Memnun kalmadığın bir yönü mü oldu yoksa artık daha gelişmiş bir gövdeye geçmek istiyorsun da o nedenle mi satıyorsun?

Tarih: 30 Ekim 2008, 01:58 - İp: 88.***.**5.202
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

Satmak denilmez aslında tam manasıyla... Zaten makinede elimde değil henüz.. Yurt dışından babama aldırdım...

Biraz acele ettim gibi... Af motor olayı çok canımı sıktı.. Ayrıca ele oturuş konusundada sorunları var gibi. Teknosada inceledim biraz...

Sony alırsam 100 İsviçre frangı (135 YTL) D80 alırsam 180 isviçre frangı (245 YTL) fark vereceğim...

Tarih: 30 Ekim 2008, 02:22 - İp: 88.***.**6.218
elturco
elturco (üye)
Ankara / Amatör

Evet d40x konusunda çok acele ettin. d40x sorunlu bir model geri vermekle iyi ettiğini düşünüyorum. Sony konusuna gelince;

Eski bir a100 kullanısıyım. ISO performansı yazılım sensör vs güncellemeleri ile geliştirilmiş olsa da Sony a100,200,300,350 nodellerinin iso performansı ne yazık ki nikon ve canonun gerisinde kalıyor. Sizin için yüksek iso çok gerekli olmasa bilemakineyi almadan ve aldıktan sonra her zaman ezikliğini duyacağınız bir husus. Sonynin en güzel tarafı tüm modelleri oldukça iyi kit lenslerle birlikte geliyor. 18-70 gerçekten iyi bir lens. Benim sana tavsiyem;

A300 iso performası ile A350 den iyi bir makine. Ben a350 nin MP farkı dışında A300 e karşı pek bir üstünlüğünü göremedim. a3xx modellerinin de a200 e göre live view dışında öyle ahım şahım bir üstünlüğü yok.

A350 ve a300 vizörü bildiğim kadarıyla aynı büyüklükte ama a200 vizörü daha büyük.

Senin yerinde illa bir sony alacaksam olsam ucuzundan bir a200 ve bir tamron 17-55 alırdım keyfime bakardım.

Tarih: 30 Ekim 2008, 09:12 - İp: 212.***.**2.202
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Ufacık bende katkıda bulunayım.

Bana göre (özellikle Çok Bilen Bizler yazısını okuduktan sonra) belli kriterleri değerdirerek A300 aldım. Bunu A300 konusunda da ayrıca ayrıntılı yazmıştım.

Noise tabi tercih ve özel kullanıma göre değişken bir tercih diye düşünüyorum. Ki A300 bu konuda diğer 2 Sony göre daha başarılı olduğu söyleniyor. Tabi 1600 - 3200 iso ya ne kadar ihtiyaç duyulabileceğini ihtiyaçlar belirleyecek.

Vizönünün küçük olduğu söylendi. Ama mustafa çok küçük bedelli bir aparatla bu işi halletti. Topicte link ve ilgili yazıyı bulabilirsin.

Liveview çok iyi çalışıyor. Sony nin renklerini ben oldukça seviyorum. Zengin menü seçeneği var.

Tabiki Titreşim önleme ve Toz Giderme sistemi çok önemli. Ben 18-70 kit lens (örnekleri A300 topicinde) ve Tamron 70-300 kullanıyorum. İnan özenmeden her ortamda lens değiştiriyorum. Şu ana kadar bir sıkıntım olmadı. (Tabi özenli olmak lazım o başka konu ) Zaten lens seçenekleri ve makine ile ilgili burada bol bol fotoğraf var.

Ben bir daha alsam (üst segmentler hariç) gene bir A300 alırım ama yanında bir 16-80 iyi gider.

Bu forumlarda mı yazılmıştı bilmiyorum ama A300 D200 ün sensörünü kullanıyor yazılmıştı. Doğru mu bilmiyorum tabi.

Tarih: 30 Ekim 2008, 12:02 - İp: 81.***.**9.145
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Noise konusunu bilmem yüksek ISO benim kullanım alanımda değil ama bu konuda A300 ile ilgili topicte güzel bir inceleme yapmış ve görüşlerini ortaya koymuştu. Tabi burada noise konusunda CMOS sensörün önde olduğu yazılıyor hep. Ama kullanmadan bilgi vermemek daha iyi olur diye düşünüyorum bu konuda .

Tarih: 30 Ekim 2008, 12:06 - İp: 81.***.**9.145