goldiem
goldiem (üye)
İstanbul / Amatör

S9500,fz30,r1,e-500

Arkadaslar kendıme bunlardan bırını almak ıstıyorum ama 2 aydır kafayı oynatıcam bır turlu karar veremıyorum testlerı falan da okudum kıme sorsam baskasını onerıyor.ben bu alıcagım makınayı okulmda fotograf ve goruntu dersınde de kullanıcam ayrıyaten kurslarada gıtmek ıstıtorum yanı almısken ıyı bısı de olsun ıstıyorum evde de bı tane EOS 300 var yanı yardımlarınızı beklıyorum cıkmazdayım aranızada yenı katıldım sımdıden tesekurler..

#goldiem' tarafından 08.05.2006 21:29:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Mayıs 2006, 15:33 - İp: 212.***.**0.202
canteen83
canteen83 (üye)
Trabzon / Amatör

merhaba goldiem.Araştırdığın makineleri bende araştırdım.ama sana öncelikle söliyeceğim şu ki bu makineleri kullanım amacın ve fotoğrafçılıkta neler yapmak istediğin.eğer ben uğraşıcam teknik olarakda ilerlemek istiyorum diyosan slr sınıfındaki makineleri düşünebilirsin.eos 350d veya e 500 olabilir.bunlarında dışında d70 olabilir. slr düşünmüyorsan pro815 derim.

Tarih: 8 Mayıs 2006, 17:47 - İp: 85.***.**4.103
goldiem
goldiem (üye)
İstanbul / Amatör

galiba ıkı tanesı arasında kaldım bu seferde s9500 ve FZ30 bunlar arasından hangısı dersınız cok forum var bılıyorum ama bıde hangısı daha yenı makıne bılen varmı?

Tarih: 8 Mayıs 2006, 20:20 - İp: 212.***.**0.202
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

R1'i ne sebeple eledin?

Tarih: 8 Mayıs 2006, 20:37 - İp: 85.***.**0.123
goldiem
goldiem (üye)
İstanbul / Amatör

ozellıkler aynı gıbıyken fıyatı cok pahalı geldı bıde cok agırmıs vıdeo cekımı yokmus bırde lcd ekranın ıcınden cıkması hosuma gıtmedı arkaında olsydı daha guzel olurdu

Tarih: 8 Mayıs 2006, 20:43 - İp: 212.***.**0.202
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Goldiem ben 6 ay öncesinden beridir bu konuda araştırma yaptım.Okumadığım yorum,teknik özellik kalmadı.Bakmadığım,karşılaştırmadığım fotoğraf da kalmadı sayılır.
Bana kalırsa madem bir kere alınacak ve iyi birşey olacak diyorsun,o halde sana DSLR sınıfını öneriyorum.Hatta bugün teknosada hayalimdeki makinalardan biri olan Olympus E500'ü elime alıp inceledim.Tek kelime ile müthişti.Sonra vitrinde hemen yanında duran Nikon D70S modelini elime aldım,o da iyi olmakla birlikte,beni E500 kadar cezbetmedi.Hem E500 modelini aldığında yanında verilen 14-45mm ve ?-150mm olan 2 adet Zuika objektif ile hem geniş açı hem de tele açıya sahip bir DSLR makinaya kısmen uygun fiyata sahip olmuş oluyorsun.2.5' lcd ekranı bir harika.DSLR-Like makina bakacaksan ilk tercihini Sony R1 den sonraki tercihlerini de sırasıyla Fuji S9500 ile Panasonic FZ 30 dan yana kullanman olacaktır.Fakat burada hatırlatmadan geçemeyeceğim;E500 modeli fotoğrafik anlamda yarı profesyonel bir makinadır ve fotoğraf çıktıları da Like cihazlarla kıyaslanmayacak kadar kalitelidir.Bunun sebebi hem her amaca göre farklı üretilmiş olan objektif ile potansiyelinin arttırılabiliyor oluşudur hem de sensör boyutunun büyük oluşudur.Yani ışığı algılayan çipin algılama alanı daha büyük oluyor ve her pixel'e daha fazla ışık düşüyor.Tabi bu Like sınıfın standartlarını yeniden belirleyen R1 sadece bu DSLR sınıfı ile boy ölçüşebilir.
R1 veya çift lensli E500 yaklaşık fiyat olarak aynı seviyede olan cihazlardır ve 1600ytl gibi bir fiyata garantili olarak satılmaktadır.Teknosaya bu anlamda bakman pek doğru olmaz,keza fiyatları hep piyasanın üstündedir.

