diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A100 E Tepki Neden

bugün sirkeciyi dolaştım hayyamın hepsini gezmedim fakat gördüğüm yerlerde a100 yoktu. Sorduğumda sony alma sıkıntı çekersin dediler çünkü piyasa nikon ve canon hakim lenleri pahalı servisi yok falan filan. Benim incelememe göre sony a100 ile piyasaya iyi bir şekilde girdiyse başarıya ulaştığına inanıyorum. sizler ne düşünüyorsunuz acaba..

Tarih: 15 Kasım 2007, 15:54 - İp: 88.***.**7.128
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotograf işinde duyduklarından çok gördüklerine inanacaksın.
Hayatında eline o makinayı hiç almamış pazarlamacılardan çok gerçek tecrübe sahibine kulak vereceksin.

Şu iki foruma bir gözat, bir sürü fotograf var:

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=22772
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=13944

İste bunlar da benim "gerçek" tecrübelerim:

İstanbul'lu için Minolta/Sony servisi var, 2 tane, işte benim tecrübem:
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=18762

Nihayetinde her türlü elektro-mekanik eşya gibi bu meretler de arıza yapabiliyor. İstanbullu için tamir sorun değil. Tamir ücreti ortalamadan pahalı ama standart, arabayı kendi servisine götürmek gibi.

Hayyamdakiler neden Sony'e bunca tepkililer ?

Tam olarak bilmemekle beraber biriki tahminim var:

1. Hayyam esnafı, sanırım sattıkları mallarla duygusal bağ kuruyor. Sattıkları şey sadece bir tüketim ürünü değil, evladiyelik manevi birşey. Sony, Panasonic, Samsung vs. gibi tüketim eşyası üreten markaları hakir görüyorlar alışkanlıkları gereği.

Bu konuda haksızlar. Sony'nin son 40 yıldır en geleneksel satış kalemi video kamera. Hem de en iyisinden. Yüzbinlerce dolarlık TV istasyonu ekipmanından, en popüler handycame kadar üretiyorlar. Dünyanın bir numaralı sensör üreticisi olmaları da 40 yıldır zaten bu endüstrinin içinde olmalarından. Allahaşkına eğri oturalım doğru konuşalım, bugünkü DSLRlar teknik olarak eski filmli SLRlara mı benziyorlar, yoksa video kameralara mı ?

Dahası artık fotograf makinası denen şey gerçek anlamda tüketim malzemesi, ekonomik ömrü 3 yıl kadar, asla evladiyelik değil, evdeki ofisteki bilgisayardan pek bir farkı yok bu açıdan.

2. Hayyam esnafı senelerdir, belki de kuşaklardır orada. Bizim evdeki Sony televizyonun tamircisiyle irtibatımız ne kadarsa Sony'nin şimdiki servis yapısıyla tanışlıkları o kadar. Güvenmiyorlardır.

Bu konuda haklılar, ben de olsam öyle düşünürdüm. 40 yıllık ahbabım Canon, Nikon vs. tamircisine Sony, Panasonic servisinden daha fazla güvenirim. Umarım bu durum zamanla değişir.

3. Canonla, Nikonla veya bu firmaların distribütörleriyle 40 yıllık ahbaplar. Sony dağıtım ağı onlara yabancı ve muhtemelen vitrinlerine, stoklarına Sony ürünlerini koymak çok daha dertli birşey. Dertli olmasa bile muhtemelen İstanbul'un bilmem hangi semtindeki Sony bayiinden daha avantajlı değillerdir. Durum böyle olunca satışta pazarlamada önceliği Canon ve Nikon'a veriyorlardır.

Sony siklet olarak çok büyük bir firma, dağıtım yapmak için Hayyam'dan kimsenin gönlünü almak zorunda değil. Senelerdir bu piyasayı domine etmiş bir çarşının esnafı için bu çok ölümcül bir gelişme. Sanırım gelecekte ya Doğubankitakiler gibi iş yapmasını öğrenecekler yada dükkana kilidi vuracaklar.

#antika' tarafından 15.11.2007 17:00:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Kasım 2007, 16:55 - İp: 81.***.**5.159
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Garantili fiyatlar için konuşuyorum;

Valla epeydir kullanıyorum bu makineyi. 1800 liraya 18-200 le birlikte almıştım, canon 400d 18-55 denen hilkat garibesi objektifle o civarda bir fiyata satılıyordu .

D80 18-55 le yine daha pahalıydı.

Objektif sorunu;
Evet kabul etmek gerekir ki henüz yeterli sayıda objektif yok ve ikinci el piyasası çok sınırlı. Burada şöyle bir ayrım yapmak lazım: Bir kaç objektif yeterse size A100 sizi üzmez. Yani canon ya da nikon alıp sigma ya da tamron ağırlıklı kullanacaksanız bence gerek yok, gidin A100 alın.

Tamron 17-50 çok popüler bir lens ve sony-canon-nikon için üretiliyor ve siparişle 10 günde elinize geçiyor.

Sigma 17-70 popüler bir lens ve canon,sony,nikon için üretiliyor ve hepsinin fiyatı aynı.

Çok satılan sigma 70-300 APO için de durum bu.

