pexolas
pexolas (üye)
İzmir / Amatör

S5500/s5600 Ve S7000. Hangisi ?

fotoğrafçılığa yeni başlayan,kendini geliştirmek isteyen bir amatörüm.soruya bakıp da e herhalde s7000 dediğinizi duyar gibiyim s5500 600-620 , s5600 700-750 s7000 ise 850-1000YTL arasında.şimdi sorularımı sıralıyorum ne kadarına cevap alabilirsem o kadar iyi

1. anladığım kadarı ile s5500'e gerekli adaptör halka ile geniş açı ve tele objektif takabiliyormuşuz.s5600 ve s7000de bu özellik yok.bu önemli bir özellikmidir? geniş açı objektifine ne zaman neden ihtiyaç duyulabilir?

2. s5500 ile s7000 arasında %80'e yakın bir fiyat farkı var.aradaki kliate farkı buna değermi?s5500 ile idare edip s9500ler ucuzladığında onlardanmı almalı?

3. s5500 ile s5600 arasında MP dışında çok önemli kalite farkı varmıdır? yada aradaki fiyat farkı buna değermidir?

br de fujinin resmi sitesinde s modelleri içerisinde birtek s7000 hakkında hiçbir şey yok. neden acaba?

biz acemilern bitmek bilmeyen "hangi makine" sorularına yorulmadan cevap veren tüm ustalara teşekkürler.

#pexolas' tarafından 22.12.2005 23:58:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Aralık 2005, 23:59 - İp: yok
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Merhabalar Pexolas,
Öncelikle kusura bakma, başlığını yeni gördüm.
Sorularının cevaplarına gelince:

1.Sorduğun makinelerin tamamı DSLR-Like ve tamamı için geniş açı yahut tele convertor kullanabilirsin. Geniş açı objektif ise adı üzerinde sana sahip olabileceğin en fazla görüş alanını sağlar. Ayrıca yakınlaştırma yapmadan kullandığın geniş açılı objektif sana en yüksek alan derinliğini getirir kaba olarak.Ne durumlarda ihtiyaç duyabilirsin?
Manzara çekimlerinde, objeyi kadraja sığdırman gerekirken makineyle birlikte daha fazla geriye gidemediğinde), aksiyon fotoğrafları çekerken sahnenin tamamına hakim olman gerektiğinde vs... Genel olarak maximum görüş alanına sahip olman gereken her durumda.

2.Teknoloji açısından bakıldığında S7000 iki yılı aşkın bir süredir piyasada. (Temmuz2003) DSLR/DSLR-Like makinelerde teknolojinin sürekli ilerlediği düşünülürse yeni makinelere yönelmek her zaman daha mantıklıdır aslında ama buna fotoğraf çekecek olanın beklentileri eklendiğinde kıyaslama yapmak daha anlamlı olur. Fiyat farkını yaratabilecek birkaç özellik (S5500 ve S7000 arasında) şunlar:
-Öncelikle S7000 daha yüksek çözünürlük sunuyor(6mp)
-S5500 ile makro çekim yapman pek mümkün görünmüyor çünkü makro mesafesi 10cm. S7000'de ise bu uzaklık 1cm.-
-Diyafram açıklığı olarak S7000 daha geniş bir skala sunuyor.(F2.8-F3.1/F8)
-Deklanşör hızları arasında büyük farklılıklar var.
S5500=En düşük 1/4sn(büyük dezavantaj), en yüksek 1/2000 sn
S7000=En düşük 15sn, en yüksek 1/10000sn
-S5500'e harici bir flaş takamıyorsun.
-Resim kalitesi ayarı yapman gerektiğinde S7000 daha fazla alternatif sunuyor.
S9500 tabii ki çok daha iyi alternatif ama burada sahip olduğun bütçe devreye giriyor.

3.S5500 ve 5600 arasındaki fiyat farklılığı pazara verildikleri zaman(2004/2005), ISO aralıkları(5600'de 1600'e çıkabiliyor.), makro mesafesi(10cm/1cm), En yüksek ve en düşük deklanşör hızları(1/4sn---30sn-1/2000sn---1/4000sn) gibi sebeplerdenn oluşuyor. Değer mi? Kağıt üzerinde bakıldığında elbette değer.

