ebru_13
ebru_13 (üye)
Bitlis / Reklam Fotoğrafçısı

Son Gün D700 mü Canon D5 Mark 2mi

arkadaşlar yarın fuara gidecem son kex bilgilerinize ihtiyacaım var nikon d 700 mü canon d5 mark2 mi

Tarih: 15 Nisan 2009, 14:45 - İp: 88.***.**9.206
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Aylardır içinden çıkamadığım bir konu......Sonucu ihtiyaç belirrleyecek......Bir tarafta Efsane d3 ün neredeyse birebir kopyası olan (Ken Rockwell in sitesinde ayrıntılı testlerde göreceğiniz üzere) iso performansı d3 ile birebir (abartısız) olan d700....diğer tarafta Zaten kendisi efsane olan üstüne mp değeri artırılıp birde video çekme özelliği eklenen (Ki olağanüstününde üstü bu dediğim özelliği....vimeo da karşılaştırmalı testler var sony nin binlerce dolarlık pro hd kameralarından daha öte kalite (abartmıyorum bakın).....) 5d

Uzatmadan....Fotoğraf ise tek niyetiniz d700 derim ben.....Ama Full HD 12 dakika limitli olağanüstü videolarda çekeyim ve hız sorunum yok 3-4 fps yeterli, kendi flaşını zaten kullanmam bana yetersiz geliyor hep harici flaşımı yanımda taşırım derseniz Mark II...

İkisinin de Fotoğrafik kalite olarak ayrıldığı keskin çizgiler yok diye biliyorum ben...Kaliteli lenslerle zaten fotoğrafik kalite sorun olmaz....

Derim ki Yüksek iso = d700.......

#canbasri' tarafından 18.04.2009 15:17:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Nisan 2009, 15:14 - İp: 88.***.**5.41
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ciddi bir mp farkıda var. buda çok önemli

ama bence esas karar aşamasında almayı düşündüğün lensler etkili olur sanıyorum. nikon lenslerin pahalılığı beni canon'a iterdi açıkçası

Tarih: 18 Nisan 2009, 15:30 - İp: 88.***.**9.7
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Ben 5d nin çözünürlüğü ve interpolasyon kelimelerini aynı yazıda okumuştum emin değilim ama sık sık interpolasyon olduğundan ve resmi düşük çözünürleklere aldığınızda çok daha keskin olduğundan falan bahsediyordu.....Tam bilgim yok olan da varsa yazarsa öğreniriz..Ama sensoru aynı sanırım 5d ile..

Tarih: 18 Nisan 2009, 16:04 - İp: 88.***.**5.41
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Canbasri, galiba pixel binning den bahsediyorsunuz. Pixel binning, ışık algaçların birleşerek tek algaç gibi davranması yani sanki daha düşük MP ye sahip bir sensör gibi davranması işlevine verilen ad. Bu sayede yüksek pixel yoğunluğuna sahip sensörlerin, daha düşük yoğunluğa sahip sensörler gibi az gren verdiği iddia ediliyor. Canon 5D MKIIde pixel binning var, ancak ne kadar işe yarıyor bilmiyorum.

Hangisini alma konusunda gelince. Bence Stüdyo fotoğrafçılığı yapılacaksa kesinlikle Canon 5D MKII alınmalıdır. Yüksek çözünürlük büyük bir avantaj, özellikle soruyu soran Reklam Fotoğrafçısı olunca 5D MKII doğru seçim olur bence.

Ancak D700 ün de hava koşullarına karşı izolasyon avantajı var. Seri çekim hızı konusunda da daha iyi. Ben genel kullanım için D700 tercih ederim.

Tarih: 18 Nisan 2009, 21:21 - İp: 85.***.**5.63
ustakim
ustakim (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

mark 2

Tarih: 18 Nisan 2009, 21:44 - İp: 88.***.**5.37
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

canon

Tarih: 18 Nisan 2009, 21:52 - İp: 88.***.**4.210
sercan85
sercan85 (üye)
İzmir / Amatör

Canbasri@,

Bahsettiğiniz şey www.kenrockwell.com da 5dmIInin incelemesinde bahsediliyordu belki ordan görmüşsünüzdür.

Yani 21mpden 12ye düşürülmüş görüntü 12mplik kameranın görüntüsünden daha keskindir diyo çünkü bayer interpolasyonunun etkisi azaltılmış oluyo..
Aynı şekilde mII de piksel bazında 21mpde keskin değil (daha az keskin)

Kısacası herhangibir makina maks çözünürlüğünde en çok ayrıntı barındırsa da %100 bakınca, kaliteli oluşturulmuş bir küçültülmüş halinden daha yumuşaktır..

Aynı şeyi d700le medium boyda(~6mp) çekersiniz aynısı olur..

Ama hiç önemsenecek bir konu değil bence.. O kadar da etkisi görülen bişey değil,
5d mII alan da 12mpde çekmek istemez..

ebru_13@,
"Hadi son gün uçağımı airbus mı alayım boeing mi??, yoksa helikopter mi almalıyım??" demek gibi olmuş

#sercan85' tarafından 18.04.2009 22:02:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Nisan 2009, 22:00 - İp: 85.***.**3.85
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Kafa karıştırayım Neden D3 düşünmüyorsunuz ki?

Tarih: 18 Nisan 2009, 22:05 - İp: 88.***.**1.82
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

d700 iso konusunda da bayağı iyi

Tarih: 19 Nisan 2009, 01:55 - İp: 88.***.**8.112
  • 1