warp83
warp83 (üye)
İstanbul / Meraklı

S9600 mü Dslr Mi

Arkadaşlar elimdeki S5700 ü satıp daha iyi bir makine almak istiyorum. Yaptığım çekimler Macro, Gece, Manzara ve Şehir görünümleri. Ayrıca işim gereği düğme ve tekstil aksesuarları için de süpermacro çekimler yapıyorum
Aklımdan geçen ilk makine S9600 ama DSLR de kafamı kurcalıyor.
S9600 benim ihtiyaçlarımı karşılarmı sizce inceledim beğendim. Stahl kardeşimizin açtığı konuda çok güzel fotolar var.
Şu anki bütçem tam s9600 a göre
DSLR biraz beni aşıyor malum lensler filan
Şimdiden teşekkürler

Tarih: 26 Ağustos 2007, 01:08 - İp: 88.***.**5.102
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

DEmek kimse cevap yazmadı. Valla ben şu anda artık dslr dışı bir makina almam.Ancak 9600 gibi makinaların kullanım kolaylığı ve ucuzluğu var.Ayrıca video özelliğide mühim tabi. Kullanılan objektiflerin esnekliğide cabası. Karar sizin efendim.

Tarih: 26 Ağustos 2007, 22:39 - İp: 88.***.**6.222
400asa
400asa (üye)
İzmir / Meraklı

merhaba,

9600 civarı fiyatlı alacağın herhingi bi dslr (mesela d40) sana 9600'den çok da farklı birşey sunmayacak.

Eğer daha fazla bütçe ayırmayı düşünmüyorsan 9600 yeterli derim.Objektif masrafının da olmayacağını düşünürsek daha mantıklı geliyor.

Tarih: 26 Ağustos 2007, 22:46 - İp: 85.***.**6.87
s_a_i_h_l
s_a_i_h_l (üye)
Samsun / Amatör

warp83
bende senin gibi dslr mi yoksa dslr-like mı diye ikilemde kalmıştım ama lenslere para yatıramayacağımı düşündüğüm için dslr-like bir makine almaya karar verdim
sonra 9600 mü yoksa 6500fd mi diye ikileme düştüm
bende senin gibi manzara, macro, gece ürün çekimi yapacağımdan 9600 de karar kıldım biraz endişelerim var ama üstadlar akıl istedim bu makineyi önerdiler. aklımdaki kuşkular anca makineyi alınca gidecek galiba
bir iki gün içinde kampanyaya girecekmiş bende onu bekliyorum. kampanyaya girsede alsam...

Tarih: 26 Ağustos 2007, 23:14 - İp: 88.***.**6.144
objeli
objeli (üye)
Samsun / Profesyonel Fotoğrafçı

fuji 9600 slr bir makine deyil bildiğim kadarıyla yarı pröfesönel kompakt bir makine.bu tip makinelerin foto kalitesi bir slr makineninkine kesinlikle ulaşamaz olay tamamen sensör boyutlarına bağlı ve slr sensörleri kompakt makinelere göre herzaman geniştir.9600 le 1cm den makro çekim yapabilirsiniz fakat slr bir makineule makro çekim yapma mesafeniz ve çekim kaliteniz direkt olarak cebinizdeki pararanın miktarıyla doğru orantılı olarak deyişkenlik gösterecektir.SLR=NAKİT PARA SLR ler masraflı makinelerdir ama bana soravcak olursanız borca girer yinede SLR alırdım inanın bana pişman olmazsınız ama paraya dikkat

Tarih: 29 Ağustos 2007, 12:30 - İp: 85.***.**8.48
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=173190
50 liralık ikinci el bir objektife 40 daha harcayıp clos-up takarsınız, makro da çekersiniz.
dslr de çare tükenmez....

dslr=nakit para diye bir şey yok.

9600 civarı fiyatlı alacağın herhingi bi dslr (mesela d40) sana 9600'den çok da farklı birşey sunmayacak.

d40 daha fazlasını sunar buna emin olabilirsiniz.

-kompaktlarda alan derinliği yok
-deklanşör gecikmeleri rezalet, kadraja martıyı oturtursun, bastığın anda bir de bakarsın kuş yok
-vizörleri berbat
-iso konusunda tamamı palavra

1cm makro 10x zoom, ne kadar cazip geliyor değil mi?
ama kazın ayağı öyle değil.

yukarıdaki linkteki arı fotoğrafı tam kadraj,hvada uçan bir arıyı kompaktlarda tam kadraj yakalayabilir miyiz?sadece kenarlardan biraz crop var.
belki yakalarsınız, ama aynı arının bende 8-10 fotosu daha var.