Ayrıca baktığım kadarıyla fuji'nin resmi sitesinde S7000 var:
http://www.fujifilm.com/JSP/fuji/epartners/digitalS7000Overview.jsp?item=I616757&dbid=616757&urltype=overview

Kolay gelsin.

Tarih: 24 Aralık 2005, 16:43 - İp: 82.***.**4.11
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

ozzyalp ın yanıtı gayet net. Ekleyecek pek birşey yok gibi.

Tarih: 24 Aralık 2005, 19:34 - İp: 85.***.**6.217
pexolas
pexolas (üye)
İzmir / Amatör

ozzyalp yorumların için çok teşekkür ederim son derece aydınlatıcı oldu benim için. özellikle açık hava ve doğa fotoğrafları çekmek istediğime göre s5600'e harici flaş takılamaması beni çok fazla ilgilendirmemeli sanırım.

bir soru daha. 5500-5600-9500 ve 7000 modelleri içerisinde OPTİK vizöre sahip tek model S5600. Diğerlerinde EVF Vizör varmış.

bu ne anlama geliyor? önemli bir özellikmi?

Tarih: 26 Aralık 2005, 12:36 - İp: 81.***.**6.228
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

selam pexolas,
evf vizör... elektronic view finder demek..yani aynı lcd gibi elekronik. optik vizör ise aynalar yardımı ile objektifden giren görüntünün vizöre yansıtılması.. ayrıca s5600'ün vizörü optik değil elektronikdir..

sayın ozzyalp'ın yazdıklarında birkaç düzeltme yapmak gerekirse.. s5600 ün en yüksek enstantene hızı 1/2000 ve makro mesafesi 10 cm'dir..

sonuç olarak bende s5600 kullanıyorum ve verdiği renkler gerçekten inanılmaz.. lakin makrosu 10 cm olduğu için ben makro lens kullanıyorum..özellikle doğa fotoğrafları için bence biçilmez kaftan..gece çekimlerinde ise 1600 isoya varan hızı ve kabul edilebilir noise azlığı gerçekten sınıfının 1 numarası..

saygılarımla..

Tarih: 26 Aralık 2005, 13:29 - İp: 81.***.**5.14
pexolas
pexolas (üye)
İzmir / Amatör

teşekkürler applemac. zaten gönlüm 5600'den yanaydı.senin yorumunla kararım iyice netleşti gibi.optik vizör meselesi bilgiyi aldığım sitedeki hatadan kaynaklı sanırım..

teşekkürler.

Tarih: 26 Aralık 2005, 13:43 - İp: 81.***.**6.228
pexolas
pexolas (üye)
İzmir / Amatör

ve uzuuun bir araştırmadan sonra az önce aydinlarfoto.com'dan s5600 siparişimi verdim. forumdaki makine yorumlarını okurken bir ara asla hiç makine alamayacağımı düşünmeye başlamıştım kararsızlıktan.ama iyi bir karar verdiğimi düşünüyorum özellikle ödeme gücüm düşünüldüğünde.

yakında makine ile ilgili amatör yorumlarımı okuyabilirsiniz burada.

yardım eden tüm arkadaşlara teşekkürler.

Tarih: 27 Aralık 2005, 00:41 - İp: 81.***.**6.228
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Düzeltme için sağol applemac. Ben öyle görmüştüm. Yanılıyor olabilirim.
Hayırlı olsun pexolas. Bol fotoğraflı günler...

Tarih: 29 Aralık 2005, 20:28 - İp: 82.***.**4.98
yenifoto
yenifoto (üye)
Tekirdağ / Amatör

Bu modellerin hiç biri olamaz????
1,fujinin servisçiliği berbattır
2,bu makinaların hepsi elektronik vizörlüdür(optik olmalı)
3,Bu makinalara yarın converter vb aparatla başka lens vb takmaya çalışırsan parasını çöpe atan fotoğrafçılıktan soğumuş bir düşünür olarak kalırsın.Çünkü lens üzerine sonradan eklenen başka lenslerin randıman verdiğini çok az arkadaş örnek olarak gösterebilir.
şimdiiiii
Ya kendine bir Dslr al(bol paran varsa çünkü daha sonra ek masrafları olacaktır)
yada sony nin optik vizörli 2.5 inç lcd li cep makinası al (her zaman yanında taşıyacağın c.zeiss optikli makinan olmuş olur)