A100 ü satmak zor meselesi: Evet bu doğru, zarar etmeden satamıyorsunuz. Ama diğerleri için de bu var. mesela 1 sene önce garantili 30d almış olsanız kafadan 1000 dolar zarar etmek zorundasınız.

Servis meselesi: Antika deneyimini yazmış zaten. Sitede sony servisiyle ilgili çok ciddi bir sıkıntı duymadım. Mutlaka oluyordur ama nikon servisinden de herkes çok mennun değil ve insanlar neden yetkili servis olmayan tamircilere müracaat ediyor iyi analiz etmek lazım.

Ya da alakasız olacak ama toyota servisi de renault kadar yaygın değil ama yüzbinlerce toyota satılıyor ülkemizde

Tarih: 15 Kasım 2007, 18:25 - İp: 88.***.**8.111
diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

eğer işimi görecek kadar dslr alamazsam h9 yada fz50 ye kayacağım. a100 ü 18-70 kitlensi ile 900 ytl ye veriyorlar lensi uzun süre işime yarar sanırım. dslr lense yatırım ile kalkıp bir compackta 800 ytl vermek mantıklımı acaba.

Tarih: 15 Kasım 2007, 19:24 - İp: 88.***.**7.128
rds
rds (üye)
Çanakkale / Amatör

diver77 kardeşim tam h9 alacakken a100 aldım. Pişman değilim hatta ve hatta çok memnunum. Sanada tavsiye ederim.

Tarih: 15 Kasım 2007, 19:36 - İp: 88.***.**1.6
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

driver77 valla ne alırsan al, ama dslr-like makinelere para erme artık A100 ya da başka bir DSLR cebinden 10 tane fz50 çıkarır.

Tarih: 15 Kasım 2007, 19:54 - İp: 88.***.**8.111
erdenbay
erdenbay (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

a100 ü 18-70 kitlensi ile 900 ytl ye veriyorlar

@diver77 hiç düşünme ve bulduğun bu fiyata a100'ü al.
Fotoğraf çekmeyi seviyorsan DSLR den kaçış yok.
1 yıl önce 2000 liraya satılan a100 ,bu gün bedava.
Nerede 900 liraya? Spot ve yeni mi? Adres verebilirsen ben de almayı düşünüyorum , ki bende fuji 6500fd de var.

#erdenbay' tarafından 16.11.2007 02:39:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2007, 02:32 - İp: 88.***.**6.190
diver77
diver77 (üye)
İstanbul / Amatör

doğubank ve çevresinde genelde 1000 ytl ye rahat bulunuyor fakat sony de pazarlık payı yüksek bende sevindim açıkcası çünkü herkes nikon ve canon çok tercih ettiği için satıcıda bu makineyi elinde fazla tutmuyor. internettede 1000 - 1100 gibi satan yerler var fakat ben internettekilerin 2. eli bile spot diye sattıklarını duydum. şu firma bu firma diyemiyorum çünkü spot piyasada fiyat aralığı 1000 - 1100 ytl kur bazındada değişiyor tabi. Gideceksin dolar çok inmişken 1100 dediyse 900 için pazarlık yapacaksın inmese bile hafıza kartı için zorlayacaksın yani ne koparabilirsem mantığı yapacaksın

Tarih: 16 Kasım 2007, 09:13 - İp: 85.***.**9.159
dewilturk
dewilturk (Üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ben amator bir fotograf gonullusu olarak Sony A100 den cok cok memnunum...Benimde Tavsiyem Sony A100dur...Menu olarak cok anlasilir ve erginomik bir DSLR...

Tarih: 16 Kasım 2007, 12:55 - İp: 217.***.**3.133
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Neden Nikon? neden Canon?
Ben yıllarca Canon markasının fanatikliğini yaptıktan sonra diğer makinelerin de fotoğraf çekebildiğini farkederek marka ile ilgili obsesyonumu nihayetlendirdim. Nikon ve Canon'un "biz çok ciddi bir fotoğraf makinesi üreticisiyiz ve siz de bizim makinelerimizi kullanırsanız Dünyanın sayılı fotoğrafcıları arasına girersiniz olmadı foto gezilerinde en sağlam havayı siz atarsınız" duygusunu sağladıkları ve sattıkları bir gerçek... Sony bu duygudan henüz yoksun ama bir kaç yıl içinde her şey değişir. Canon ve Nikon gerçekten iyi makineler yapıyorlar ama tüm numaralarını üst modellere saklamışlar en altta ve en çok sattıkları makineler (D40 - 400D) bu iddia'dan oldukca yoksun ama "abilerim var sizi döver diyerek mahallede caka satan delikanlılar" gibi...

Sony A100 çok iyi bir makinedir ve sizi Sony, Canon, Nikon değil kendi potansiyeliniz bir yerlere getirir. o sebeple markayı değil sattığı ürünle size neler sunduğunu düşünün.

Yatcılık ve Yelken dergisi NAVIGA'nın Kasım sayısında A100'le çektiğim fotoğraflar yayınlandı. Yelken federasyonunun bu yılki takvimi de yine A100 fotoğraflarından oluşacak.. bu da size bir fikir versin diye belirtiyorum.

Tarih: 18 Kasım 2007, 11:03 - İp: 81.***.**8.209
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

murat sen nerelerdesin?göremiyoruz seni..

Tarih: 18 Kasım 2007, 14:24 - İp: 88.***.**5.163