check-e-ma
check-e-ma (üye)
İzmir / Amatör

Slr İle Kompakt Arsındaki Fark

farkları söyler misiniz?yeni başlıcağımda

Tarih: 14 Kasım 2007, 22:41 - İp: 88.***.**6.169
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

en bariz fark şudur:
slr'nin lens veya objektif tabir edilen parçası gövdeden ayrılabilir. böylece farklı ihtiyaçlara göre lens alır kullanırsınız. tabi bu da fiyata etki eder.

Tarih: 14 Kasım 2007, 22:53 - İp: 85.***.**7.159
check-e-ma
check-e-ma (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler cevap için.ben amatör olarak çekiceğim onun için kompakt yeterli sanırım bana.tavsiye edebileceğiniz bir makina var mı?

Tarih: 14 Kasım 2007, 22:59 - İp: 88.***.**6.169
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

teknik sözler kafa karıştırabilir.. kompaktlar, hatıra fotoğrafı maksatlıdır.. dSlr ler kendisini geliştirmek isteyen amatör, ileri seviye amatör ve profesyonellere hitap eder..

bu forumda ayrı bir kompakt dijital makine bölümü var.. son zamanlarda pek oralara uğramadım.. fakat panasonic servis yönüyle önerdiğim bir marka...

Tarih: 20 Kasım 2007, 15:39 - İp: 85.***.**7.154
check-e-ma
check-e-ma (üye)
İzmir / Amatör

benim aklıma yne takıldı:] objektifin değimesinden başka bir fark yok mu?ve objektiflerin değişebilmesi ne yarar sağlar?

Tarih: 2 Aralık 2007, 15:54 - İp: 88.***.**8.208
vatos
vatos (üye)
Aydın / Amatör

Slr lerde CCD sensör daha büyüktür ve bu da en can alıcı noktadır. Çünkü CCD ne kadar büyük olursa o kdr net çekimler yapılabilir. Kompaktta ise ccd daha küçüktür. Sana tavsiyem bir kompakt makina olan Canon PowerShot A640 al derim kendim kullanıyorum oldukça kaliteli bir makina.

Tarih: 2 Aralık 2007, 17:09 - İp: 88.***.**0.153
check-e-ma
check-e-ma (üye)
İzmir / Amatör

ama mesela slrlerin megapikselleri küçük olsa bile fiyatları yüksek.o zaman mp o kadar önemli değil mi?önemli olansensör büyüklüğü mü?birde forumda sürekli okuyorum herkes hep yeni lens almak istiyor.kaç tane lens lazım ki.?
ayrıca tavsiye ettiğin makinaya baktım.uygun bana onu da düşünücem sağol:]

Tarih: 2 Aralık 2007, 17:27 - İp: 88.***.**3.38
osmanc
osmanc (üye)
İstanbul / Meraklı

Mp optik zoom bunları geçin. Önemli olan sensör büyüklüğü, görüntü işlemcisi vs vs...

Kompakt ile DSLR arasında dağlar kadar fark var. Kompaktların verdiği 12mp olayına filan inanmayın yani. Onlar sadece pazarlama stratejisi.

Tarih: 3 Aralık 2007, 15:19 - İp: 85.***.**4.195
check-e-ma
check-e-ma (üye)
İzmir / Amatör

o zaman kompakt alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Tarih: 4 Aralık 2007, 22:14 - İp: 88.***.**2.236
pin_nar
pin_nar (üye)
İstanbul / Amatör

şimdi yeni başlayacagım demişsiniz.
arkadaslar zaten DSLR ile kompaktlar arasındaki farkı en iyi sekilde izah etmişler.

şimdi iyi bir kompakt makina almak isterseniz 500-600 lirayı gözden cıkarmanız gerekir.
ama giriş seviyesinde yer alan bir DSLR almanız herzaman en mantıklısı olur.

gerçi bu bir tercih meselesidir. mesela kompaktlar taşınabilirlilik açsından çok daha kullanışlıdır.
ama DSLR rin verdiği fotograf kalitesinide hiç bir kompakt veremez.

kompakt alacagınız zaman öncelikle sensör ebatına, buna uygun mp olmasına (cok fazla mp tercih etmeyin), objektifinin kaliteli olmasına dikkat edin.

#stahl' tarafından 04.12.2007 22:46:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2007, 22:43 - İp: 85.***.**9.131
vatos
vatos (üye)
Aydın / Amatör

check-e-ma Size dediğim gbi önemli olan sensör büyüklüğü sanırım CanonPowershot A640 ı incelemişsiniz ben kendim kullanıyorum ve çok memnunum hiç düşünmeden alın derim size eğer kompakt düşnüyorsanız. Ama yok ben lens değiştirmek istiyorum diyorsanız Slr makina tercihiniz olmalı. Kompak makinelara sadece Filtre eklentisi yapabilirsiniz. Ama tavsiyem A640 sonuna kadar destekliyorum müthiş makina. Tabi daha iyileri de var fiyatlarıda baya iyi . Ama kompakt alacam diyorsanız bence kaçırmayın derim. Saygılar. [>:D

Tarih: 13 Aralık 2007, 15:34 - İp: 88.***.**6.165