hem kompakt, hem dslr-like, hem dslr kullanan biri olarak kesinlikle dslr alın derim. eğer ki bu işte ciddiyseniz. 6 ay sonra sıkılıp satacağınız dslr-like lara para harcamak nafile , bu işte ciddiyseniz bulaşmayın. çünkü zaten dslr ler anormal ucuzladı.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 12:51 - İp: 81.***.**7.49
ecekirge
ecekirge (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
unutulmamalıdır ki kaliteli bir fotograf kaliteli bir lens ile çekilir,
ben SLR kullanıyorum, bir geniş açı, bir de tele zoom lensim var, ama keşke param yetse de 18, 24, 35, 50, 80, 105, 200, 300 mm lensler alabilsem......

tabi bu nerdeyse imkansız.
unutmayalım ki 18-300 mm zoom bir lens mutlaka optik kalitesinden ödün verecektir.
ne kadar az mercek o kadar kayıpsızz bir görüntü....SLR makineyi bu nedenle öneririm,
ihtiyacınıza göre lens satın alıp kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.
SLR makine dışında bir makine hem 18-300mm lense sahip olacak, hem macro çekecek hem kaliteli fotoğraf çekecek bana imkansız gibi geliyor,
bu işi yapabilecek bir lensi SLR makinem için almak istersem
mesela Canon EF 28-300 mm lens fiyatı 2.690,00 EURO

s9600 kaç liraydı?

demek istediğim SLR makine bir makine kullanıyorsanız onun sınırlı optik kalitesi ile sınırlısınız,
SLR makinede ise paranız ne kadara yetiyorsa o kadar kaliteli lens alabilirsiniz.....

Tarih: 29 Ağustos 2007, 16:42 - İp: 217.***.**3.20
fuji-cem
fuji-cem (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba Arkadaşlar
Öncelikle Ece Kirge arkadaşımız sormuş S9600 Parakende fiyatı peşin 1199 YTL şu an.Dediğiniz gibi bende çok isterim belirttiğiniz lenslere sahip olmayı ama çok zor.Arabasını satıp lens almaya kalkışan arkadaşım var Bu iş ne kadar merak da olsa hobi de denilse pahalı bir lüks oluyor.Ayrıntısına girersek ve aksesurları da katarsak çılgın fiyatlar karşımıza çıkar.
Karar sizin değerlendirin ama belirttiğiniz gibi warp83 makro ,geniş açı ve tele objektife ihtiyacın anladığım kadarı ile.İyi performans da istiyorsanız kötü lens kullanma şansınız yok o zaman sizde sanırm araba satarsınız

Tarih: 31 Ağustos 2007, 10:06 - İp: 85.***.**3.97
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Araba satıp lens almak mı. Hakkaten varmı böyle adamlar.
Bende şunu söyleyeyim. 30 ağustos kutlamalarında 9600 ve gx10la çekimler yaptım. Kesnilikle amatör bir fotoğrafçı için 9600 büyük kolaylık. Gx10la pekçok fotom işe yaramaz çıktı. Tabi bu benim suçum. şuda var. gx10 un 400 ısosu 9600 ün 80 ısosundan bile iyi.
Ancak tutruduğgum fotoğraflar süper oldu gx 10 ile.
Gx10 la focus sorunu falan olmuyor. Allah var 9600 lede olmuyor.Focus hızı süper gx10 un.9600 de focus hızı bakımından bu türün en iyisi. Özellikle 9500 e göre çok çok hızlı.
Tüm bunlar beraber değerlendirilip bi karar vermek lazım. Slr alınca bir sürü lens almak lazım. Yada bir slr ve 18-200 alıp kurtulmalı. Fakat bu sefer makroydu portreydi şuydubuydu lens gerekecek. Valla ne desem bilmem ki.
Ben canın s2 yi sattım. Fakat onun yerine bir tane slr like almayı düşünüyorum.Olmadan olmuyor. Kullanım kolaylığı, videosu rahatlığı çok iyi bunların.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 10:54 - İp: 88.***.**5.221
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

pazarbey daha yeni aldın dslr yi, o yüzden eski dslr-like makinelerini özlüyorsun, ben de h2 ye karşı öyle hissediyordum. ama 1 ay geçtikten sonra umrmda bile olmadı, inan hiç aklıma gelmiyor, bak görürsün sana da öyle olacak. dslr nin resim ve renk kalitesine alışacak gözlerin kompaktları yadırgayacaksın.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 11:07 - İp: 81.***.**7.49
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sanırım bu senin h2 için söz konusu olabilicek bir şey. Gitmiş sony almış ya. Ayrıca resim ne demek. Fotoğraf. Afaroz ederiz seni bak.

Tarih: 31 Ağustos 2007, 11:12 - İp: 88.***.**5.221