as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Sigma Sd 14 Ün Fotoğraflarına Örnek

Arkadaşlar Sigma SD14 ün örnek fotoğrafları kendi sitesinde yayınlanmış.
Reprosetin Türkiye'ye geldiğinde inceleme için bize göndereceği bir makina olan SD14 ün fotoğraflarını ben beğendim.Siz ne dersiniz.

Sigma SD14 ün galeri linki burada

#as' tarafından 08.03.2007 23:39:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mart 2007, 23:38 - İp: 88.***.**6.191
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Benim gibi fotoları basmayıp bilgisayarda bakıp inceleyen birisi için piksel önemli.Hele makro çalışıyorsanız çok daha önemli. Faveon sanırım baskılarda çok iyi sonuçlar veriyormuş.

Tarih: 9 Mart 2007, 00:34 - İp: 88.***.**1.192
amati
amati (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan abi bu baloncukları nasıl yapmışlar ya anlayamadım.Gül ü ve şeftaliyi suya atıp cam bir kabın içinde mi çekmişler dersin?

Tarih: 9 Mart 2007, 08:44 - İp: 81.***.**8.226
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

sigma tam düşündüğüm gibi bu makineyi fotoculara sohbet ederken artık bişiler yapılması beklenıyordu...

sanırım gelişme var... ben sigmaları begenıyorum...

Tarih: 9 Mart 2007, 09:02 - İp: 85.***.**7.124
as
as (Üye)

Ahmet ilham alırsın diye kasteddiğim fotoğraflar onlardı.Buraya yüklemeyi düşünüyordum ama sen zaten farketmişsin.

Tarih: 9 Mart 2007, 09:03 - İp: 88.***.**6.191
amati
amati (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 9 Mart 2007, 09:20 - İp: 81.***.**8.226
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

adnan, menuye baktim ama turkce var mi yok mu diye incelemedim..
ekranda kocaman, iso, wb ayarlari falan cikiyor.. hemen yandan degistiriyorsun sen de..
makineye alismamis olmamdan dolayi, ayarlari cok cabuk degistiremedim, yani cok da kullanisli gibi gelmedi bakarken.. ama eminim ki, birkac gunde herseyi kolayca halleder insan..
....
4 mu 14 mu meselesini orada yetkiliye sordum.. adam hemen guldu.. sanirim hepsinin sikayeti var bu konuda..
ornek fotograflar bile sitelerdeki, pazarbeyin de soyledigi gibi 4 mp'lik.. ve bence 10mp'lik makineden daha iyi de degiller kesinlikle.. ama 4mp'lik gibi de degiller..
neyse.. sonucta yazilim yardimiyla 14mp'lik sonuc alinabiliyormus.. ama 14 mp'lik fotograf henuz goremedim.. gorunce karsilastirma yapariz mutlaka..
....
sana bir soru.. sen mesela k10d'yi veya 30d'deki fotografi 4mp'ye alsan, fotograf nasil gorunuyor sana? cok daha detayli olmuyor mu fotograflar?

yani soylemek istedigim, ac bir 10mp'lik fotografi ve ekranda kucult.. ta ki 4mp'lik bir fotografin %100 gorunecegi kadar.. o durumda sd14'den daha iyi gorunuyorlar..

ama soyledigim gibi basilmis fotograflar da cok canliydi.. ve gayet iyiydiler..
fokus hizi, kesinlikle canon makineler gibi degil.. lens 18-200 de olsa, yine de kamera onemli..
gorunus olarak a100 gibi mi?
kesinlikle daha buyuk a100'den.. daha bir kaba hatlari var.. ve daha onceden de soyledigim gibi grip olmadan tutusunu begenmedim ben.. ama grip'le hayat kazaniyor makine..

Tarih: 9 Mart 2007, 16:34 - İp: 86.***.**0.120
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dadanagast nadirde olsa aynı fikirdeyiz sanırım. Bance ya faöeon gerçekten 10 mp nin üstüne çıkmalı, yada artık gidip sony den falan sensör almalı.

Tarih: 9 Mart 2007, 16:45 - İp: 85.***.**2.189
as
as (Üye)

Pazarbey İlker anlaştık deme bak A100 konusunu açarım yine birbirinize girersiniz.

İlker K10d nin fotoğraflarını cropladıkça kalite,detay artıyor.
Fakat bu makinanın bence esas farkı renk kalitesinde ortaya çıkacak gibime geliyor.
Makina piyasaya bir çıksında teknik özelliklerine bir bakalım.Şimdi ne desek boş.

Tarih: 10 Mart 2007, 03:25 - İp: 88.***.**2.150
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

As:
K10d nin dcrp deki fotoğraflarına baktım. Jpeg berbat. Raw güzel.Jepeg in iyi olabilmesi için dediğin gibi pekçok işlem yapılması gerekiyormuş.
İyiki k10 d almıyorum.İyike a100 almışım.

Tarih: 10 Mart 2007, 09:56 - İp: 85.***.**6.138
as
as (Üye)

Pazarbey "Jepeg in iyi olabilmesi için dediğin gibi pekçok işlem yapılması gerekiyormuş. "

Makinayı ilk eline aldığında bright modunu seçip sharpnesi +3 yapmayı yani iki seçeneği aktif etmekmi pek çok işlem.

K10D galerisindeki jpegler bu iki ayar yapıldıktan sonra çekildiler.

Evet dediğin gibi pek çok işlem yapılıyor. Çok yorucu bir çalışma.

Ayrıca jpeg çekeceksen niye dslr alıyorsunki.Al bir kompak kamera bak keyfine.K10D seni aşar hocam.

#as' tarafından 10.03.2007 10:50:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2007, 10:29 - İp: 88.***.**2.150