Tarih: 8 Mayıs 2006, 20:45 - İp: 85.***.**3.178
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Daha önce fuji S5000 kullanan bir arkadaşım 9500 aldı. umduğunu pek bulamadığını fotoğraf kalitesi olarak S5000'den çok kaliteli işler çıkaramadığını söylüyor.

Panasonic ise 100 iso2dan hemen sonra başlayan ciddi bir noise problemi ile uğraşıyor + bence olmazsa olmaz bir özellik olan geniş açı desteği yok.

bu ayki STUFF dergisi fotoğraf makineleri arasında bir karşılaştırma yapmış. bu teste katılan makineler : Canon EOS5D - Panasonic DMC-L1 - Sony DSC-R1 - Kodak P880 - Fuji 9500 ve Panasonic FZ30

R1 için bakın ne yazmışlar....
"Fotoğraf keskinliği bakımından Sony, Canon'u geride bırakarak en iyi sonucu verdi. renk doygunluğu konusunda da yüksek puanları toplayan cihaz, en canlı renkleri sundu. 10.3 mp çözünürlükte çok kaliteli görüntüler çeken Sony, detayları gösterme ve kontrast konusunda başarılı. ancak gren yapısı maalesef Canon kadar iyi değil.
Adobe RGB ve RAW çekim seçeneklerine sahip olması profesyonel kullanıcıları sevindirecek bir özellik. netlik ayarını hızlı yapması diğer bir sevdiğimiz özelliği"

-Arkadaşlar burada R1, Canon 5D ile karşılaştırılıyor ve ondan daha iyi fotoğraf çektiği sonucuna varılıyor. bu makinelerden R1'in liste fiyatı 1800 ytl iken 5D 3600€ (6000 YTL)

-amacınız makul bir rakama en yüksek fotoğraf kalitesini almak ise R1 den başkasını düşünmeyin.

Tarih: 8 Mayıs 2006, 20:49 - İp: 85.***.**0.123
goldiem
goldiem (üye)
İstanbul / Amatör

osmanlı sen hangı makınayı kullanıyosun R1 ıcın cabuk fıyatı duser bıde sony hemen daha yenılerını cıkarır dıyolar bu nedenlede kafam karısık

Tarih: 8 Mayıs 2006, 21:08 - İp: 212.***.**0.202
goldiem
goldiem (üye)
İstanbul / Amatör

muratsen bırde bu dergıdekı sıralama ne olmus kım bırıncı yanı onu ogrenmek ıstedım pekı ben resım cektıklten sonra en buyuk ve net baskıyı hangısıyle alabılırım

Tarih: 8 Mayıs 2006, 21:10 - İp: 212.***.**0.202
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

bütün markalar aynı hızda model yeniliyorlar. açıkcası henüz hiçbir marka SLR LIKE sınıfında R1'e cevap verebilmiş değil. o yüzden Sony bu sınıfta yeni bir model için acele etmez diye düşünüyorum. eğer garantiyi öndemsemiyorsan R1'i 1200 YTL gibi bir fiyata satıcı dükkan garantisi ile satın alabilirsin. R1 kalitesindeki bir makine için son derece cazip bir fiyat.

Osmanlı 9500 kullanıyor sanırım ama R1'e hayır demezdi diye düşünüyorum.

Tarih: 8 Mayıs 2006, 21:14 - İp: 85.***.**0.123
goldiem
goldiem (üye)
İstanbul / Amatör

bırde ben teknosadan almak ıstıyordum ama galıba orda pahalıymıs hem garantılı hemde taksıtlı olarak nerden alabılırım sırkecıye falan gıtmek ıstemıyorum

Tarih: 8 Mayıs 2006, 21:14 - İp: 212.***.**0.202