Tarih: 1 Ocak 2006, 23:24 - İp: 85.***.**7.155
positif
positif (üye)
İstanbul / Firma

yenifoto, kusura bakma ama yazdıkların atıp tutmaktan öte birşey değil. Yazdıkların tavsiye verebilecek bir bilginin olmadığının en güzel kanıtı bence.

Tarih: 2 Ocak 2006, 00:08 - İp: 85.***.**0.156
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sayın yenifoto arkadaşım,
bu kadar iddia ortaya attığınıza göre birşeyleri çok iyi biliyorsunuz.. bu bildiklerinizi bizimle paylaşabilirmisiniz..

1 nolu cevabınız: fujinin servisi (servisçiliği) berbat demişsiniz.. niye böyle dediniz merak ettim.. bende fuji kullanıyorum da.. aynı zamanda canon da kullanıyorum.. ikisinden de bir şikayetim olmadı.. üstelik fujinin kullanım kılavuzu gibi basit bir sorunumu iki gün içinde ücretsiz ve adrese teslim çözmüşlerdir.

2 nolu cevabınız: bunların hepsi evf dir.. optik olmalı demişsiniz.. zaten forumu açan pexolas arkadaşımız sadece üç makine hakkında yorum istiyor. optik vizör dediğiniz yansıtma yöntemi ile kullanılan vizör, slr ve dslr makinelerde bulunmakta.. ben canon s70 de kullandım ve optik vizöre sahip.. ama slr ve dslr makineler gibi kullanışlı olduğunu söylemeniz imkansız.

3 nolu cevabınız: yarın converter vb aparatla başka lens vb takmaya çalışırsan parasını çöpe atan fotoğrafçılıktan soğumuş bir düşünür olarak kalırsın.Çünkü lens üzerine sonradan eklenen başka lenslerin randıman verdiğini çok az arkadaş örnek olarak gösterebilir demişsiniz.. ben iki makinemde de converterler ve filtreler kullanıyorum ve gayet memnunum ve kesinlikle istediğim randımanı alıyorum. (yani o çok az arkadaşlardan birisi ne tesadüf ki benim) sonuçta makinenin sahip olduğu değerleri artırabiliyorum.. ben makro lens kullanıyorum ve mükemmel sonuçlar alıyorum.. kullandığınız lenslerin kaliteli olması durumunda sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebilirim..üstelik çok da pahalı değiller.(ben hoya marka close-up seti kullanıyorum.)

birde sony nin 2,5 inch lcd ekranı ve optik vizörü olan cep makinesi derken hangi modelini kast ettiniz acaba. eğer t serisi filan kast ediyorsanız, elektronik vizöre göre çok çok bir artısı olduğunu söylemeniz biraz gülünç.. ayrıca sony, kullandığı carl zeiss marka lenslerin isim hakkı ile bu piyasaya girmiştir ve bu lensleri uzakdoğuda fason olarak ürettirmektedir. gerçek carl zeiss marka objektiflere zaten ortalama bir dslr veya slr gövdeden daha çok para ödemek zorundasınız.. ama fuji ve canon kendi lenslerini kendileri üretmektedirler ve fotoğraf geçmişleri çok büyüktür.. sony ve panasonic gibi devler ise ünlü markaların isim haklarını alarak bu pastadan pay kapmaya çalışan ve lens konusunda birikimi olmayan veya çok az olan firmalardır.

yine de bir yanlışım var ise abilerim ve bu konuda eksik bilgisi olmayan (!) arkadaşlarım düzelteceklerdir..

sonuç olarak sayın pexolas kesinlikle doğru bir seçim yaptığınıza inanıyorum ve hayırlı olmasını diliyorum.

saygılar.. kalın sağlıcakla..

#applemac' tarafyndan 02.01.2006 00:13:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Ocak 2006, 00:12 - İp: 85.***.**3.207