mutant
mutant (üye)
İstanbul / Amatör

Resmi Garantili 70d Mi? Mağaza Garantili D7200 Mi?

Merhaba değerli forum üyeleri. Orta segment bir makina almayı planlıyorum. Şuanda Canon 550D ve yine Canon SX270 kullanıyorum. Menüleri daha tanıdık geldiği için yine Canonun bir modeli olan 70D 18-135 STM kiti almayı planlıyordum. Nikonun renkleri canona göre gözüme daha canlı gelsede hem fiyat farkından, hem hareketli ve dokunmatik ldc ekranın istediğim segmentteki makinada olmamasından hemde daha önce elime aldığım 5xxx serisi makinaların canona göre biraz daha karışık olduğunu hissettim. Belkide menülere alışık olmadığım içindi. Lakin D7200 18-140 lens ile mağaza garantili olarak 70D ile hemen hemen aynı fiyata satıldığını görünce gönlüm Nikona kaydı. 5xxx serisinde olmayan, 7xxx serisinin üzerindeki, arkasındaki düğmeler yardımı ile iso, WB gibi çeşitli ayarlara tek dokunuşla daha kolay ulaşmanın ve çift ayar çarkının olmasıda biraz etkili oldu.
Fakat şuanda aklımdaki bir kaç önemli soruya cevap bulamıyorum.
1) Sizce TR resmi garantili D70 mi almalıyım, yoksa aynı paraya 7200 mü almalıyım?
2) Canon'un 18-135 STM lensi ile Nikon'un 18-140 lensini kıyaslarsak Canon'da bulunan STM motorunun çok büyük bir artısı varmıdır?
3) Mağaza garantili olarak D7200 alamaya karar verirsem tavsiye edebileceğiniz, güvenilir bir mağaza önerebilirmisiniz?

Tarih: 20 Ocak 2016, 13:13 - İp: 24.***.**8.216
mutant
mutant (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. k.etkisi Sana katılıyorum. Türkiyede garantili mal alsak bile servisler arızaya sebep olan sorunu müşteriye yıkmak için elinden gelen her türlü çabayı gösteriyor. Ne kadar doğrudur bilemem, hayyamdaki gibi büyük firmaların getirdiği mallar garantisiz, ama bakım, onarım görmüş ürünler değilmiş.
Sorunsuz seri derken, serinin sorunlumu, sorunsuz mu olduğunu nasıl anlayabiliriz. Misal Nikon D7200 serisi komple mi sorunludur, yoksa bu model içindeki bir partide mi sorun oluyor?

Sn. Akkaymaz; kullandığım D550 işyerine ait bir makine. Başka marka ve model makinelerde elime aldım, özellikle 70D ve üzerindeki lens ile çekim hızı D550'den çok çok üstün. Ve yine bir kaç poz çekim yapmak için Nikon FF bir makine kullandım (yanılmıyorsam D650'di). onunda renk kalitesi (tabi üzerindeki F 1.4 lensinde payı çok büyüktü) beni çezbetti. Bu nedenle hem renk konusunda , hemde işlemci ve çekim hızı olarak, giriş seviyesinin üstü, orta seride yer alan bir D7200 bana daha uygun gibi.

Tarih: 10 Şubat 2016, 15:05 - İp: 94.***.**4.170