warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sony 500 F8 Reflex

Arkadaslar ebayde Minoltanin cok temiz 500 f8 reflexlerinden gordum nasil olsa bana kalamaz ama oylesine bi fiyat yazayim dedim, bi baktim bana kalmis

260 pound 650-700 arasi bi fiyat yapiyor ne diyorsunuz alayimmi yoksa hatami olur? Acikcasi bi tele zoom falan istiyodum sigma 170-500 falan ama bunun yorumlarina bakinca baya iyi oldugunu gordum. Cok kararsiz kaldim lutfen yardim. Bi de bunu turkiyede daha ucuza bulurmuyum ne dersiniz?

Tarih: 7 Temmuz 2007, 15:18 - İp: 137.***.**8.14
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Hakan,Sony 500 mm en iyi reflex objektiflerden birisi,
Bir çoklarının AF imkanı sağlamadığını duymuştum.Sony de AF var.
Sabit diyafram olmaıs(F:8) ve kötü bir bokeh...
bunlar da dezavantajları.
Bu lensin Türkiye fiyatı 1200YTL+KDV gibi
Bu durumda senin gördüğün fiyat iyi gibi...
Benim niyetim sigma 50-5004-6.3 APO almaktı.
Sonradan Tamron 200-400 almam nedeni ile vazgeçtim
Sigmanın fiyatı ise 2000 YTL gibiydi.
Sigmanın diyafram açıklığının (zoom obj.olmasına rağmen) 4-6.3 arasında bulunması bence avantaj. Zoom olması da...
Kullananlar da beğeniyorlar.
Öte yandan aradaki fiyat farkı da ciddi tabi,
Bence refleks bir obj. alırsan ikinci gün pişman olma ihtimalin yüksek.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 17:43 - İp: 85.***.**9.56
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Turgay bey valla su an itibai ile aldim isallah artik pisman olmam. Olursamda ebayden geri satis yaparim artik. Ama okudugum kadariyla tasima kolayligi acisindan cok seviliyormus. Sigma 50-500, 170-500 boyunda elde tasincak objektifler gibi gelmedi bana. Ama tabiki zoom olmalari avantaj. bokehsine baktim yani bazi durumlarda hakkaten garip sonuclar vermis. ama b;lerek cekerseniz baya onleniyo diolar. artik bakcaz gesin yorumlari yazacam fotolari paylasirim.Cevabiniz icin cok tesekkur ederim en azindan fiyat acisindan biraz icim rahatladi.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 18:05 - İp: 137.***.**8.14
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

antika uzun uzun bir şeyler yazmıştı bir ara bu objektif hakkında, ama kim bilir nerede yazdıkları?

relex olması nedeniyle bokeh kötü, arka planda karmaşa varsa sinir bozucu bir bokeh oluşturuyor. Onun dışında çok bir sıkıntısı yok. 500mm , azımsanacak bir şey değil

Tarih: 7 Temmuz 2007, 19:02 - İp: 88.***.**6.128
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

hayırlı olsun hakan, fotoğrafları bekliyoruz mutlaka.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 19:03 - İp: 85.***.**9.24
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

sagolun sali gelcek lens ondan sonra fotolari yuklerim. meraktayim cok.

Tarih: 7 Temmuz 2007, 19:49 - İp: 137.***.**8.14
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Lens geldi, bekledigimin tersine inanilmaz begendim. Renkler kontrastla ilgili suphem vardi tamamen gereksizmis, makinadan +1 de oldugu surece cok guzel tonlari var. Daha cok fotograf cekemedim ama biraz daha artinca yuklicem.

Arka plandaki halkalar, cok karisik oldugu zman arka plan belli oluyorlar. Onun disinda hicbir sorun yok. Keskinlik inanilmaz iyi. 500 mm bi lensle elde cekime gore bence muthis tripoda koysam nolur bilmiyorum.

Arkadaslar herkese tavsiye ediyorum bu lensi. Inanin elestiri bulmak icin gercekten cok secici, cok profesyonel falan olmak lazim heralde cunku ek bi kusur bulamadim. Hele ayna dizayni oldugundan PF yapmamasi bence cok buyuk bi arti isigin cok etkili yapraklar arasindan bile geldigi kosullarda gozu rahatsiz eden PF yok.

Sony aldigima simdi cok daha fazla sevindim baska marka alsaydim boyle bir lensim olmicakti. Dunyanin tek af reflex lensi. Bence bu farki kullanin.

Tarih: 10 Temmuz 2007, 17:18 - İp: 137.***.**8.14
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Hakan güle güle kullan, demek beklediğinden iyi çıktı, bir iki foto yüklersin artık.... Keskinlik ve renkleri referans lensimiz beercan ile kıyaslar mısın?

Tarih: 10 Temmuz 2007, 17:35 - İp: 88.***.**6.128
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

valla sevindim begenmene....bak bakalım ne durumda...özellikle loş ışıkda filan denersen performansını görürüz...

Tarih: 10 Temmuz 2007, 18:58 - İp: 85.***.**9.24
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hakan, Sedar sagolun..

Keskinlik derseniz beercanden daha iyi olduguna eminim. Yani 500mm oldugu icin elde biraz zorlaniyorsun. Ama tripodda kesin gecer. renkler dersen valla ben beercanin renklerini cok begeniyorum ama sonucta renk konusunda zaten ps herseyi hallediyor. Valla biraz once ebayde ayni fiyata bide sigma 170-500 cikti oda tertemiz ama biraz arastrirdim focus hizi buna oranla cok daha yavasmis heleki 500mmde cok yavasmis ki tahminim cogumuz bu tip zoomlari sonuna alip kullaniriz. Birazdan foto yuklicem soyle cikip biseyler cekemedimki duzgun camdan cektiklerimi yolliyim bari.

Tarih: 10 Temmuz 2007, 20:00 - İp: 137.***.**8.14
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

COk uyduruktan oldu, lense daha yeni alisiyorum, iso 100de cekiyomusum yeni farkettim o yuzden tabi shutter cok yavas kaldi isik cok az bu saatte. baya bulutlu hava var. Gunduz yuksek hizda cok daha keskin ve guzel renkli fotolar ceckilir tahminim. Cok gec dusunebildim isoyu400e aliyimda dzgun biseyler ciksin die. yinede iso 400 de bile 1/250 gosteriyo metering anlayin yani havayi. e iso 100dede 1/60 da 500mm ile elde cekmeye kalkarsan tabi sonuc pek iyi olmuyo

Tarih: 10 Temmuz 2007, 20:33 - İp: 137.***.**8.14